Ako správne vyvetrať domácnosť?
Či už je leto, alebo zima, vetrať musíme, a to niekoľkokrát za deň. Výmena vzduchu vo vnútorných priestoroch je totiž veľmi dôležitá pre zdravie.
Aké zdravotné riziká hrozia pri nedostatočnom vetraní vnútorných priestorov?
Bez vetrania nás časom začne bolieť hlava, cítime sa bez energie a výsledkom je, že sa cítime chorí.
V minulosti sa o vetranie, chtiac-nechtiac, starali netesnosti škár medzi ostením a oknom. Vďaka prirodzenej infiltrácii sa vzduch dostával do miestností, a aj keď sme pravidelne nevetrali, prísun vzduchu bol zabezpečený. Nové stavebné postupy a materiály používané na montáž otvorových výplní umožnili síce odstrániť neželaný prievan, avšak zároveň sme sa nechcene zbavili aj prirodzenej infiltrácie. A pritom by sme aspoň raz za hodinu mali miestnosť vyvetrať tak, aby sa vymenila aspoň polovica vzduchu.
Pri nedostatočnom vetraní začína v miestnosti stúpať podiel CO2, obťažujúcich zápachov z varenia, fajčenia či rôznych biologicky nutných ľudských činností, môže sa hromadiť radón a formaldehydy. Okrem toho sa zvyšuje aj vlhkosť. Aby nám nevysychali sliznice, hygienici síce odporúčajú vlhkosť vzduchu 35 až 60 %, nepríjemné však je, že takáto úroveň relatívnej vlhkosti vzduchu sa stáva príčinou vzniku plesní. A tie môžu spôsobiť nevoľnosť, zvýšenú chorobnosť a alergie.
Optimálna relatívna vlhkosť v interiéri je 38 až 45 %. Ak prekročí 60 %, oproti optimu sa až dvojnásobne zvyšuje množstvo mikroorganizmov prežívajúcich vo vzduchu. Ak relatívna vlhkosť veľmi klesne, rozmnožia sa roztoče a narastá riziko výskytu alergií. V nevetranom interiéri sa zvyšuje aj množstvo prachu, čo je príčinou vzniku astmy. {R1}
Ako teda vetrať a neprichádzať o drahocenné teplo?
Riešením je mikroventilácia cez pootvorené okno.
Je samozrejmé, že všetci chcú predchádzať stratám tepla. Pri teplote nižšej ako +18 °C vzniká nepríjemný pocit, pretože vlhkosť v dome sa zvyšuje. Miestnosti by sa preto mali dôkladne vetrať aspoň pol hodiny denne. Pritom je potrebné vziať do úvahy tie priestory, ktoré sú pre svoj účel citlivejšie na vlhkosť, ako sú kuchyňa a kúpeľňa.
V porovnaní s bežným vetraním, ktoré je pomerne drastické, zabezpečí pomalú, ale efektívnu výmenu vzduchu mikroventilácia. Mikroventilácia sa nastavuje pomocou štvrtej polohy kľučky – poodchýlené okno cez neveľkú štrbinu zabezpečuje neustálu výmenu vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Vzhľadom na rozdiel v tlaku vzduchu sa postupne uvoľňuje do exteriéru „vydýchaný vzduch“ a automaticky sa nasáva čerstvý vzduch. Vzhľadom na to, že ventilačný otvor má maximálne 1 cm, studený vzduch sa počas pomalého toku profilom pred vstupom do miestnosti zohreje.
Mikroventilácia zároveň ponúka veľmi dobrú odpoveď na vetracie mriežky, ktoré sa montovali samostatne nad sklo. V dôsledku toho sa zmenšila osvetľovacia plocha okna a narušila sa estetická línia profilu.
Aké vysoké je riziko vlámania cez okno v polohe mikroventilácie?
Riziko vlámania je rovnaké ako pri zatvorenom okne.
Ak používate mikroventiláciu, vaše zdravie je v bezpečí a zároveň je váš dom chránený proti vlámaniu. Pre okoloidúcich totiž nie je viditeľné, že okno nie je úplne zatvorené. Okno v režime mikoventilácie je stále chránené na úrovni triedy bezpečnosti okna RC2N. Zároveň si nemusíte robiť starosti ani s prienikom dažďovej vody do miestnosti. Voda sa odvádza malým vetracím kĺbom.
TEXT: Andrea Dingová v spolupráci so spoločnosťou Bruvo Slovakia
FOTO: Bruvo Slovakia, Miro Pochyba
ZDROJ: Stavba domu a úsporné bývanie