Zdroj: iStock

Prečo nám doma vznikajú plesne a ako ich odstrániť

01. 04. 2021
Zdieľať

Pleseň je veľmi nepríjemným a nebezpečným spoločníkom v našich domovoch. Vzniká nielen v starých bytoch, ale aj v moderných novostavbách.

Ako vzniká pleseň v domácnostiach

Väčšinou je dôsledkom vysokej vlhkosti a nedostatočného odvetrávania priestorov. Ak máte pleseň vo svojej domácnosti, nezúfajte, všetko je možné vyriešiť, alebo jej vzniku správne predchádzať. Plesne sa väčšinou vyskytujú tam, kde je tmavo a vlhko. Najčastejšie ich vidieť na stenách, v rohoch izieb, v dlaždičkách, alebo v rohoch vane.

Pleseň pri dverách

Zdroj: iStock

Riziká plesní

Plesne predstavujú zvýšené zdravotné riziko, keďže do priestoru vylučujú škodliviny, ktoré môžu výrazne poškodiť zdravie človeka. Plesne môžu spôsobiť celý rad ochorení: ekzémy, mykózy, pľúcne problémy, alergie, bolesti hlavy, bolesti kĺbov a iné. 

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť kúpeľňu, v ktorej sa budete cítiť dobre

Čo plesne zapríčiňuje

  • nevetranie izieb
  • nadmerná vlhkosť v priestoroch
  • nevhodné vykurovanie domov
  • zatekajúce miesta v príbytku

Ako im predchádzať?

Vetrať, vetrať a ešte raz vetrať! To je najdôležitejší pomocník v boji proti plesniam. Je možné odvetrať priestory aj používaním ventilátorov. Veľmi dôležité je pravidelne čistiť povrchy a materiály, ktoré sú najnáchylnejšie na tvorbu plesní (rohy miestností, vaňa, kúpeľňa, sprcha, rohy izieb). Najlepšie je ich vyčistiť Savom.

pleseň v rohu kúpeľne

Zdroj: iStock

Ventilátory sú dobré na to, že znižujú vlhkosť v priestoroch. V kúpeľni by vždy malo byť malé okno a každý deň ju treba vetrať. Nepríjemné je, ak tam okno nie je. Snažte sa potom aspoň otvárať dvere na kúpeľni. Otváranie dverí medzi izbami je veľmi účinné, ide o to, aby stále v miestnostiach cirkuloval vzduch. Najlepšie je, ak svieti slnko, určite je vhodné vpustiť dnu slnečné lúče. 

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor? Kedy ho treba vymeniť?

Účinnou prevenciou je vsadiť digestor do kuchyne, pohltí nahromadenú paru z varenia. Dôležité je tiež nesušiť mokré prádlo v byte. Vždy ho dajte do sušiarne, alebo do sušičky, najideálnejšie von na balkón.

Čistenie plesne kefkou

Zdroj: iStock

Ak sa už pleseň vyskytla vo vašom dome, poraďte si s ňou. V súčasnosti sú dostupné  rôzne spreje, prípravky na hubenie plesní.  Ak by ste chceli najprv vyskúšať babské recepty, môžete tak učiniť. Môžete využiť aj ocot v rozprašovači a po 24 hodinách umyť dané miesto ešte Savom. 

Taktiež môžete využiť domáci recept v podobe vystriekania miesta čajovníkovým olejom s vodou. Niekedy je účinné aj obyčajné voľne dostupné Savo na čistenie. Veľmi jednoduchý a pravdepodobne najúčinnejší spôsob, ako odstrániť pleseň v domácnosti, je kúpiť si sprej proti plesniam a vetrať priestory, najmä počas slnečného počasia. V zime by malo byť vetranie krátke, ale častejšie. V lete pokojne aj celý deň.

Text: Natália Bosáková

Foto: istock.com

Kategória: Steny a fasády
Tagy: odstránenie plesní odstránenie vlhkosti pleseň v byte
Zdieľať článok

Diskusia