Takto sa robí rekonštrukcia podkrovia! Z priestoru plného pavučín je dnes veselé bývanie v národnom štýle

Takto sa robí rekonštrukcia podkrovia! Z priestoru plného pavučín je dnes veselé bývanie v národnom štýle

Galéria (14)
Zdroj: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka
17. 11. 2023
Zdieľať

Mladý pár, ktorý býva v jednom z podkrovných bytov v pražskej kolónii Svoboda, plánoval rodinku. Obytný priestor im zrazu začínal byť tesný. Riešenie našli v zobytnení nevyužívaného pôjda. O návrh a realizáciu tejto premeny požiadali architektov Helenu Línovú a Vítězslava Kůstku zo System Recovery Architects.

Kolónia Svoboda je lokalita s veľmi svojráznym charakterom. Vily a dvojvily obklopené záhradami sú svedkami obdobia krátko po prvej svetovej vojne a je pre ne typický unikátny národný štýl. Pýšil sa ideou zdravého, no pritom skromného a dostupného bývania v zeleni na dosah veľkomesta. Pozitíva, ktoré z tejto myšlienky plynuli, však narážajú na potreby modernej domácnosti. Predovšetkým dispozičné riešenia už nie sú ideálne pre súčasné rodiny. Podobne to bolo aj v tomto prípade.

Najväčšie zlo? Priechodná spálňa!

Negatív podkrovného bytu bolo hneď niekoľko: vstup z domového schodiska priamo do kuchyne, priechodná spálňa a chýbajúca detská izba. Povala pod šikmou strechou bola plná nepotrebných vecí a pavučín, ukrývala však prísľub omnoho praktickejšieho využitia priestoru, dokonca sa pod strechou nachádzali veľkorysé vikiere.

Prečítajte si tiež
Túžite po útulných podkrovných priestoroch? Toto sú veci, na ktoré nesmiete pri rekonštrukcii zabudnúť

Helena Línová a Vítězslav Kůstka si ako inšpiráciu pri riešení tohto neľahkého zadania prizvali na pomoc optimizmus, očakávania, sviežosť a hravosť obdobia národného štýlu, teda počiatkov Československej republiky.

Podkrovie prešlo kompletnou rekonštrukciou. Pôvodný mohutný stredový nosný múr, ktorý rozdeľuje vstupnú úroveň podkrovia na dve časti, sme museli zachovať. Zadebnený priestor vikierov sme odkryli a niektoré nosné prvky, ktoré obmedzovali pohyb v priestore, nahradili skrytými oceľovými konštrukciami. Ostatné pôvodné nosné prvky krovu zostali priznané,“ opisujú základ premeny jej autori.

Schodisko v zelenej farbe s úložným priestorom.

Nosnú stenu, ktorá delí priestor, zužitkovali v prospech nového bývania a dokonca ju ešte zvýraznili. Zdroj: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka

Poctivo oddelené funkcie

Nosnú stenu, ktorá delí priestor, zužitkovali v prospech nového bývania a dokonca ju ešte zvýraznili. Táto stredová stena vymedzuje rozhranie otvorenej spoločenskej zóny bytu na jednej strane a pokojnej súkromnej zóny so spálňami na strane druhej. Pozdĺž nej sú na oboch stranách sústredené úložné priestory tak, aby zvyšok priestoru zostal voľný.

Zaujímavo riešená zelenkastá kuchynská linka tvorí jeden celok so schodiskom a zároveň vytvára nábytkový obal deliacej steny. Do súkromnej časti môžete prejsť cez nenápadné pivotové dvere – môžu zostať otvorené alebo priestory esteticky oddeliť.

Prečítajte si tiež
Nedostatkom prirodzeného svetla tento dom rozhodne netrpí. Nechali si zaskliť celú strechu a z podkrovia spravili obrovský skleník!

Otvorený spoločenský priestor kombinuje funkcie vstupu, detskej herne, jedálne a kuchyne.

Jedálenský stôl dostal miesto vo veľkorysom priestore prevýšeného vikiera s odhalenými krokvami. Z jedálne môžete vyjsť na malý pôvodný balkón.

V hornej časti bytu, ktorú využívali iba ako sklad, je dnes pracovňa s posedením. Dostala príjemnú modro-sivú farebnosť.7

Spoločenská časť bytu so sivou sedačkou.

V hornej časti bytu, ktorá bola využívaná iba ako sklad, je dnes pracovňa s posedením. Dostala príjemnú modro-sivú farebnosť. Zdroj: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka

Podkrovie v kolónii Svoboda

Ateliér: System Recovery Architects, www.sysrec.eu
Autori: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka
Lokalita: Praha-Vinohrady
Hrubá podlahová plocha: 140 m2
Projekt: 2019
Realizácia: 2020 – 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva Podkrovie
Tagy: Praha rekonštrukcia bytu rekonštrukcia podkrovia zobytnenie podkrovia
Zdieľať článok

Diskusia