Pri zateplení domu sa pripravte na tieto výdavky. Ako vyzerá orientačný rozpočet a čo ďalšie vám firma môže účtovať?
Plánujete zatepľovať svoj rodinný dom? Jednou z prvých otázok pravdepodobne je, koľko to bude stáť. Presnú sumu je ťažké určiť dopredu, orientačný prehľad nákladov vám však pomôže lepšie sa zorientovať.
Orientačná cena zateplenia
Každý dom je jedinečný a suma za jeho zateplenie závisí od konkrétnych požiadaviek. Na začiatok však často stačí hrubá cena, aby ste vedeli, čo asi očakávať. Pripravili sme pre Vás orientačnú kalkuláciu a prehľad, s čím všetkým treba pri nákladoch na zateplenie počítať.
Aby ste mali aspoň približnú predstavu, pozrime sa na príklad. Predstavme si rekonštrukciu rodinného domu z pórobetónu s plochou 150–160 m², na ktorej zateplenie bola použitá minerálna vlna s hrúbkou 15 cm. Čo ovplyvňuje výslednú cenu?
Výsledná cena zateplenia a potrebných komponentov sa môže líšiť v závislosti od použitého materiálu na obvodových stenách, potrebnej hrúbky izolácie, zvoleného typu izolačného materiálu a skutočnosti, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu.
Tepelný izolant a komponenty
Správne zateplenie si vyžaduje nielen kvalitný tepelný izolant, ale aj komponenty, pomocou ktorých je izolácia inštalovaná na fasádu. Je veľmi výhodné získať všetky položky, ktoré spolu dokonale ladia, v jednom balíku. Presne to ponúka riešene Fasáda SMART s 50 %-nou zľavou spolu s potrebnými komponentmi – penetračným náterom, lepidlom, kotvami s príslušenstvom, výstužnou sieťkou a okennými lištami. Navyše uvedené riešenie k vám dopravíme zadarmo.
Ak vám záleží na tom, aby váš dom prepúšťal vlhkosť a zostal zdravý a bezpečný, vyberte si na zateplenie fasádne dosky z minerálnej vlny. Výborne tepelne izolujú, chránia pred požiarom, tlmia hluk z exteriéru a zabezpečujú vysokú paropriepustnosť obvodovej steny.
Čo všetko je potrebné na zateplenie?
Okrem tepelného izolantu a základných komponentov, ktoré sa používajú pri každom správnom kontaktnom zateplení, sú potrebné aj ďalšie doplnky.
Pri zateplení domu je teda potrebné počítať s nasledovným:
- Okenné nadpražné lišty – zabezpečia, aby voda odtekala správnym smerom od fasády. Ich dĺžka je v závislosti od počtu a šírky okien. Orientačne to môže byť okolo 15 m.
- Parapetné lišty – dôležitý detail je utesnenie parapetov tak, aby voda nezatekala do tepelnej izolácie. Sú rôzne typy špeciálnych parapetných líšt. Rátajme s 15 m pod parapet a 5 m na boky.
- Zakladacie PVC lišty – pokiaľ sa zateplenie nezačína na vodorovnej línii sokla z nenasiakavej izolácie, je nutné si do rozpočtu prirátať ešte zakladacie PVC lišty, ktorých dĺžka zodpovedá obvodu stien domu. Z pohľadu tepelných mostov sú vhodnejšie ako klasické hliníkové. Obvod stavby je zhruba 50 m.
- Špeciálne lišty – v prípade špeciálnych detailov, ako napríklad ukončenie pod atikovým plechom, prípadne napojenia štítovej steny či vikiera, je vhodné použiť ďalšie špeciálne lišty, ktoré zabezpečia dokonalé zhotovenie tohto detailu.
- Špeciálne kotviace prvky – aj po ukončení zateplenia a v stave finálnej omietky sa môžu vyskytnúť ďalšie náklady. Sú to napríklad špeciálne kotviace prvky s prerušením tepelného mostu. Či už je to na upevnenie domového čísla, vonkajších svetiel, dažďového žľabu, či tieniacej markízy.
- Rezerva – na materiál ako napríklad prírezy izolácie alebo odrezky z profilov.
Finálna omietka je dôležitá
Finálna úprava je kľúčová na zaistenie vodotesnosti celého zateplenia. Na trhu je množstvo kvalitných produktov. Určite v tomto prípade neodporúčame šetriť na materiáli. Vo väčšine prípadov sa na rodinnom dome dáva tenkovrstvová omietka s priemerom zrna 1,5 až 2 mm, čo je vlastne aj hrúbka tejto vrstvy. V závislosti od kvality a typu finálnej omietky sa pohybuje aj cena. Na minerálnu izoláciu odporúčame použiť omietky na silikátovej, silikónovej, resp. silikát silikónovej báze. Kvalita zhotovenia omietky v dosť veľkej miere závisí od dôsledne pripravenej výstužnej vrstvy pod ňou.
Náklady na prácu – na čo sa pripraviť?
Po dokončení zateplenia vás môže zaskočiť celková suma za realizačné práce, ktorá nebola dohodnutá vopred. Každý dom je jedinečný a navyše majiteľ má niekedy rôzne neštandardné požiadavky, ktoré si realizačná firma môže na konci dňa vyfakturovať. Je vhodné byť pripravený a prejsť si tieto detaily vopred. Môže to byť napríklad:
- Zarezávanie izolácie okolo krokiev, prípadne sokla, ktorý bol zhotovený predošlou firmou.
- Príprava pre vonkajšie žalúzie. V dnešnej dobe sú čoraz populárnejšie a nevyhnutnejšie vonkajšie žalúzie, ktoré bývajú schované pod omietkou. Aj keď to možno na prvý pohľad nevyzerá, je tu veľmi veľa detailov, ktoré si realizátor nechá zaplatiť.
- Osadenie parapetov – v priebehu zatepľovania je potrebné osadiť parapety, čo často nie je započítané v prvotnej cene.
- Izolovanie okolo bleskozvodu.
- Príprava kotvenia pre ďalšie prvky na fasáde.
- Úprava ukončenia pod atikovým plechom.
- Špeciálne obklady na fasáde.
- Stavba a prenájom lešenia.
Toto všetko môže byť predmetom ďalšieho vyjednávania navýšenia ceny prác.
Nezabúdajte na dopravu
Cena dopravy záleží od vášho dodávateľa a miesta vašej stavby. Pri objednávke riešenia od Knauf Insulation Fasáda SMART máte doručenie zdarma až na Vašu stavbu.
Zdroj: PR Knauf Insulation