31. 01. 2008
Zdieľať

U susedov v Rakúsku tvoria montované stavby 40 % podiel na celkovej výstavbe. V tomto trende „fičia“ naplno najmä v Severnej Amerike už dlhé roky, v západnej Európe sa v montovaných domoch a domčekoch každý deň zobúdza polovica populácie. My Slováci si stále zakladáme na klasickom „postav dom...“ Aj keď s tým sadením stromu a synmi už takí dôslední nie sme, stále sa cítime staviteľmi najmä za horami betónu a tehál. Pre menej konzervatívnych a zároveň nedočkavých ponúka trh s montovanými domami niekoľko typov stavebných konštrukcií.

Pri správnom výbere dodávateľa ušetria stavebníkom, ktorí nie sú práve vyznavačmi svojpomocnej výstavby, čas, energiu a trochu peňazí. V pojme montovaný dom sa ukrýva celá škála materiálových zhotovení, počnúc sendvičovými panelovými stavbami na báze betónu, dreva a izolačných materiálov cez stavby z masívneho dreva až po panelové stavby z ľahčených keramických a silikátových materiálov. Konštrukcie majú vďaka monolitickému spájaniu zaujímavú životnosť, v mnohých prípadoch porovnateľnú s klasickou stavbou.

Čo sa urodilo


Montované domy

131484

Panel. Ja viem, také tu už bolo, no teraz si to stavbári rozmysleli. Na svet prišiel nový panel. Rodičia sa postarali o jeho dôkladný vývoj. Už pri kolíske sa rozhodli, že v nijakom prípade nebude taký jednostranný suchár ako ten, čo zaplnil naše sídliská. Jednovrstvový monolitický betónový panel výborne hromadí teplo, a keď sa ešte obloží tepelnou polystyrénovou izoláciou, celkom dobre sa mu darí pri dosahovaní priaznivých parametrov prestupu tepla. Napriek takémuto obkladu si celkom ľahko poradí s vlhkosťou – nehromadí ju: už pri –10 °C sa dokáže odparovaním zbaviť prebytočného vlhka. Tak v čom si polepšil? Dvadsiatim centimetrom prostého betónu, dvanástim centimetrom penového polystyrénu a k tomu dvom centimetrom omietky sa v zásade nedá nič vyčítať.

Ak však od strany interiéru bude trinásť centimetrov betónu B 25, od fasády sedem centimetrov a medzi nimi desať centimetrov tvrdeného penového polystyrénu Styropor so zníženou horľavosťou a fasádu ochráni biely vápenec, k tomu z vnútornej strany aj štuková omietka, nebude to síce sendvič na zjedenie, ale v rámci prestupu tepla obvodovou stenou ide o to najvydarenejšie, čo sa v oblasti výroby betónových zaizolovaných panelov vymyslelo. Inou verziou betónového panela Canaba je pätnásť centimetrov hrubá stena, izolácia Styropor a navrch minerálna omietka. Oceľobetónové dielce sú výsledkom technológie liatych betónových zmesí. Nevýhodou môže byť tvrdosť konštrukcie.

… a drevo by nebolo?

Pre milovníkov prírodných materiálov sú určené drevené stavby s izolačnou vrstvou. Statické a tepelnoizolačné vlastnosti potešia, ale tepelnoakumulačná schopnosť obvodových stien nie je ich najsilnejšou stránkou, a preto si z vnútornej strany interiéru vypomáhajú napríklad masívnou murovanou priečkou a betónovým základom podlahy. Zrubový profil, paropriepustná fólia, hranoly s izoláciou a rošt so vzduchovou medzerou, na ktorý sa dá vnútorný sadrokartón alebo obklad – a máte moderný zrub. Všetko sa to začne od smrekovej guľatiny s priemerom 23 až 34 mm a končí sa to prírodným vzhľadom nového domčeka. Iným spôsobom, ako zamontovať drevo do stavby rodinného sídla, je využitie drevenej stĺpikovej konštrukcie. Nosný systém – to je modulová kostra 3,6 × 3,6 m so stĺpikmi. Skelet sa vypĺňa vymurovkou alebo sendvičovými panelmi s malou hmotnosťou. Výhodou je ľahká montáž a demontáž priečok. Akumulačná schopnosť opäť nie je žiadny zázrak.

