Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

19. 09. 2014 Zdieľať

Výber vhodného materiálu na stavbu domu je zásadné rozhodnutie, behom ktorého je potrebné zvážiť celý rad faktorov. Spravidla by sme si radi vybrali špičkový funkčný materiál, s ktorým sa príliš nenarobíme a postavíme z neho pokiaľ čo možno najúspornejší dom. A obvykle musíme nakoniec pristúpiť i na určité kompromisy. Vďaka Ytongu ale zistíte, že kompromisy nie sú vždy nevyhnutné. Výhody má nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska.

Rýchlosť, jednoduchosť a úspora

Ytong ponúka celý rad takzvaných krátkodobých výhod, ktoré stavbári ocenia už pri samotnej výstavbe domu. Patrí sem komplexnosť stavebného systému, minimalizácia odpadu, jednoduchosť výstavby a z toho všetkého vyplývajúce ďalšie úspory – materiálu i času.

Od pivnice až po strechu

Spomínaná komplexnosť je jednou z hlavných výhod materiálov Ytong. Pod značkou Ytong si môžete zaobstarať kompletný pórobetónový stavebný systém na celú hrubú stavbu. Tvárnice pre obvodové murivo, murivo na priečky, stropný a strešný systém, schodisko. Všetky tieto produktové formáty sú vzájomne dokonale kompatibilné, doslova do seba zapadajú, zaručujú rýchle a jednoduché spracovanie. 

Vďaka nízkej hmotnosti materiálu je manipulácia s jednotlivými dielmi navyše veľmi jednoduchá a nie je nijak náročná, ako je tomu pri iných masívnych materiáloch. Tým však Ytong nestráca na svojej vysokej pevnosti a nosnosti. Obrazne povedané, dom tak poskladáte ako z lega, čo ocenia nielen svojpomocní stavitelia, ale i stavebné firmy.  Hrubú stavbu tak získate bez zbytočných chýb a vlečúcich sa problémov. 


Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

1416143
Xella Slovensko, spol. s r. o.

Teplo domova? K nezaplateniu 

Hlavným prínosom stavebných materiálov Ytong sú jednoznačne jeho unikátne tepelnoizolačné vlastnosti. Tie zaistia nielen teplo a pohodu domova, ale i výrazné úspory pri vykurovaní. Biely pórobetón je pretkaný systémom miliónov vzduchových pórov. Tento vzduch je uzavretý v póroch a nemá možnosť cirkulovať, preto je tým najlepším izolantom. I bez zateplenia obvodového muriva prekračujú tvárnice Ytong vysoko stanovenú normu tepelného odporu. Kvôli svojej homogénnej štruktúre si zachovávajú tieto vlastnosti aj po opracovaní. 

Komplexnosť a jednotnosť tohto materiálu navyše zabraňuje vzniku takzvaných tepelných mostov, prostredníctvom ktorých uniká až 20 percent tepla. Cez zimu tak stačí mierne kúriť k tomu, aby bolo vo vnútri domu príjemne a v lete naopak tieto tvárnice neprepúšťajú veľké teplo. Jednoducho povedané, Ytong udržuje vo vašom dome optimálnu klímu v priebehu celého roka. 


Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

1416139
Xella Slovensko, spol. s r. o.

Šetrite peniaze po celú dobu stavby

Materiály Ytong vyprodukujú minimum odpadu. Jednoduché rezanie a opracovateľnosť pórobetónu umožňuje vytvárať z tvárnic atypické formáty, ktoré je možno podľa potreby prirezať a upraviť obyčajnou ručnou pílkou. Mimoriadne presné rezanie eliminuje odpad a znižuje tak celkovú spotrebu tvárnic, a tým tiež obstarávaciu cenu celej stavby. 

