Zvýšená vlhkosť v domácnosti škodí stenám, aj nášmu zdraviu. Ako jej predchádzať?
Zvýšená vlhkosť je jedným z najčastejších dôvodov, ktorý vedie k rekonštrukciám kúpeľne a priestorov zaťažených vlhkom. Vyhnite sa plesniam už v počiatočných štádiách vďaka voľbe vhodných materiálov.
Podľa poznatkov a skúseností Rigips, divízie spoločnosti Saint-Gobain, ktorá je svetovým lídrom v oblasti suchej výstavby, kladú koncoví používatelia pri rekonštrukcii kúpeľní dôraz práve na životnosť materiálov vo vzťahu k náročným vlhkým podmienkam a minimalizovanie rizika vzniku plesní. Niet sa čomu čudovať, plesne v domácnosti predstavujú estetický i zdravotný problém a navyše spôsobujú postupnú degradáciu stien.
Plesne sú nenáročné na svetlo, na svoj život však potrebujú kyslík. Najviac sa im darí v priestoroch, ktoré sú vo vyššej miere zaťažené vlhkom. Hovoríme pritom o miestnostiach, kde vlhkosť vzduchu presahuje 60-percentnú hranicu, ako sú napríklad wellness centrá, ale aj kúpeľne v domácnostiach. Spoznáte ich podľa typických čiernych alebo zelených škvŕn, ktoré v domácnosti nepredstavujú len estetický problém. Môžu tiež spôsobovať viaceré zdravotné komplikácie – od škrabania v hrdle, cez podráždenú pokožku, až po zápaly dýchacích ciest, alergie, astmatické ťažkosti či ekzémy. To potvrdzuje aj Ľubomír Kováč, realizátor odporúčaný divíziou Rigips, ktorý má skúsenosti s množstvom rekonštrukcií rodinných domov: „Najmä rodiny s deťmi, alergikmi či s príbuznými so zdravotnými problémami si špeciálne potrpia na zdravotnú nezávadnosť svojho bývania, a tak vyhľadávajú riešenia, ktoré im pomôžu ju docieliť.“ Plesne navyše spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ktorá môže viesť až k hĺbkovej degradácii, pokiaľ preniknú až do ich jadra. To už môže vyžadovať finančne náročné a zdĺhavé opravy a rekonštrukciu.
Predchádzať plesniam možno výberom vhodného stavebného materiálu
Keďže vlhkosti a pôsobeniu vody v miestnostiach ako sú kúpeľne, ale napríklad aj kuchynské steny s prístupom k vode, nemožno zabrániť, ideálnym riešením je vyhnúť sa vzniku plesní už v zárodku. Rigips prináša pre každý typ priestoru so zvýšenou vlhkosťou, s vysokou kondenzáciou a pre každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou vhodné stavebné riešenie.
Do domácich kúpeľní, kúpeľňových stien a sprchovacích kútov s priamym kontaktom s vodou je ideálne použitie sadrokartónových dosiek Glasroc X, ktoré neobsahujú žiadnu organickú zložku, ktorá by mohla predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode je okrem impregnácie sadrového jadra zaručená aj povrchovou sklenou tkaninou, ktorá je navyše opatrená ochranným vodeodpudivým náterom. Dosky Glasroc X vážia 10,5 kg na meter štvorcový, čo znamená že sú o 30 % ľahšie ako obyčajné cementové dosky. Ich inštalácia je praktická nielen vďaka ich nízkej váhe, ale aj vďaka ich ohybnosti. Dosky je možné použiť na oblúkové podhľady aj priečky až do polomeru 3 m bez nutnosti predchádzajúceho navlhčenia. Na ich spracovanie navyše nepotrebujete žiadne špeciálne náradie.
V prípade bytových priestorov, ako je WC či sušiareň, prípadne kancelárskych sociálnych zariadení, alebo oblastí priľahlých ku kúpeľňovým stenám bez priameho kontaktu s vodou, je vhodnou alternatívou aj použitie impregnovaných sadrokartónových dosiek RBI (H2) so zníženou nasiakavosťou. Dosky majú impregnované jadro, oneskorenú absorpciu vody a uzavretý povrch. Okrem zamedzenia zvýšenej vlhkosti a vzniku plesní tieto materiály ponúkajú dobrý nosný podklad na aplikáciu keramického obkladu a umožňujú aj realizáciu moderných dizajnových prvkov. Ich bonusom je i rýchlosť a jednoduchosť výstavby, sú teda ideálnym riešením aj pre všetkých, ktorí sa rekonštrukciu kúpeľne rozhodnú realizovať svojpomocne.
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips