Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

27. 06. 2005
Zdieľať

Rozvoj keramickej výroby sa v novodobých dejinách sústredil predovšetkým v oblasti Stredomoria, odkiaľ sa výroba i tovar šírili ďalej do Európy. Španielsko a Taliansko sú podnes tradičnými výrobcami keramických stavebných materiálov a vďaka svojej pestrej ponuke a neustálej snahe po inovácii sa aj v súčasnosti nachádzajú na svetovej špici. Náročné požiadavky zákazníkov a vysoká konkurencia na trhu s keramickými dlažbami, obkladmi a mozaikami však nútia všetkých výrobcov, aby svoje výrobky neustále obmieňali, inovovali a pozorne sledovali ich kvalitu. Dnes ťažko rozoznáme kvalitné domáce dlažby od tých, ktoré vyrábajú známe zahraničné firmy. Medzi jednotlivými výrobcami však stále nájdeme regionálne rozdiely a typické znaky, ktorými sa odlišujú. Pozývame vás na krátku exkurziu „Tour de céramique“ po Európe, pri ktorej sa dozviete aj orientačné ceny niektorých výrobkov.

Španielsko


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25641

Nie je náhoda, že našu exkurziu po vybraných krajinách Európy začneme v Španielsku. Keramické dlažby a obklady sa z Orientu, kde majú svoj pôvod, dostali do Európy v 9. storočí pri vpáde Maurov práve do Španielska. Horúca španielska klíma predurčila, že keramická dlažba sa bežne používala a dodnes používa nielen v hygienických, ale aj obytných priestoroch. V súčasnosti sa keramické materiály dostávajú do obývacích priestorov, jedální a spální stále častejšie aj v našich zemepisných šírkach, vhodná je kombinácia keramickej dlažby s podlahovým kúrením.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25642

Dôvodom je, že keramický materiál predstavuje čistotu prírodného materiálu, jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu a vyznačuje sa dlhou trvanlivosťou, vysokou úžitkovou a estetickou hodnotou. Španielsko aj dnes ťaží z dlhovekej tradície vo výrobe keramickej dlažby. Možno to pozorovať na širokej ponuke kachličiek od jednofarebných cez ornamentálne až po obklady s plastickou štruktúrou. Ak máte špeciálnu predstavu o ornamentike vo vašej kúpeľni, určite ju nájdete niekde medzi španielskymi produktmi. Antické, maurské, sedliacke a klasické vzory a dokonca aj odvážne farebné kombinácie presvedčia každého, kto hľadá niečo originálne.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25645

Príkladom rustikálnej kúpeľne, tentoraz v modro-bielej kombinácii farieb, je séria Lucena (Azteca). Pre tento štýl je typické diagonálne ukladanie dlažby, ale aj obkladu. Obklad s rozmerom 10 x 10 cm nemá hladký povrch a ponúka sa v bielej a svetlomodrej farbe za 1644 Sk s DPH/m2 a v kobaltovej za 1723 Sk s DPH/m2. Predáva Lucca Slovakia.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25644

Lesk, sýta farba, kovový detail a veľký formát charakterizujú sériu Fantasy od ďalšej španielskej firmy Azteca. Obklad s rozmerom 30,6 x 58,3 cm krémovej farby kúpite za 1630 Sk s DPH/m2, červenej farby za 1830 Sk s DPH/m2. Červená listela (800 Sk s DPH/ks) do seba zapadajú dlhšou vlnitou hranou. