Rozmýšľate nad kúpou nových okien? Expert vám poradí, čo si všímať pri ich výbere

Rozmýšľate nad kúpou nových okien? Expert vám poradí, čo si všímať pri ich výbere

15. 03. 2021
Zdieľať

Kúpa nových okien je dlhodobá investícia, a preto si ich výber treba dobre premyslieť. Spolu s odborníkom sme sa pozreli na to, čo všetko by ste mali pred ich nákupom vedieť.

Častou dilemou pri výbere nových okien je konkrétny typ materiálu. „Výber ovplyvňuje viac faktorov. Ak niekto hľadá ekonomické riešenie, tak sa bude zaoberať plastovými oknami. Pri stavbe rodinného domu je potrebné výber vopred konzultovať s projektantom, ktorý zohľadňuje nielen vzhľad, ale aj konštrukčné požiadavky okien v kontexte celej stavby, akými sú napríklad teplotechnika, zvukový útlm, tienenie vs. solárne zisky a pod.,“ vysvetľuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON.

Žiadaným materiálom je aj drevo – v tomto prípade okrem vyššej ceny treba brať do úvahy aj náročnejšiu údržbu. „Zákazníci preferujúci prírodný materiál si vyberú drevené okná, ale ich cena je vyššia ako pri plastových oknách a starostlivosť o drevené okná bude časom náročnejšia ako pri hliníkových alebo plastových. Drevené okná sa dajú doplniť vonkajším hliníkovým klipom (tzv. drevohliník) a tým zákazníci získajú prírodný materiál v interiéri s moderným vzhľadom z exteriéru bez nutnosti údržby.“

V panelákoch sú stále trendom plastové okná

Pôvodné okná na panelákoch boli drevené, ale ich kvalita nebola vysoká a v princípe dosiahli veľmi rýchlo prah svojej životnosti. Keď sa začínali pred desiatkami rokov meniť za nové, drevo nahradil plast. „Ako najekonomickejšia alternatíva sa javila výmena za plastové okná, ktoré mali aj na tú dobu výborné tepelnoizolačné vlastnosti a ich dostupnosť bola väčšia ako výmena za drevené. Samozrejme, veľkú rolu zohrávala aj cena,“ hovorí Ladislav Pavlovič. Plastové okná si svoju popularitu udržujú dodnes, aj keď kvalita tých súčasných je už podstatne vyššia.

Plastové okno

Plastové okno. Zdroj: Getty Images

Plast je univerzálny

Ešte pred samotnou kúpou okien by ste mali poznať najväčšie rozdiely medzi rozličnými typmi. Pozrieme sa na plastové, drevené, hliníkové a drevohliníkové. Pre koho sú vhodné a v čom sú ich hlavné výhody? „Zatiaľ stále platí, že drevené a plastové okná dokážu zabezpečiť lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako hliníkové. Plastové okná majú široký výber farebných vyhotovení, čím sa farebne približujú k dreveným oknám a dokonca svojím vzhľadom dokážu imitovať okná hliníkové alebo drevohliníkové,“ uvádza Ladislav Pavlovič.

„Hliníkové okná sa viac používajú pri stavbách v modernej architektúre a sú tiež vhodné na veľkoplošné zasklenia. Z tohto dôvodu autori projektov administratívnych a polyfunkčných objektov vo veľkom rozsahu využívajú hliníkové okná a zasklené fasády,“ dodáva expert.

Treba si všímať aj sklo

Pri výbere okien nie je podstatný iba rám, ale aj sklená výplň. Aj pri skle treba zohľadňovať viaceré faktory. „Hlavne pri výmene okien v mestských zástavbách alebo zástavbách s vysokou hladinou hluku treba zvoliť sklo s vyšším zvukovým útlmom. Dôležité je nezabudnúť ani na orientáciu okna na svetovú stranu. Väčšie plochy skla orientované na slnečnú stranu by mali byť upravené tak, aby maximálne znižovali efekt prehrievania interiéru,“ hovorí Ladislav Pavlovič zo spoločnosti INCON.

Dnes sú podľa skúseností odborníka veľmi obľúbené aj veľké zasklenia, HST portály či celé zasklené steny. „V takomto prípade odporúčame zákazníkom siahnuť po tzv. kalenom skle, ktoré je špeciálne tvrdené a chráni pred prasknutím pri tepelnom šoku.“

Dôležitý je aj faktor bezpečnosti. Štatistiky hovoria, že cez okná dochádza častejšie k nežiaducemu vniknutiu do interiéru ako cez dvere. Ak máte aj vy obavu z vykradnutia, zvoľte bezpečnostné sklo. K vašej bezpečnosti zas prispieva typ skla, ktoré vás chráni pred zranením pri prípadnom rozbití.

