Sú vaše okná dobre oblečené?

Sú vaše okná dobre oblečené?

04. 03. 2014 Zdieľať

Keď je vonku chladnejšie počasie, automaticky siahneme po teplejšom kabáte či bunde, aby nás zahriali. Málokomu však napadne myšlienka, že ak do teplejšieho šatu oblečieme okná, môžeme šetriť energiu.

Je úplne prirodzené, že v nepriaznivom počasí si na prechádzku oblečieme teplý kabát alebo bundu. Ak je nám chladno doma, oblečieme si teplý sveter alebo si trošku prikúrime. Počas večerov sa naše domovy zdajú chladnejšie a chlad nás láka siahnuť po termostate. Pritom na udržanie tepla počas chladných dní a večerov stačí stiahnuť rolety. To sa týka najmä strešných okien s dvojitou plisovanou roletou FHC, ktorá udrží teplo v miestnosti, vďaka zabudovanej vrstve izolačného materiálu.

„Inštalovať dvojitú plisovanú roletu na strešné okná je ozaj dobrý nápad. Hliník medzi dvoma vrstvami skladaného materiálu zvyšuje izoláciu. Vďaka tomu sa zvyšuje teplota teplého vzduchu v miestnosti. V prípade, že je roleta úplne zatiahnutá, pomáha udržiavať teplotu v miestnosti. Preto sa budete v miestnosti cítiť príjemnejšie aj keď je vonku chladno,” hovorí Tomáš Švec, produktový manažér spoločnosti VELUX.


Dvojito plisovaná roleta zlepší izolačné vlastnosti okna, navyše je nastaviteľná v akejkoľvek pozícii okna. Môžete si tak zatemniť miestnosť, ako potrebujete.

Dvojito plisovaná roleta zlepší izolačné vlastnosti okna, navyše je nastaviteľná v akejkoľvek pozícii okna. Môžete si tak zatemniť miestnosť, ako potrebujete.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Multifunkčné rolety, ktoré šetria energiu

Úplne stiahnutá dvojito plisovaná roleta zlepšuje izoláciu strešného okna až o 34 %, vďaka čomu zabraňuje tepelným stratám. Okrem šetrenia energie prináša táto roleta aj ďalšie výhody. Dokáže zatemniť miestnosť. Vyznačuje sa atraktívnym vzhľadom, ktorý vytvára štruktúra záhybov. Možno ju nastaviť podľa potreby. Roletu možno ovládať hornou i spodnou ovládacou lištou a nastaviť ju v ľubovoľnej pozícii, napr. aj uprostred okna. Efektívne tak možno zabrániť prenikaniu ostrých slnečných lúčov či zvedavých pohľadov susedov. Pritom všetkom roleta prepúšťa svetlo.

ŠPECIÁLNE TIPY: Jarná očista strešných okien 

Radí Ing. Tomáš Švec, produktový manažér spoločnosti VELUX

   Odstráňte nečistoty okolo okien
„Koniec zimy je ideálny čas presvedčiť sa, či sú odkvapy a okolie okien čisté od nečistôt, ktoré sa tam mohli dostať spolu s dažďom alebo snehom. Tak zabezpečíte, že dážď prípadne topiaci sa sneh budú môcť bezpečne odtekať okolo okna.“

•   Umyte okenné tabule a rámy 
”Jarné slnečné lúče nám lepšie odhalia usadený prach a nečistoty na okennej tabuli. Aby ste si mohli denné svetlo a výhľad lepšie vychutnať, je dobré sa pustiť do jarnej očisty strešných okien. V prípade prachu alebo nečistoty okná umyjeme bežným sapo-nátom zriedeným vo vode. Umývanie je pritom jednoduché, krídlo okna sa dá otočiť o 160 stupňov, zaistiť západkou a jednoducho umyť zvnútra.” 

•   Vyčistite vzduchový filter
„Ventilačná klapka má zabudovaný vzduchový filter, ktorý sa môže vybrať a vyprať v saponáte. Filter jednoducho vyberiete, ak otočíme krídlo okna do polohy na umývanie. Umiestnený je v hornom krycom diele rámu okna.“

   Skontrolujte tesnenie okna
”Gumené tesnenie medzi rámom a krídlom okna zabraňuje prieniku vzduchu. Životnosť tesnenia závisí od toho, ako často sa okno otvára a zatvára a od ďalších faktorov. Životnosť tesnenia môžete predĺžiť, ak ho aspoň raz ročne pretriete silikónom. Ak máte tesnenie na okne viac ako 10 rokov, mohlo už stratiť pružnosť. Okno môže prefukovať a tesnenie je nutné vymeniť.“ 

Pre viac informácií o dvojitej plisovanej rolete VELUX a možnostiach jedinečného farebného prevedenia navštívte: 
www.velux.sk/zakaznici/vyrobky/doplnky/rolety/dvojito-plisovana-roleta

Poznámka na okraj:
Skupina VELUX predstavila dvojitú plisovanú roletu v deviatich rôznych farebných prevedeniach. Dvojito plisovaná roleta s vnútornou hliníkovou vrstvou má v sebe zakomponovanú látku so zatemňujúcim účinkom. Ovládanie spodnou i hornou lištou umožňuje flexibilné nastavenie rolety kdekoľvek na okne. Roletu možno rýchlo a jednoducho pripevniť na strešné okno vďaka patentovanému systému Pick&Click!®. Optimálny tepelný komfort v miestnosti dosiahnete kombináciou dvojito plisovanej rolety s vonkajšou markízou alebo roletou. Kombinovať ju možno aj so sieťkou proti hmyzu VELUX.

Kategória: Aktuality Okná
Zdieľať článok