Ako naplánovať udržateľný dom? Kvalitná izolácia domu zníži účty za drahé energie
Výstavba nového domu kladie na stavebníka veľké nároky. Ten musí spolu s architektom, projektantom a energetickým špecialistom zohľadniť všetky aspekty predpisov a optimalizovať niekoľko premenných. Veľký vplyv má typ pozemku.
Ideálne je, ak umožňuje orientáciu zasklených plôch na juh, juhozápad alebo juhovýchod. Zároveň by tieto plochy nemali byť zatienené budovami, zeleňou alebo terénom. Novostavba by mala mať kompaktný tvar. Členitý bungalov bude vždy menej úsporný než jednoduchý kváder (aj so šikmou strechou). Dôležité je vhodné usporiadanie z hľadiska tepelných zón, t. j. obytné priestory na slnečnej strane, technické a komunikačné priestory na severe. Kvalitne izolovaný plášť budovy s optimalizovanými tepelnými mostmi môže výrazne znížiť spotrebu domu. Štandardom sú okná s trojsklami. Dom by mal byť vzduchotesný, čo sa overuje pomocou tzv. Blower door testu.
Ak niektorý z vyššie uvedených aspektov nie je ideálny (napr. pozemok s jedinečným výhľadom na sever), energetickú hospodárnosť budovy možno zlepšiť použitím riadeného vetrania s rekuperáciou, ekologickejším zdrojom tepla a prípadne využitím obnoviteľných zdrojov energie. Hoci sa tieto podmienky môžu na prvý pohľad zdať príliš zložité, z dlhodobého hľadiska sa majiteľom a obyvateľom domu vrátia vo forme výrazných finančných úspor za energie.
Úspora energie a útulné prostredie vďaka kvalitnej izolácii
Z ekonomického hľadiska a z hľadiska dostupnosti sa ako najúčinnejšie opatrenie javí kvalitná izolácia obvodového plášťa budovy. Množstvo energie ušetrenej použitím kvalitnej tepelnej izolácie ďaleko prevyšuje množstvo energie spotrebovanej na jej výrobu, dopravu a inštaláciu. „Najviac tepla sa z neizolovaných alebo zle izolovaných budov stráca stenami, konkrétne 25 až 40 percent, ďalej 25 až 30 percent strechou
a 10 až 15 percent podlahou. Tepelná izolácia udrží teplo v dome a jeho obyvateľom ušetrí energiu, a tým aj účty za ňu. Zateplenie budovy zároveň poskytuje obyvateľom komfortné bývanie. Predpokladom je však správne zateplený plášť budovy, čím sa minimalizuje riziko kondenzácie vodnej pary a následného vzniku plesní. Izolácia tiež prinesie celoročný tepelný komfort v dome. To znamená, že v zime v ňom bude príjemne teplo a v lete sa zníži prehrievanie interiéru,“ hovorí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora tepelných izolácií.
Zabráňte úniku tepla vo všetkých častiach domu
Kvalitne zateplený dom si vyžaduje dôkladnú prípravu a aplikáciu izolácie na všetkých miestach, kadiaľ môže teplo unikať. Konkrétne sa treba zamerať na izoláciu spodnej stavby domu, podláh, fasády a strechy (plochej aj šikmej). Je dôležité vybrať izoláciu, ktorá je vhodná na danú aplikáciu. „Napríklad na izoláciu podlahy, ktorá je kvôli terénu, v ktorom sa nachádza, celoročne vystavená nízkym teplotám, je vhodné použiť tepelnoizolačné dosky z extrudovaného polystyrénu URSA XPS, zatiaľ čo súčasťou zateplenia šikmej strechy môže byť kvalitná minerálna izolácia URSA GLASSWOOL alebo URSA PUREONE,“ dodáva Ing. arch. Tereza Vojancová.
Vždy si vyberte čo najväčšiu hrúbku izolácie
Pre čo najefektívnejšie zateplenie domu sa neodporúča podceňovať hrúbku izolácie. Stavebníci často uprednostňujú menšiu hrúbku, aby ušetrili finančné náklady. Opak je však pravdou, ako dodáva Ing. arch. Tereza Vojancová: „Zvýšenie hrúbky izolácie má minimálny vplyv na celkovú cenu celého zateplenia, napríklad v porovnaní s cenou práce a ďalších komponentov. Izolácia však ako jedno z mála opatrení šetrí peniaze počas celej životnosti domu bez dodatočných nákladov, na rozdiel napríklad od technológií.“ Hrúbka izolácie závisí od miesta a účelu použitia, ktorý je buď tepelnoizolačný, alebo akustický. Na šikmé strechy sa odporúča až 46 cm izolácie, na fasádu až 28 cm a pod základovú dosku až 24 cm.
Aj minerálna izolácia môže byť šetrná k životnému prostrediu
Pri výbere minerálnej izolácie možno zohľadniť aj ekologické hľadisko, ktoré zvýši šetrnosť domu k životnému prostrediu. Minerálna izolácia spoločnosti URSA je vyrobená z recyklovaných materiálov, ktoré sú v nej obsiahnuté z viac ako 90 percent. Sedemdesiat percent tvoria sklenené črepy z recyklovaného skla a viac ako dvadsať percent tvorí piesok. URSA GLASSWOOL aj URSA PUREONE ušetria počas svojej životnosti niekoľko stonásobne viac energie, ako je potrebné na ich výrobu. Znižujú tiež požiarne riziko budov a odolávajú hluku.
Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o.