Minimálna životnosť je jedna generácia

Od investície do nových okien okrem iného očakávame aj to, že s nimi budeme mať na pár ďalších rokov pokoj. Koľko by nám teda mali naozaj kvalitné okná vydržať? „Životnosť okien závisí od zvoleného materiálu. Plastové okná majú udávanú životnosť jednu generáciu, pri hliníkových či drevených je to ešte o generáciu dlhšie. Plastové okná vyrobené na začiatku éry plastových okien na Slovensku majú už 30 rokov a nemajú žiadne technické problémy. Ich výmena je vyvolaná skôr morálnym zastaraním, keďže už nespĺňajú dnešné prísne teplotechnické normy,“ potvrdzuje Ladislav Pavlovič.

Drevené okná.

Drevené okná v rodinnom dome. Zdroj: Getty Images

Ktoré typy sú najlacnejšie a najdrahšie?

Kľúčovým bodom pri objednávaní nových okien je ich cena. Platí, že okná z PVC sú najlacnejšie a drevené okná s hliníkovým vonkajším klipom najdrahšie. Nemusí to byť  pravidlo za každých okolností. „Ak zákazník túži po oknách z konkrétneho, hoci aj drahšieho materiálu, skúsený poradca mu dokáže konštrukčne navrhnúť riešenie, ktoré sa zmestí aj do nižšieho rozpočtu. Niekedy stačí upraviť členenie okien, dverné výplne či typ použitého prvku, a splníte si sen o bývaní bez výraznejších kompromisov,“ poukazuje na riešenie Pavlovič.

Cena drevených okien je v porovnaní s bežnými plastovými približne o 1,5- až 2-násobok väčšia. Dôležité je však neporovnávať jednotlivé pasívne cenové ponuky bez konzultácie s odborníkom. Ten vám totiž neraz dokáže poradiť riešenie, o ktorom ste si mysleli, že sa nedá zrealizovať. Takto zároveň môžete zvýšiť aj hodnotu svojej nehnuteľnosti.

Vyberte si spoľahlivého dodávateľa

Ak už sa rozhodnete pre kúpu nových okien, musíte si vybrať vhodného dodávateľa. Podľa akých kritérií by sme sa mali rozhodnúť? „Na začiatku je kľúčové vybrať si správneho výrobcu okien, nie riešiť jednotlivé technické detaily. Tradícia značky, dĺžka pôsobenia na trhu, výber viacerých materiálov (plast, drevo, hliník), odporúčania známych, úroveň odborno-technického poradenstva sú kritériami na dobré rozhodnutie,“ približuje odborník.

Pre ľudí je náročné zorientovať sa vo všetkých detailoch okien. Poradiť, navrhnúť a odporučiť technicky správne a vhodné okná by im mal práve renomovaný a spoľahlivý dodávateľ. „Je predpoklad, že veľký výrobca okien s 30-ročnou históriou má dostatok skúseností, odbornosti, dlhoročných pracovníkov a záujem udržať si svoje dobré meno na trhu,“ tvrdí.

„Vo firme INCON sa snažíme zákazníkom vysvetľovať, že kúpa okien je ako kúpa nového auta. Pri ňom zákazník nezisťuje, aké má pneumatiky či prevodovku. Spolieha sa na vybraného výrobcu, že auto vyrobí kvalitne. Podobne treba pristupovať ku kúpe okien a v prvom rade výrobcovi dôverovať. Potom má istotu, že vďaka svojej veľkosti používa výhradne kvalitné materiály a dokáže zabezpečiť na celom Slovensku napríklad aj montáž či záručný a pozáručný servis,“ uzatvára Ladislav Pavlovič. Výber dodávateľa, ktorý je spoľahlivý a bude k dispozícii v prípade potreby počas celej životnosti okien, je preto hlavnou zásadou.

ZISTIŤ VIAC O OKNÁCH

INCON

Zdroj: INCON

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou INCON.

Kategória: Okná
Tagy: drevené okná drevohliníkové okná hliníkové okná INCON okná plastové okná
Zdieľať článok

Diskusia