Zdroj: iStock

Úprava stien v starom dome

23. 08. 2021
Zdieľať

Chcete si upraviť starší dom na krásnom mieste tak, aby ste v ňom mohli tráviť chvíle voľna? Staré múry môžu mať svoje muchy, na ktoré nová farba nemusí stačiť. Aby bola vaša chalupa naozaj perfektná, máme pre vás tipy, ako si s nimi poradiť.

1. Skôr než začnete

Skôr než sa pustíte do bielenia stien svojej chalupy, mali by ste dôkladne zhodnotiť situáciu – zistiť, či sú múry suché a pôvodné omietky v poriadku, to znamená, či dobre držia (pri poklepaní neznejú duto) a neolupujú sa. Ak sú steny vlhké, v prvom rade treba zistiť a odstrániť príčinu vlhnutia – môže ňou byť chýbajúca hydroizolácia (o možnostiach nápravy sme podrobne písali v júnovom vydaní a článok onedlho nájdete aj na našom webe), nedostatočné zateplenie, zlé vetranie či chýbajúce dažďové zvody.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Všetky nesúdržné a olupujúce sa vrstvy (či už omietky, alebo nátery) treba odstrániť a nahradiť novými, pričom je dôležité vybrať na renováciu materiál s vhodnými vlastnosťami. Ďalším problémom môžu byť plesne alebo škvrny – aj na ich odstránenie je potrebné použiť správny postup a vhodné prípravky. Na týchto stranách nájdete rady a tipy, ako si poradiť s najčastejšími nedostatkami, s ktorými sa na stenách starých domov môžete stretnúť.

Klasická miestosť v starej chalupe

Zdroj: iStock

2. Vyberte si správny materiál

Omietky môžu byť jednovrstvové alebo dvojvrstvové (na jadrovú omietku sa natiahne ešte tenká štuková vrstva omietky alebo stierky), prípadne špeciálne (tepelnoizolačné, sanačné). Špecifickou požiadavkou pri starom murive je naniesť ešte pred omietaním kontaktný mostík (prednástrek).

Na povrchovú úpravu si vyberte materiál – omietku alebo stierku, podľa týchto troch kritérií:

  •  typu podkladu
  • vlastností samotnej omietky či stierky, a to v závislosti od prostredia, kde bude materiál použitý, napr. zvýšenej vlhkosti
  • štruktúry finálneho povrchu

Napríklad na tehlové murivo sú vhodné:

  • vápenné omietky alebo stierky, ktoré dokážu regulovať vlhkosť v interiéri
  • vápennocementové omietky, ktoré sú tradičné a majú typickú jemnú štruktúru povrchu
  • sadrové omietky alebo stierky, ktoré majú hladký povrch a umožňujú stenám dýchať

Povrch steny môže mať zároveň rôzne štruktúry – od hrubej (vápenné alebo vápennocementové omietky) cez zrnitú a jemnú až po hladkú gletovanú (napr. sadrové omietky alebo vápenné stierky).

Rigips_profinish_25kg_seitlich_low

Zdroj: Rigips

Renomované značky majú na uľahčenie výberu materiálov na povrchovú úpravu vypracované rôzne pomôcky či prehľadné tabuľky. Napríklad značka Rigips odporúča na staré murivo pri rekonštrukcii:

  • penetráciu Rikombi grund
  • ako podklad sadrovú omietku Rimano Multi alebo UNI
  • na finálnu úpravu stierky Rimano Glet XL, Rigips Super Top alebo ProFinish

VEDELI STE?

Sadra je prírodný produkt, ktorý pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti v interiéri. Ak je vlhkosť zvýšená, prijíma ju svojimi pórmi, pri suchej klíme ju, naopak, vracia späť do prostredia.

3. Vyrovnanie plus niečo navyše

Potrebujete vyrovnať staré steny? V ponuke sú v tomto smere aj výrobky so zaujímavými benefitmi. Napríklad s univerzálnou vyrovnávacou maltou Baumit Baumacol Preciso môžete upraviť nielen vnútorné, ale aj vonkajšie steny a podlahy. Je vhodná na plošné i lokálne opravy v hrúbke od 2 do
30 mm a dajú sa s ňou vytvoriť tiež spádové vrstvy.

Ďalším zaujímavým tipom je vnútorná vyrovnávacia a zároveň izolačná hmota JUBOLIN Thermo. Obsahuje špeciálne duté plnivá, ktoré vytvárajú tepelnú zábranu, vďaka čomu je povrch na dotyk teplejší a príjemnejší. Hodí sa teda na vyrovnanie stien, ktoré chcete zároveň dodatočne izolovať a tým znížiť napríklad riziko vlhnutia a rastu plesní v miestach tepelných mostov. Tento účinok je ešte vyšší pri kombinácii s tepelnoizolačnou vnútornou maliarskou farbou.