Výrazne ušetríte tiež za maltu, pretože vďaka takzvanému systému PDK (pero, drážka, úchopová kapsa) stačí nanášať len tenké vrstvy malty, resp. lepidla, a to iba na vodorovné škáry. Celková spotreba malty na stavbe je tak v porovnaní s tradičným murovaním desatinová. Zrátané a podčiarknuté, s materiálmi Ytong ušetríte čas, peniaze a množstvo energie. Vrátane tej vašej.


Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

1416131
Xella Slovensko, spol. s r. o.

Jediná vrstva dokonale zateplí dom

Izoláciu tepla môžete ešte poistiť dvojvrstvovým murivom, keď sú tvárnice Ytong „posilnené“ minerálnymi doskami Multipor. No aj tak hlavnou výhodou Ytongu ostáva to, že stavba nevyžaduje dodatočné zateplenie. Riešenie obvodových stien Ytong Lambda+, Ytong Theta+ sú základom pre výstavbu pasívnych domov. V porovnaní s bežnými staršími budovami sa úspora za vykurovanie u týchto dvoch riešení blíži až k tisíc eurom ročne. 

Zdravé bývanie s množstvom výhod

Pokiaľ nemáte starosti so zháňaním ľudských aj finančných zdrojov, pre voľbu Ytongu vás presvedčia dlhodobé benefity. Pretože u nich ide už doslova o zdravie. A to si obvykle za peniaze nekúpite. 

Rozlúčte sa s plesňami

Nie je nič horšie ako vlhké steny vášho domu, ktoré sú napadnuté plesňou. Súhlasiť s tým budú predovšetkým alergici. Na stenách z pórobetónových tvárnic Ytong sa však plesne nikdy šíriť nezačnú. To vďaka optimálnej povrchovej teplote muriva a zásaditému zloženiu bieleho pórobetónu. To rastu plesní zamedzuje.


Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

1416133
Xella Slovensko, spol. s r. o.

Zabudnite na problémy s vlhkosťou

So zdravým bývaním súvisí i optimálna vlhkosť vzduchu. Mala by sa pohybovať v rozpätí od 45 do 55%. Vďaka svojej pórovitej štruktúre slúži Ytong ako ochranná membrána domu. Tvárnice prirodzene dýchajú a póry navyše odvádzajú nadbytočnú vlhkosť z interiéru, alebo ju uvoľňujú späť v prípade, že vzduch je v dome nezdravo presušený. 


Stavebné materiály, ktoré šetria čas aj peniaze

1416149
Xella Slovensko, spol. s r. o.

Výhody prírodných materiálov

Ak prihliadneme k dôležitým faktom, že Ytong sa vyrába iba zo stopercentne prírodných materiálov (zmesi kremičitého piesku, vápna a vody), má až trikrát nižšiu mieru rádioaktivity než šedý pórobetón či keramické materiály, jeho minerálne zloženie garantuje skvelú nehorľavosť,  účinne tlmí hluk, a má minimálne nároky na údržbu, dôjdeme k záveru, že biely pórobetón Ytong je nielen v mnohých smeroch úsporný materiálom, ale predovšetkým zdraviu prospešným a perspektívnym materiálom. A na to je dobré pri plánovaní vášho „hradu“ nezabúdať. 

Materiály Ytong v praxi

O tom, že tvárnice z pórobetónu umožňujú materiály umožňujú rýchlu a jednoduchú stavbu sa presvedčil aj Daniel Kozel, majiteľ firmy DK1. Pod jeho vedením vyrástla hrubá stavba rodinného domu v Bolatice za rekordných 24 hodín. „Stavba z tvárnic Ytong je rýchla a presná, čo šetrí peniaze aj čas. Náklady na hrubú stavbu síce tvoria iba cca. 9 % hodnoty domu, ale použitý materiál výrazne ovplyvňuje jeho prevádzku. Kvalitné obvodové murivo je preto základom pre úsporné domy. Tvárnice Ytong dýchajú a výborne izolujú, takže prispievajú k úspore nákladov na vykurovanie“, dodáva.

Kategória: Materiály
Tagy: stavebný materiál
Zdieľať článok