Zdroj: Shutterstock

Ako mať doma v lete chladnejšie a v zime teplejšie? K ideálnemu vnútornému prostrediu dopomôže kvalitná tepelná izolácia domu s využitím EPS

31. 03. 2022 Zdieľať

Nástup leta nám každý rok pripomína, aké intenzívne budú najbližšie mesiace, počas ktorých budeme hľadať útočisko v interiéri, aby sme sa schladili. Čo keď však v interiéri nie je situácia o nič lepšia? Tomu sa počas stavebných alebo rekonštrukčných prác dá predísť jednoducho: pomôže zodpovedný prístup k výberu tepelnej izolácie. Ako však vybrať tú správnu?

V prvom rade, rozhodovanie vám môže uľahčiť odborník – projektant.
Ten totiž na základe tepelno-technického posudku vyberie pre vás najvhodnejšiu vonkajšiu izoláciu. Ak však siahnete po overenom tepelnoizolačnom materiáli – expandovanom (penovom) polystyréne, neurobíte krok vedľa.

Polystyrénové zateplenie ukážka na dome

Zdroj: Shutterstock

Polystyrén s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami

Expandovaný (penový) polystyrén (EPS) je jednou z najefektívnejších a najpoužívanejších možností pri výbere vonkajšej izolácie a je to najmä z týchto piatich dôvodov:

  1. Nenesie so sebou žiadne zdravotné ani požiarne riziko – nepotvrdili sa žiadne podozrenia, že bývanie v budove v ktorej bol na zateplenie použitý EPS nemá negatívny vplyv na ľudské zdravie. Rovnako to platí aj o požiarnom riziku; v súčasnosti sa používajú EPS dosky len v samozhášavej úprave s ekologickým retardérom horenia.
  2. V lete chladnejšie, v zime teplejšie – stará sa o príjemnú klímu v interiéri. Nejde však len o energetickú úsporu a udržanie tepla v zime, spoľahlivo izoluje interiér aj počas letných mesiacov.
  3. Expandovaný polystyrén je mimoriadne odolný – napríklad proti vonkajším nárazom, taktiež bojuje s poveternostnými podmienkami i vlhkosťou a vyznačuje sa vysokou pevnosťou v tlaku.
  4. Z 98 % ho tvorí vzduch – a vďaka tomu sa vyznačuje nízkou hmotnosťou. Tá má pozitívny vplyv na montáž, ktorá je tým pádom menej náročná, trvá kratší čas a je lacnejšia.
  5. EPS predchádza nepríjemnej vlhkosti v stenách – tým, že sa v murive kumuluje vodná para, sa výrazne znižujú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Správna hrúbka vonkajšej izolácie presunie rosný bod do izolantu a murivo je tak oslobodené od zvýšenej vlhkosti. EPS si navyše zachováva svoje tepelnoizolačné vlastnosti aj v momente zvýšenej vlhkosti.

Sivý polystyrén posúva možnosti vonkajšej izolácie na novú úroveň
Grafitový (sivý) polystyrén je na slovenskom trhu už niekoľko rokov a prináša zásadné zlepšenie – v porovnaní s bielym polystyrénom pri rovnakej hrúbke má až o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Môže za to grafit, ktorý sa do EPS pridáva v procese výroby a ktorý lepšie odráža slnečné lúče.

Polystyrénové zateplenie ukážka na dome

Zdroj: Shutterstock

Sivý polystyrén sa vyznačuje (podobne ako biely polystyrén) vysokou odolnosťou voči vonkajším nárazom a pevnosťou v tlaku. Možno ho využiť pri všetkých druhoch stavieb, je však výborným riešením pre nízkoenergetické a domy s takmer nulovou potrebou energie.

Dôraz na udržateľnosť

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, expandovaný polystyrén je dobrou voľbou aj v otázke udržateľnosti – je 100 % recyklovateľný, odolný a neobsahuje žiadne škodlivé látky.

Viac na www.epssr.sk

Zdroj: PR článok Združenie EPS.SR

Kategória: Materiály
Tagy: expandovaný polystyrén polystyrén tepelné izolácie vonkajšia izolácia
Zdieľať článok