Jedna pätina Slovákov sa dennodenne stretáva s nežiaducimi vplyvmi vnútornej klímy
Minimálne jeden zo štyroch faktorov vnútornej klímy nepriaznivo vplýva až na 163 miliónov Európanov. Štúdia Healthy Homes Barometer 2022 ukazuje, aký silný vplyv má stav budov na zdravie človeka. Potreba renovácií je tak o to naliehavejšia.
Spoločnosť VELUX každý rok pripravuje štúdiu zameranú na zdravie budov – Healthy Homes Barometer. Výsledky ukazujú, že v súčasnosti býva až 15 % Európanov v nekvalitných podmienkach, pričom až 50 miliónov domácností žije v energetickej chudobe.
Zdravé vnútorné prostredie prináša so sebou množstvo benefitov, ako je priama úspora nákladov na zdravotnú starostlivosť, vyššia produktivita, alebo zlepšenie životného prostredia prostredníctvom dekarbonizovaného fondu budov a vyššej energetickej účinnosti.
Každý piaty Slovák naráža na problémy vnútornej klímy
Nezdravé vnútorné prostredie má za príčinu niekoľko rizík, ktoré znižujú kvalitu života. Štúdia Healthy Homes Barometer sa zamerala na štyri najčastejšie:
- VLHKOSŤ A PLESNE – 6 % Slovákov žije v domácnosti s pretekajúcou strechou alebo vo vlhkej stavbe.
- NADMERNÝ HLUK – 11 % Slovákov je pravidelne vystavených hluku z ulice alebo od susedov.
- CHLAD – 27 % Slovákov (takmer tretina) s nižšími príjmami nie je schopná vo svojich domoch udržať dostatočné teplo. Nízka interiérová teplota v domácnosti môže mať vážne zdravotné dôsledky na jej obyvateľov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala byť minimálna teplota v interiéri 18 °C.
- NEDOSTATOK DENNÉHO SVETLA – 3 % Slovákov považuje svoju domácnosť za príliš tmavú.
Podľa štúdie Healthy Homes Barometer až deväť z desiatich existujúcich budov budeme využívať aj v roku 2050. Preto je jedným z najprospešnejších spôsobov, ako zlepšovať vnútorné prostredie budov, nielen stavba energeticky efektívnych novostavieb, ale hlavne rekonštrukcia starších budov.
Ceny energií stále stúpajú
Podľa augustových dát od Eurostatu bude rast energií pokračovať aj ďalej. Preto prijímajú krajiny Európskej únie opatrenia na zníženie rastu cien energií. Domácností sa týka najmä zníženie spotreby elektrickej energie a plynu. Podľa odborníkov je rekonštrukcia energeticky neefektívnych budov jednou z najlepších investícií s dlhodobým efektom v podobe šetrenia energií v domácnosti. S nákladmi na rekonštrukciu vám teraz pomôže aj štát.
Dotácia až do výšky 19 000 €
Od 17. októbra 2022 si možno v rámci programu Obnov dom podať žiadosť o dotáciu na rekonštrukciu rodinného domu postaveného pred rokom 2013. Výška dotácie závisí od energetickej úspory, dosiahnutej rekonštrukciou, pričom dosiahnutá úspora musí byť aspoň 30 %. Pri úspore nad 60 % možno získať dotáciu do výšky až 19 000 €.
Teraz je vhodný čas na výmenu starších strešných okien; proces je rýchly, čistý a nezaberie viac ako jeden deň.
Energetická účinnosť strešných okien
Nové generácie strešných okien sa vyznačujú skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami a vďaka pasívnym solárnym ziskom sa ich energetická bilancia môže zmeniť na pozitívnu. Pod novými oknami je komfort bývania vyšší.
Zvýšiť energetickú účinnosť okien možno aj s pomocou vonkajších tieniacich doplnkov. V lete pomôžu vonkajšie rolety a markízy, ktoré zabezpečujú interiér pred prehrievaním. A v zimných mesiacoch dokážu vonkajšie rolety zabrániť ďalším tepelným únikom.
Viac na www.velux.sk.
Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.