Pasívny dom v slovenskej realite: Inteligentný dom znamená ďalšie úspory: 6. časť

13. 02. 2008
Zdieľať

V minulom roku sme začali sledovať tŕnistú cestu slovenského stavebníka k pasívnemu domu, náš seriál sme však museli v auguste prerušiť, pretože tesne pred dokončením stavby spôsobil elektrický skrat na staršom stavebnom zariadení škody na rozvodoch aj v interiéri. To spomínanú realizáciu vrátilo o niekoľko mesiacov dozadu. Investora to stálo nemalé úsilie i finančné prostriedky, ale škody sa mu podarilo odstrániť, a tak môžeme opäť sledovať, ako a či sa mu podarí splniť si sen – postaviť progresívny pasívny dom v našich podmienkach, kde dodávateľom aj realizačným firmám chýbajú skúsenosti s týmto typom stavieb. Možno bude aj vďaka jeho skúsenostiam vaša cesta k nízkoenergetickému, či dokonca pasívnemu domu o čosi jednoduchšia.

Novostavbu rodinného domu neďaleko Bratislavy sme opustili v čase, keď bola hotová hrubá stavba, zateplené všetky obvodové konštrukcie a osadené okná. Sledovali sme aj realizáciu rozvodov vody a odpadu. Pri vode sa však zvláštnosti inžinierskych sietí len začali. Tento rodinný dom by mal totiž obstáť v požiadavkách na komfort a úspornú prevádzku aj v budúcnosti, preto sa jeho majitelia rozhodli poňať ho ako moderný a úsporný v každom zmysle slova. Navyše, nízka spotreba energie – najmä na vykurovanie, ale nielen naň – je pre pasívny dom podstatným kritériom a možno ju zabezpečiť nielen zateplením a vhodným spôsobom vykurovania a vetrania. Práve preto venovali zvláštnu pozornosť vnútorným inštaláciám.

Budúcnosť je v komunikácii a informáciách

Dom je v prvom rade vybavený inteligentnou elektroinštaláciou, okrem toho je tu aj malá počítačová sieť so zabudovanými káblami, pretože majiteľ domu považuje bezdrôtové riešenie z pohľadu rýchlosti za nedostatočné a z hľadiska bezpečnosti nevyhovujúce. Vnútornými inštaláciami je vyriešená aj komunikácia v dome – do každej miestnosti je privedený telefónny kábel a dom má vlastnú malú ústredňu. Bezpečnosť domu posilnil kamerový systém, pričom jednotlivé kamery možno sledovať nielen cez internet, ale aj prostredníctvom mobilného telefónu. Stavebník si žiaľ nepríjemnou osobnou skúsenosťou overil, že dymové a pohybové snímače bezpečnostného zariadenia sa oplatí nainštalovať už v relatívne skorom štádiu výstavby.

Aj keď televízne rozvody môžu vyzerať ako triviálna záležitosť, v súčasnosti je situácia pomerne komplikovaná. Podľa nariadenia Európskej únie totiž musí Slovenská republika do roku 2012 nahradiť klasické analógové vysielanie digitálnym, známym ako DVB-T, čo znamená štyri roky dvojitého vysielania. „Už v súčasnosti sa človek môže rozhodnúť pre digitálne vysielanie, ale s rizikom, že bude sledovať len obmedzený počet staníc,“ vysvetľuje majiteľ domu. „Okrem toho sme chceli prijímať aj satelitný signál, čo tiež vyžaduje samostatné rozvody. Tento problém sme nakoniec vyriešili tak, že do obývačky sme priviedli tri samostatné káble – na každý typ vysielania jeden, do ostatných izieb po jednom, ktorý sa podľa potreby pripojí na digitálne alebo analógové vysielanie.“

Inteligentne znamená aj úsporne

Pretože majiteľ domu je elektrotechnický inžinier, nebolo potrebné presviedčať ho o prednostiach inteligentnej inštalácie. „Myslím, že postaviť dnes dom bez týchto systémov je ako kúpiť auto bez centrálneho zamykania. Možno len s tým rozdielom, že do auta sa dá uzamykanie nainštalovať dodatočne,“ hovorí. „Čítal som dokonca štúdie, podľa ktorých náklady na prevádzku domu a komfort budú hrať podstatnú úlohu pri oceňovaní stavieb už o nejakých desať rokov.“ Najskôr si teda naštudoval problematiku inteligentných inštalácií na internete a v časopisoch, ale hľadal aj ľudí s vlastnými skúsenosťami s bývaním v takomto dome. „Na začiatku som nevedel, čo všetko môžem očakávať, ale stanovil som si štyri kritériá, podľa ktorých sa budem riadiť pri výbere: komfort, úspory, jednoduché ovládanie a cena.“

Väčšina ľudí pozná inteligentné systémy len z hľadiska komfortu a rovnako väčšina firiem nekladie dôraz na ostatné aspekty. Komfort zvyčajne predstavuje ovládanie svetiel – ich automatické vypínanie a zapínanie podľa času alebo pohybu osôb, vytváranie svetelných scén či vypínanie viacerých svetiel naraz napríklad pri odchode z domu. Podobným príkladom je aj diaľkové ovládanie žalúzií. Je príjemné ovládať spotrebiče hlasom, pozrieť si cez internet, čo sa deje v dome, alebo otvoriť návšteve dvere bez toho, aby ste vstali z kresla. Viaceré z týchto funkcií však možno dosiahnuť aj klasickými systémami. Hlavným dôvodom pre inteligentné inštalácie teda boli v tomto prípade úspory.
















