Viem, že moja práca nebude stereotypná

Viem, že moja práca nebude stereotypná

03. 02. 2014 Zdieľať

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote mladého človeka je určite výber vysokej školy. Odpovedať si na otázku, „ako, kde a prečo strávim najbližšie roky svojho života“, nie je jednoduché pre žiadneho stredoškoláka, a preto je dôležité mať jasno aspoň v tom, čo od vysokej školy očakávam, čo ma baví a čo si viem predstaviť ako svoje budúce povolanie.

O rozhodovaní sa pre konkrétnu vysokú školu, vysokoškolskom živote a štúdiu a tiež o živote v hlavnom meste sme sa porozprávali s Kristínou Vaňovou, študentkou Stavebnej fakulty STU (www.svf.stuba.sk).

Čo by ste povedali maturantovi, ktorý sa práve rozhoduje o výbere vysokej školy? Má ísť študovať to, čo ho baví, rozmýšľať nad uplatnením alebo nad získaním titulu? 
Každý maturant by sa mal v prvom rade pozrieť na to, čo chce robiť po skončení štúdia. To rozhodnutie by malo vychádzať predovšetkým od neho, nie od jeho rodičov, keďže prácu, pre ktorú sa rozhodne, bude nakoniec vykonávať on sám. Mne moji rodičia dali voľnú ruku pri výbere školy a ja vôbec neľutujem. Nemenila by som hlavne kvôli širokému zameraniu, ktoré nám škola ponúka. Tým, že si študenti u nás na škole prejdú všetkým, majú možnosť zamestnať sa naozaj v rôznych odvetviach. A čo je asi pre väčšinu študentov lákavé, dokážu si nájsť prácu v odbore už popri škole a získavať tak cenné skúsenosti priamo z praxe. Pozerať sa iba na titul je v dnešnej dobe podľa mňa krátkozraké. Vysokoškolákov je veľa, takže určite dôležité je uplatnenie a to, či mi moja práca, v ktorej strávim veľkú časť života, bude robiť radosť, prípadne bude mojím koníčkom. 


Kristína Vaňová so stredoškolákmi

Kristína Vaňová so stredoškolákmi
Stavebná fakulta STU v Bratislave

Prečo je podľa Vás vysokoškolské štúdium jednou z dobrých príležitostí ako zmeniť svoj život?
Mne vysokoškolské štúdium vytvorilo podmienky na naplnenie mojich plánov. Už ako malá som behala po dome s papierom v ruke a kreslila, čo sa dalo. A Stavebná fakulta STU mi poskytla to, čo som hľadala. Viem, že vďaka štúdiu na tejto škole nebudem robiť stereotypnú prácu, celý deň sedieť v kancelárii a robiť každý deň to isté. A práve to je na našej profesii dobré. Každý deň máme pod rukami nový projekt, prežívame príbeh nového domu, nákupného centra alebo nového mosta a často dávame vzhľad veciam okolo nás my sami.


Práce študentov

Práce študentov
Stavebná fakulta STU v Bratislave

Čo Vám osobne priniesla možnosť študovať a žiť v hlavnom meste?
Určite jednoduchšie uplatnenie na trhu práce, samostatnosť a možno reálnejší pohľad na veci a situácie. V Bratislave som už piaty rok a dá sa povedať, že som tu dospela, našla som si prácu, priateľov, vytvorila vlastné názory… Je tu k dispozícii bohatý kultúrny život, podmienky na športové a spoločenské vyžitie, lepšie možnosti praxe a mnoho príležitostí ako vhodne vyplniť voľný čas. Čo je práve výhoda veľkomesta. 


Knižnica a informačné centrum Stavebnej fakulty STU

Knižnica a informačné centrum Stavebnej fakulty STU
Stavebná fakulta STU v Bratislave

Prečo ste sa rozhodli študovať práve na Stavebnej fakulte STU a čomu by ste sa po skončení školy chceli venovať?
Už od malička som vedela, že sa chcem venovať tomuto smeru. Keď sme si podávali prihlášky na vysokú školu, vybrala som si fakulty s týmto zameraním a položila si pre a proti. A najlepšie obstála práve Stavebná fakulta STU. Po škole by som chcela pracovať ako architekt-projektant a tvoriť priestor okolo seba. 

A nie ste ako žena na škole skôr raritou?
Určite nie. U nás na fakulte je minimálne tretina žien, ak nie viac, a povolania našich absolventov už v dnešnej dobe zďaleka nie sú len mužskou záležitosťou. Myslím si, že je to skôr o človeku ako takom a nie o príslušnosti k pohlaviu. 


Úspechy v športe

Úspechy v športe
Stavebná fakulta STU v Bratislave

Ktoré kolské a mimo-školské aktivity si Vaši spolužiaci najviac pochvaľujú?
Veľa našich študentov sa zúčastňuje na rôznych projektantských a architektonických súťažiach a veľkej účasti sa u nás teší aj študentská vedecká konferencia. Škola nám ponúka kurzy rôznych 3D-programov, ktoré nám zjednodušujú naše štúdium. A nezanedbateľné je aj naše učebno-rekreačné zariadenie v Kočovciach, kde okrem iného prebieha aj externá výučba a toto malebné prostredie robí školu úplne inou. Čo sa týka mimoškolských aktivít, na škole máme mnoho dobrých športovcov, sme víťazmi rôznych pohárov a máme tiež úspešný tanečno-spevácky súbor.

Bc. Kristína Vaňová je študentkou Stavebnej fakulty STU, zároveň je predsedníčkou Združenia študentov fakulty, členkou vedenia fakulty a kolégia dekana. Školu zastupuje na viacerých prezentačných podujatiach, súťažiach a je organizátorkou projektu Your Knowledge, ktorý študentom umožňuje stretnúť sa priamo s praxou. 

ZDROJ: PR článok Stavebná fakulta STU v Bratislave

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok