Ako docieliť akustický komfort pri rekonštrukcii bývania?
Na dôležitosť akustiky pri bývaní nás zväčša upozorní až moment, kedy je tento komfort v našej domácnosti narušený. Či už ide o hluk prichádzajúci od susedov, z vedľajšej izby alebo sa vašim bytom rozlieha nepríjemná ozvena, poradíme vám, ako tieto nepríjemnosti nielen riešiť, ale im aj predchádzať. A to hneď vo fáze stavby či rekonštrukcie.
Ak túžite po tichšej domácnosti, do úvahy musíte vziať zákony fyziky. Tie vám pomôžu pri riešení menších akustických diskomfortov. Veľké plochy napríklad vytvárajú ozvenu, čomu možno zabrániť adekvátnym rozmiestnením nábytku tak, aby bol priestor dostatočne členený a zvuk sa v ňom lámal. Zaplnená knižnica či veľký šatník umiestnené pri stene dokážu aspoň čiastočne tlmiť hluk z vedľajšej miestnosti. Iste poznáte aj podobný efekt docielený prostredníctvom pokladania kobercov s hustým vlasom, ktorý je schopný pohltiť viac než polovicu „hlukového spamu“ z bezprostredného okolia. Tlmičmi hluku môžu byť tiež bohato olistené rastliny, pestované v kvetináčoch na parapete. Toto všetko však patrí iba do kategórie provizórnych „kozmetických“ úprav.
Akustický komfort vďaka sadrokartónu
Dlhodobejšie a efektívnejšie riešenie docielite až zakomponovaním kvalitných materiálov so zvukovo-izolačnými vlastnosťami do vášho interiéru. Overeným a z pohľadu montážnych expertov najvyhľadávanejším riešením je v súčasnosti sadrokartón. „Účinným riešením hluku v domácnosti môžu byť predsadené sadrokartónové steny či sadrokartónové podhľady alebo vylepšenie vlastností podlahy napr. podlahou Rigidur. Hodnota takéhoto zníženia hluku je závislá od hrúbky a materiálu nosných stien a stropov, a taktiež od zvoleného systému sadrokartónových konštrukcií. Zníženie hluku sa však môže pohybovať aj do 27dB,“ hovorí Róbert Vinca, produktový manažér suchej výstavby zo spoločnosti Saint-Gobain.
Vhodné sadrokartónové dosky pomáhajú dosahovaniu komplexného komfortu interiérov. Pomáhajú zvyšovať nielen akustický komfort a znižovať hluk v domácnosti až o desiatky decibelov, ale dokážu vylepšiť aj vizuálny či tepelný komfort v byte. Medzi takéto riešenia patrí napríklad predsadená stena Rigistil Akustik® značky Rigips, ktorá je zároveň aj najtenšou sadrokartónovou akustickou predsadenou stenou na trhu. Pri jednom opláštení dosahuje hrúbku 42 mm a pri dvojitom opláštení steny iba 55 mm. Môžete s ňou získať prírastok vzduchovej nepriezvučnosti až o 27 dB.
Atraktivita sadrokartónu spočíva v jeho mnohoúčelovom využití a relatívne nenáročnej montáži, ktorú zvládne aj zdatnejší laik. V najideálnejšom prípade by sa tieto zásahy mali riešiť už pri stavbe, vďaka použitiu suchej výstavby však bude aj prípadná rekonštrukcia jednoduchšia ako pri iných materiáloch. „Pri dodatočných úpravách je potrebné počítať s tým, že byt bude pár dní v obmedzenom režime kvôli rezaniu, montovaniu dosiek a izolácii, tmeleniu a brúseniu, maľovaniu a podobne. Stále však ide o časovo, ekonomicky aj ekologicky výhodnejšie riešenie, ako pri použití tehlových či betónových konštrukcií,“ uviedol Róbert Vinca.
Máte problém s akustikou?
Ak potrebujete zistiť, či v dôsledku nesprávnej materiálovej montáže vo vašom alebo susedovom byte nedošlo k narušeniu akustických vlastností stavby, môžete sa obrátiť na osoby odborne spôsobilé na kvalitatívne a kvantitatívne zisťovanie faktorov životného prostredia, ktorých zoznam nájdete na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Pri praktickom riešení akustiky sú vám k dispozícii aj odborníci značky Rigips, ktorá patrí k popredným špecialistom v oblasti sadrokartónových konštrukcii na Slovensku. Ich sadrokartónové riešenia vám pomôžu pri odhlučnení miestnosti či zlepšení akustických vlastností, ale aj v prípade, že hľadáte riešenia na zlepšenie kvality vzduchu v miestnosti, lepšie termoizolačné vlastnosti alebo environmentálnu udržateľnosť bývania.
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips