Náradie na omietanie a murovanie

Náradie na omietanie a murovanie

23. 03. 2006
Zdieľať

Na omietanie a murovanie potrebujeme rôzne druhy murárskych lyžíc, naberačiek a hladidiel. K murárskym lyžiciam na nanášanie mált potrebujeme ešte škárovačky na začistenie stykových škár a hladidlá na vyhladzovanie omietok.

Murárska lyžica (kelňa) je buď štvorcová, alebo obdĺžniková platňa, ktorá je vyhotovená z dreva, plastu alebo kovu a má na spodnej strane upevnenú rúčku.


Náradie na omietanie a murovanie

48998

Murárska lyžica sa používa ako malý zásobník malty pri ručnom omietaní vo vyšších polohách. Murárske špongiové hladidlo potrebujeme na vyhladzovanie jemných omietok.

Sťahovacia doska je výnimočne široké murárske hladidlo s dvoma rúčkami na spodnej strane dosky. Veľmi jednoducho sa pomocou nej vyhladzujú povrchy omietok.Tehly a tvarovky delíme a vysekávame pomocou ostrých a plochých murárskych sekáčov. Ľahšie ako pomocou sekáča sa tehly delia pomocou murárskeho kladiva.


Náradie na omietanie a murovanie

49002

Murársky drevený skladací meter potrebujeme na vymeriavanie, pravouholník a tesársku ceruzu na presné vyznačovanie. Murársku šnúru a drevené kolíky používame na vytyčovanie vodorovného smeru vrstiev múrov. Vodováhu používame na kontrolu vodorovnosti a zvislosti tehál v murive. Pritom si pomáhame vážnou latou (murárskym pravítkom), ktorá je asi 2 m dlhá a 6 cm široká a má rovnobežné hrany. Prikladáme ju po výške k múru a takto môžeme veľmi ľahko odhaľovať prípadné nerovnosti. Kolmice sa veľmi jednoducho sa overujú pomocou olovnice.

Praktická rada

Ak si na vážnej late zaznačíme výšky niekoľkých vrstiev muriva, môžeme neskôr skontrolovať, či je hrúbka malty medzi jednotlivými vrstvami približne rovnaká. Na miešanie malty potrebujeme maltovnicu a ako miešací nástroj používame lopatu. Menšie množstvá malty môžeme zamiešať vo vedre pomocou murárskej lyžice. Na navlhčovanie muriva môžeme použiť starý maliarsky štetec. Miešací rotor ako násada do vŕtačky podstatne uľahčí prácu pri miešaní malty.


Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: murovanie náradie omietanie
Zdieľať článok

Diskusia