Vidiecka jedáleň s masívnym stolom

Zdroj: Shutterstock

V miestnostiach situovaných na sever alebo na steny bez izolácie, ktoré chcete mať na dotyk teplé, môžete použiť systém THERMO od značky JUB. Vyrovnávacia hmota JUBOLIN Thermo a farba JUPOL Thermo obsahujú duté plnivá, ktoré znižujú tepelnú vodivosť. Vďaka ich izolačným vlastnostiam bude povrch stien teplejší, ušetríte na vykurovaní a zníži sa riziko kondenzácie vodnej pary na stenách a tým aj rastu plesní. Výhodou je tiež vysoká priepustnosť vodnej pary (steny dýchajú).

Jupol thermo 5L

Zdroj: JUB

4. Na vlhké múry

Vlhké steny sú pomerne častou chorobou starých domov. Prvoradé je vtedy nájsť a odstrániť príčinu vlhnutia, inak sa problémy s tým spojené objavia znova. Aj po tejto náprave je optimálnou povrchovou úpravou stien sanačná omietka, resp. sanačný omietkový systém. Aj keď totiž zabránite ďalšiemu prenikaniu vody do múrov, vlhkosť a rozpustené soli v nich ostanú ešte dlho. Sanačný omietkový systém pomáha rýchlejšiemu odparovaniu vody a umožňuje ukladanie solí do omietky, ktorá je na to uspôsobená. Jej povrch pritom ostáva suchý.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia obytnej časti chalupy: Z malých tmavých miestností veľký svetlý priestor

Sanačné omietky môžu byť jednovrstvové (používajú sa pri nízkom až strednom zasolení a strednej vlhkosti) alebo viacvrstvové, ktoré sa dajú nadimenzovať na prostredie s rôznou úrovňou zasolenia a vlhkosti. Okrem klasických sanačných systémov, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu vysychaniu vlhkého muriva, sú k dispozícii aj odvlhčovacie omietkové systémy.

Samotný sanačný omietkový systém nerieši príčiny vlhnutia a zasoľovania muriva a ich dôsledky odstraňuje iba čiastočne. Je teda potrebné v prvom rade odstrániť príčinu, inak sa problém objaví znova.

Odvlhčovací sanačný omietkový systém Cemix je založený na špeciálnom rozložení pórov, ktoré sú prepojené jemnými kapilárami. To podstatne zväčšuje povrch steny, vďaka čomu sa vlhkosť z nej odparuje omnoho rýchlejšie. Omietka pritom ostáva suchá a bez soľných výkvetov. Základným prvkom systému, ktorý je vhodný na všetky stupne vlhkého a zasoleného muriva, je omietková zmes SUPERSAN.

Odvlhčovací systém Cemix

Zdroj: Cemix

5. Čo s plesnivými stenami

Pleseň, ktorej sa vo vlhkom prostredí darí, je ďalším z častých problémov starých domov. Samozrejme, aj tu platí, že najskôr treba odstrániť príčinu vlhnutia múrov, inak sa na nich pleseň objaví znova. Ideálne je teda začať s likvidáciou plesnivých fľakov až po tejto náprave. Najskôr je potrebné napadnuté steny vydezinfikovať. Vyberte si na to čas, keď sa môžu priestory dobre vetrať, a používajte ochranné pomôcky.

Prečítajte si tiež
Chcete sa pustiť do boja proti čiernej plesni sami? Tu je návod!

Povrch stien umyte mokrou handrou a po vyschnutí natrite biocídnym roztokom, napríklad prípravkom JUB Algicid plus, ktorý prenikne hlboko do podkladu a ničí široké spektrum rias a plesní. Prostriedok nechajte pôsobiť podľa návodu (asi 8 až 12 h), potom postup ešte raz zopakujte. Po vyschnutí naneste na stenu interiérovú farbu s ochranou proti plesni (minimálne dve vrstvy). Steny by sa mali aj potom dobre vetrať – za nábytkom nechajte medzeru aspoň 10 cm, na zlepšenie prúdenia vzduchu môžete použiť ventilátor, alebo steny ohrievať elektrickým sálavým panelom.

Stará jedáleň a kuchyňa s plesnivými stenami

Zdroj: iStock

Na steny napadnuté plesňou môžete po ich ošetrení biocídom použiť niektorú z interiérových farieb značky JUB, napríklad JUPOL Citro alebo Jupol Bio vápenná, prípadne niektorú z maliarskych farieb s pridaním prípravku Jubocid. V závislosti od vetrania priestorov tak bude farba spoľahlivo pôsobiť rok aj viac.