Podobným systémom stavania, ale s materiálom z iného súdka sa vyznačuje oceľová stĺpiková konštrukcia. Stačia na ňu valcované U-profily z pozinkovaného plechu. Dvanásť centimetrov hrubá tepelná izolácia sa vkladá medzi konštrukciu oceľových profilov. Drevotrieskové dosky sa zateplia zvonka a zvnútra sa to celé oblečie do dreveného obkladu alebo sadrokartónu. Päť vrstiev lepených dosiek, vnútorný obklad zo sadrokartónu alebo ešte raz vrstva dreva, kabát z drevovláknitých dosiek, možno korku, a na svete je stenová drevená konštrukcia, ktorá sa pokojne uplatní aj pri radovej zástavbe do troch podlaží. Spomínaný recept je na nosnú obvodovú stenu; stropné dielce sa predpripravia podobným spôsobom. Výrobcovia tvrdia, že tepelný odpor steny v takomto systéme je porovnateľný so šesťdesiat centimetrov hrubým obvodovým klasickým murivom. Môžete sa spoľahnúť, že bez parozábrany steny môžu dýchať. Ako je to s panelovým dreveným systémom? Dajte spolu drevený obklad, drevoštiepkové dosky, drevené stĺpiky, izolačnú výplň a máte steny s hrúbkou pätnásť centimetrov. Panely, ktoré tvoria takúto stenu, sú nosné. Obklady sa upevňujú samoreznými skrutkami.


Montované domy

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

131485

Neposkladáš, nemáš

Jednotlivé dielce domu: obvodová stena, priečky, schodiská, časti strechy, stropné panely sa narodia obyčajne v montážnych halách. Ich kompletizácia na mieste stavby domu nepotrebuje mokré procesy. Okrem toho, že sa tak stavenisko zbaví ťažkých mechanizmov, „rýchla rota“ v počte štyria až šesť montážnikov môže pracovať skoro za každého počasia. Jediná, ktorá si naozaj vyžaduje svoj čas (šesť až osem týždňov), ako všetky betonárske práce, je základová doska. Komplexné stavebné systémy naozaj pripomínajú stavebnice. Čo sa nedovezie na stavbu v požadovanom tvare a veľkosti, to sa dá na mieste vyrobiť „na kolene“. Ako to odsýpa? Výstavba montovaného príbytku prebieha v troch fázach:
1. fáza: hotová vonkajšia stavba – montáž predpripravených dielcov (stenové, stropné a strešné), položenie krytiny a dokončenie vonkajšej fasády,
2. fáza: hotová vnútorná stavba – realizácia inštalácií, sadrokartónových konštrukcií,
3. fáza: kompletné dokončenie domu – maliarske práce, keramické obklady a dlažby, parkety, koberce, drevené schodisko, sanitárne zariadenia.


Niekoľko dobrých správ
 • Zabudovanie rozvodov elektriny, telefónu, vody a kanalizácie je súčasťou jednotlivých dielcov.


 • Nepopierateľnou výhodou montovaných domov je úspora úžitkovej plochy: menšia hrúbka konštrukcie,
  čo znamená viac miesta v interiéri.


 • Pre tých, čo radi vešajú, vŕtajú, uchytávajú, skrutkujú – na steny v montovaných domoch obyčajne stačia skrutky a úchytky do dreva.


 • Detailistovi, ktorý si potrpí na presnosť zhotovenia, budú montované stavby pravdepodobne vyhovovať. Kvalitné dielenské zhotovenie stykov konštrukcií zabraňuje vzniku tepelných mostov.


 • Stavať sa dá aj bez mokrých procesov, čím sa čas výstavby skráti o minimálne polovicu a usporia sa energie.


 • V porovnaní s iným typom stavieb montované domy celistvo a „ľahko dosadajú“ na základy; dodatočné sadanie budovy je minimálne.Certifikovať, dozorovať, pátrať po referenciách

Aby radosť z očakávania nového domu nezahmlila úsudok budúceho vlastníka, treba pamätať na niekoľko vecí. Dôležité je rozhodnúť sa na základe faktov a vybrať si dom s najlepším pomerom ceny, kvality, času výstavby, úžitkovej hodnoty domu a ešte sa aj rozhodnúť pre takú firmu, ktorá nepripraví chudáka investora o jeho peniaze. Stavebných firiem, ktoré pôsobia v oblasti výroby montovaných domov, je na Slovensku hojne.