Pasívny dom v slovenskej realite: Inteligentný dom znamená ďalšie úspory: 6. časť

125053


Pasívny dom v slovenskej realite: Inteligentný dom znamená ďalšie úspory: 6. časť

125054


Podmienkou investora bolo, aby ovládací softvér vedel zmeniť aj sám. Splnil ju systém Inels (www.inteligentnedomy.sk). „Už o niekoľko hodín hrania sa so systémom som dokázal preprogramovať vypínače alebo zabezpečenie domu. Všetko však funguje aj na diaľku cez internet.“


Systém dokáže citeľne šetriť elektrickú energiu: napríklad pri odchode z domu a aktivovaní alarmu sa automaticky zhasnú všetky svetlá, vypnú sa nepotrebné spotrebiče, stlmí sa kúrenie a zníži sa výkon vzduchotechniky.


Pasívny dom v slovenskej realite: Inteligentný dom znamená ďalšie úspory: 6. časť

125055


Pasívny dom v slovenskej realite: Inteligentný dom znamená ďalšie úspory: 6. časť

125056


Malá ukážka komfortu: ovládač v záhrade umožňuje zapnúť elektrické zásuvky vtedy, keď sa budú využívať, dokáže ovládať svetelné scény aj automatické zavlažovanie trávnika. Modrým tlačidlom sa vpustí do domu oznámená návšteva bez toho, aby niekto musel ísť k bráne. Červené svetlo na vypínači znamená, že sú otvorené dvere na terasu a treba ich zavrieť.


Hlasová jednotka inteligentného systému Sophy môže napríklad upozorniť, že prichádza návšteva ešte predtým, než stlačí zvonček, alebo pripomenie vysielanie obľúbeného seriálu. Hlasom sa dajú zadávať príkazy na zapnutie a vypnutie svetiel či stiahnutie žalúzií. Povely možno zadávať aj bežným diaľkovým ovládačom a naopak, jednotka obsahuje diaľkový ovládač, takže môže zapnúť televízor či rádio. Dokáže šetriť elektrickú energiu tým, že reguluje svietidlá v miestnosti podľa intenzity okolitého osvetlenia.


Na úspory sa dá pozrieť z viacerých uhlov. V prvom rade sú to úspory pri inštalácii, keď inteligentné systémy nahradia viacero klasických systémov, ktoré by boli aj tak potrebné – napríklad zabezpečovací systém, programovateľné zalievanie trávnika, systémy automatického alebo diaľkového ovládania žalúzií, regulovanie teploty v každej miestnosti a podobne. Ďalšie úspory sa týkajú elektrickej energie. Tieto sa dajú dosiahnuť zapínaním svetiel napríklad pomocou PIR snímačov zabezpečovacieho zariadenia, takže pri odchode sa svetlá automaticky zhasnú. Možno tiež naprogramovať automatické zhasnutie – napríklad ak v komore zabudnete zhasnúť, po desiatich minútach svetlo zhasne samo. Alebo sa pri odchode z domu a zapnutí alarmu vypnú všetky nepotrebné spotrebiče.

Ďalšou oblasťou sú úspory tepla. Zjednodušene to znamená, že možno regulovať teplotu v každej miestnosti samostatne, čím nedochádza k zbytočnému prekurovaniu. Nezanedbateľné sú aj kombinované úspory energie a vody. Sem patrí napríklad vypnutie domácej vodárničky, ak je zapnutá príliš dlho (ak praskne potrubie, niekto zabudne zavrieť kohútik a podobne). Podstatné úspory možno dosiahnuť aj kontrolovaným obehom teplej vody v zapojení do okruhu – obehové čerpadlo sa zapne len vtedy, ak niekto vstúpi do kúpeľne alebo kuchyne. V porovnaní s domami, ktoré nemajú okruh na cirkuláciu teplej vody, je tu podstatná úspora vody (ktorá odtečie pri čakaní na teplú vodu); oproti systémom s vratnou vetvou sa s inteligentným systémom šetrí elektrická energia potrebná na pohon čerpadla.

Jednoducho a lacno?

Majiteľ domu nechcel systém, pri ktorom by musel platiť firme za každé preprogramovanie vypínača, preto si vybral taký, ktorý sa naučil ovládať za niekoľko hodín. „Môj 13-ročný syn ho ovláda lepšie než ja,“ vraví, „a úlohy, ktoré by som nezvládol, urobí firma na diaľku cez internet, takže poplatky za zmenu sú zanedbateľné.“ Požiadavku nízkej ceny sa investorovi splniť nepodarilo – suma za inteligentný systém presiahla 300 000 Sk. Ide však o nadštandardný systém s dvoma hlasovými jednotkami, dvoma riadiacimi jednotkami, GSM modulom, kompletným ovládaním nielen domu, ale aj chatky a vonkajšej inštalácie. Vyššiu cenu by mali vykompenzovať spomínané úspory, ktoré však nemožno presne vyčísliť. „Moje skúsenosti s používaním systému sú ešte len krátke,“ hovorí majiteľ, „rozhodne by som ho však odporúčal do každého nového rodinného domu.“

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: nízkoenergetický dom pasívny dom
Zdieľať článok

Diskusia