JubocidJ

Zdroj: JUB

6. Ako pretrieť fľaky

Zanechala história domu na jeho stenách stopy v podobe fľakov a škvŕn? Na prekrytie fľakov, ktoré spôsobila voda z prasknutého potrubia, ale aj stôp po sadziach alebo nikotíne, nestačí len nanovo vymaľovať. Staré škvrny totiž môžu prenikať cez maľovku. Správny postup je takýto:

  • Najskôr oškrabte vrstvy starého náteru, umývateľný náter stačí umyť mydlovou vodou a nechať dobre vyschnúť.
  • V ďalšom kroku ošetrite stenu hĺbkovou penetráciou, ktorá okrem iného zamedzí prestupovaniu škvŕn z podkladu do náteru. Opäť nechajte stenu poriadne vyschnúť.
  • Aby ste dôsledne zabránili prestupovaniu škvŕn a znečistenia z podkladu, použite špeciálny náter na blokovanie fľakov.
  • Teraz môžete naniesť finálnu interiérovú farbu. Na úplné prekrytie budú stačiť 2 vrstvy náteru.
Fľakatá stena a polička so sviečkami

Zdroj: Shutterstock

Špeciálny náter s izolačnými vlastnosťami Primalex Izoprim sa na stenu aplikuje v dvoch vrstvách (každú vrstvu treba nechať poriadne vyschnúť). Ak budú aj po druhej vrstve viditeľné náznaky škvŕn, nemusí to znamenať chybu, pretože Izoprim je najmä izolačný a nie krycí náter. Dokonalé prekrytie dosiahnete náterom interiérovou farbou.

Primalex izoprim

Zdroj: PRIMALEX

7. Správna farba

Staré steny si obvykle vyžadujú nátery s vysokou paropriepustnosťou, ktoré im dovolia „dýchať“, t. j. umožňujú prestup vodných pár. Pamätajte však na to, že vyššia paropriepustnosť znamená nižšiu odolnosť proti mokrému oderu, maliarsku farbu si preto vyberte podľa konkrétnej situácie.

Stolík s obrazom a otvorené dvere do spálne

Zdroj: Shutterstock

Vysoká paropriepustnosť, ktorá je dôležitá na uvoľňovanie nadbytočnej vlhkosti zo stien, patrí k charakteristikám snehobielej interiérovej farby Albapura vyrobenej na Slovensku. Vyznačuje sa tiež vynikajúcou krycou schopnosťou a vysokou prirodzenou belosťou, ktorá miestnosť opticky zväčší. Vo farbe sa pritom nenachádza ani kvapka optického zjasňovača. Farba si tak zachová prirodzenú belosť a vplyvom slnečného žiarenia nezažltne.

Chemolak farba

Zdroj: Chemolak

Prírodná biela vnútorná farba JUPOL Bio vápenná je výbornou voľbou do priestorov so stálou mierne zvýšenou vlhkosťou aj do pamiatkovo chránených budov. Je vyrobená na báze haseného vápna, takže má silný prírodný dezinfekčný, fungicídny a baktericídny účinok. Zároveň mu vysokú paropriepustnosť, je preto ideálna na podklady na báze vápna (rôzne vápenné a vápennocementové omietky) a tiež na sanačné omietky či steny po záplavách.

JUPOL BIO APNENA farba 16L

Zdroj: JUB

Extra tip do drevenej chaty

Nemáte chalupu, ale chatu či chatku? Ak nejde o starú drevenicu, ale súčasnú drevostavbu, do interiéru zvoľte radšej moderný štýl, napríklad škandinávsky, ktorý je vďaka príjemnej atmosfére trendom na celom svete. Typické sú preň prírodné materiály – drevo, sklo, vlna či kožušiny – a svetlé farby, najmä biela, béžová a sivá. Neutrálny sivý základ sa dobre kombinuje s bielou aj s čiernymi detailmi, ktoré by v škandinávskom interiéri nemali chýbať, ale aj s pastelovými či výraznými odtieňmi.

Starý drevený stôl s kvetináčmi, náradím a klobúkom

Zdroj: Balakryl

Dokonca je vedecky dokázané, že sivá na nás pôsobí upokojujúco. Dreveným stenám môžete dodať zaujímavý sivý odtieň pomocou tenkovrstvovej lazúry, ktorá do dreva vsiakne a jemne ho zafarbí, no zachová jeho kresbu.

Nehodí sa len na drevo z červeného smreka, ktoré obsahuje viac živice a samo časom zosivie. Steny najskôr napustite kvalitným napúšťadlom, aby sa do nich ani náhodou nepustili hmyz ani huby. Potom naneste dva nátery lazúrou s odstupom aspoň 2 hodín. Viac na projektnavikend.sk.

Balakryl na drevo lazúra

Zdroj: Balakryl

Lazúry na drevo značky Balakryl sú v ponuke aj v 11 sivých odtieňoch. Na nové a mäkké drevo je ideálna tenkovrstvová lazúra Balakryl Dixol, ktorá vsiakne do dreva a jemne ho zafarbí.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: isifa, Shutterstock, iStock, Balakryl, Rigips, Cemix, JUB, Primalex

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: farby nátery odstránenie plesní odstránenie vlhkosti omietkové systémy omietky sadrové omietky sanácia
Zdieľať článok

Diskusia