Čo je dobré vedieť predtým, ako si vyberiete dodávateľa okien?

Čo je dobré vedieť predtým, ako si vyberiete dodávateľa okien?

15. 04. 2020
Zdieľať

Tak ako už bolo veľakrát povedané, výmena starých okien za nové, modernejšie, znamená nielen zvýšenie užívateľského komfortu a významnú energetickú úsporu, ale takisto zhodnotenie nehnuteľnosti. Väčšina ľudí má jasno vo výberu materiálu a volí okná plastové. Dôvodom je okrem iného priaznivá cena, vysoký komfort, ľahká údržba, široká ponuka dizajnov a v neposlednom rade aj dlhá životnosť. Ako však poznať kvalitný výrobok a solídneho dodávateľa?

Renomé napovie viac ako čísla

Výmena okien je citlivý zásah do konštrukcie obálky objektu, ktorý ovplyvní do určitej miery jej funkciu (najmä z hľadiska tepelných strát). Navyše  nejde o bežnú investíciu. Nie je to nábytok, ktorý môžete kedykoľvek a jednoducho vymeniť. Výrobcov plastových okien je na trhu mnoho a dodávateľov profilov takisto. Ako sa v nich však orientovať? Aj tu platí známe úslovie: Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Opak sa nám totiž môže pekne vypomstiť. Kvalitný okenný profil ponúka ozaj iba renomovaná značka, ktorá stavia na osvedčenom materiáli, to znamená na receptúre (ako a z čoho je PVC profil vyrobený).

Zákazník potom nemusí riešiť tak zložité veci, súvisiace s nekvalitou výrobku. Solídny výrobca kašíruje PVC profily iba kvalitnými okennými fóliami. S týmito fóliami je životnosť profilov z pohľadu odolnosti voči poveternostným podmienkam (najmä slniečka) dostatočne dlhá (napr. RENOLIT dáva na niektoré fólie záruku až 20 rokov). Na trhu sa objavuje aj rad dezinformácií, kde sú koncoví zákazníci uvádzaní v omyl rôznymi vymyslenými marketingovými argumentmi ako uzavretá alebo otvorená výstuha či sila stien profilov.

Priamo povedané – zmienené detaily nie je bežný zákazník schopný posúdiť.plastové okná
REHAU

 
Dobre, ale ako sa mám teda rozhodnúť? Cesta je v podstate jednoduchá: vsadiť na takého výrobcu profilov, ktorý má dlhoročné renomé a bude mať dobré referencie. Už tým máte istotu, že tento výrobca profilov poskytuje následne výrobcovi okien maximálnu podporu, ktorá rieši technológiu výroby finálneho okna do najmenšieho detailu. Následne je potom na výrobcovi, aby dodržal všetky predpísané postupy. I v tomto bode by sa mal zákazník orientovať na základe odporúčania od dodávateľa profilov, ktorý kontroluje príslušných výrobcov okien, či je po výrobnej stránke všetko v poriadku. Napríklad firma REHAU má zoznam výrobcov s potrebnou certifikáciou kvality na svojich webových stránkach. Tato popísaná cesta k správne fungujúcemu oknu je najspoľahlivejší a vlastne najjednoduchší. plastové okná
REHAU

Kvalita montáže je zásadná

Čo, ak je niečo zle? Štatistiky sú prekvapivo stále rovnaké. Dôvodom drvivej väčšiny reklamácií je zle prevedená montáž. V tom hrá veľkú roľu ľudský faktor. Ďalším úskalím je utesnenie okna v ostení. Na tento účel slúžia v dnešnej dobe praktické multifunkčné pásky s parotesnou fóliou vnútri a vodotesnou fóliou z vonkajšku, ktoré po aplikácii „automaticky“ okno v špáre utesnia. Opäť platí, čím lepší je taký materiál, tým lepšie a dlhšie vám bude okno slúžiť bez toho aby vznikli tepelné mosty a tým pádom problémy s vlhkosťou. Pripomeňme, že u veľkých formátov alebo dokonca u HS portálov je vzhľadom k vysokej hmotnosti táto práca ešte náročnejšia. To isté platí u pasívnych a nízkoenergetických domov. Jedinou a správnou radou je vsadiť opäť na odporúčanie výrobcu profilov, respektíve okien, overiť si referencie a nešetriť na nesprávnom mieste. Akokoľvek kvalitné špičkové okno zlú montáž nezachráni, skôr naopak. plastové okná
REHAU

Naša rada: inšpirujte sa na www.rehau.sk.

Zdroj PR článok spoločnosti REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: plastové okná
Zdieľať článok

Diskusia