Montované domy

131487

Ako neprísť k „úrazu“? Čo tak vypýtať si od výrobcu – dodávateľa certifikát na celkovú skladbu stavebnej konštrukcie a požiadať ho, aby sa preukázal dozorovaním výroby nezávislým inštitútom? Ak to tak naozaj je, vybraný dodávateľ sa vám rád pochváli sám. Nestačí totiž, aby mal použitý stavebný materiál svoj „vodičák“, materiál treba poskladať do celku – vytvoriť skladbu konštrukcie, ktorá musí byť jednoznačne vhodná na stavbu rodinných domov. Príliš nízka cena domu alebo lákavý splátkový kalendár môžu byť tiež pascou na peniaze. V prvom rade treba zistiť, čo sa za cenou ukrýva. Domček na ponukovom liste môže byť ilustračný, rámcová cenová kalkukácia nemusí zahrnúť všetky dôležité položky, a tak cena domu môže byť v konečnom dôsledku vyššia ako tá, ktorá je uvedená v ponuke. Na začiatku teda pomôže vypracovaná cenová ponuka „základného domu“ a predprojekt, ktorý by mal byť súčasťou komplexnej ponuky. Ešte lepšie bude, ak je k tomu vypracovaný aj návrh zmluvy s jasne definovanou zárukou.

Napriek všetkej snahe sa môže stať, že ani odborníkovi nemusia byť jasné špecifikácie jednotlivých položiek – napríklad množstvo materiálu bolo podcenené. Pevnú cenu a časový harmonogram stavby môže dodávateľ určiť iba na základe vašich požiadaviek a podľa vypracovanej projektovej dokumentácie. Isté záruky dáva fakt, že vybratá firma je dostatočne dlho na trhu a „vychytala“ riziká realizácií. Často sa prezentuje vzorovými domami, ktoré nie je problém navštíviť. Dodávatelia vo väčšine prípadov dávajú budúcemu vlastníkovi montovaného domu na výber, či sa rozhodne pre pripojenie k inžinierskym sieťam, zemné a základové práce zrealizuje vo vlastnej réžii, alebo celú záležitosť odovzdá do rúk firme, ktorá bude kompletizovať montovanú konštrukciu. Výhodou svojpomoci pri prvej fáze stavby môže byť cena, ale ak sa objavia nedostatky, nastane klasická situácia. Čierneho Petra si medzi sebou budú pohadzovať a pôvodca poruchy ostane neznámy.


Montované domy

131489

Ak celý balík prác, od základov až po obklady, „spácha“ jedna a tá istá firma, preberá na seba aj garančné záruky za celú stavbu na dva až tri roky, významní dodávatelia poskytujú tridsaťročnú garanciu na konštrukciu a bezplatný zákaznícky servis. Ešte k tomu ušetríte čas a peniaze za vaše manažérske aktivity, dopravu stavebného materiálu a so slušnou firmou si môžete dohodnúť aj svoj podiel na realizácii. Stačí vám hrubá stavba alebo sa necháte obslúžiť a objednáte si „kompletku“ vrátane schodov, sanitárneho zariadenia, dlažby, obkladov podľa vlastného výberu a možností dodávateľa? Záleží len na tom, ako sa rozhodnete.

Poskladanie montovaného domu z jednotlivých dielcov trvá podľa náročnosti požiadaviek klienta, zložitosti projektu a typu montovanej konštrukcie od troch do siedmich mesiacov. Napríklad pri obytnej ploche od 80 m2 do 120 m2 sú to spomínané tri mesiace, pri ploche nad 140 m2 výstavba trvá od štyroch do siedmich mesiacov. V porovnaní s klasickým spôsobom stavania získate k dobru polrok, ktorý by inak padol za obeť mokrým procesom na stavbe. Ceny montovaných domov sa pohybujú od 1,6 mil. Sk pri 80 m2 do 4,3 mil. Sk pri obytnej ploche väčšej ako 200 m2. Najlepšie je opýtať sa tých, čo si nechali postaviť svoje nové bývanie u vášho budúceho dodávateľa. Stavebná firma vám môže sprostredkovať kontakty na svojich klientov.


Čo by mohlo niekomu prekážať
 • Dispozičné možnosti nie sú natoľko variabilné, aby uspokojili každého investora.


 • Základy môžu byť predimenzované, ak kompletnú dodávku stavby nerobila jedna a tá istá firma.


 • Niektoré typy ľahkých konštrukcií nezachytávajú vytvorené teplo. V takom prípade pomôže, ak niektoré steny a podlaha budú murované, betónové alebo kamenné.


 • Kto má rád atypické konštrukcie a rád sa hrá s rôznymi materiálmi pri realizácii originálnej stavby, si pri montovaných konštrukciách ťažko príde na svoje.


 • Nižšia objemová hmotnosť konštrukcie v zásade zhoršuje zvukovoizolačné vlastnosti.


 • Znížená schopnosť pohlcovania alebo uvoľňovania vodnej pary v interiéri domu.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: stavba
Zdieľať článok

Diskusia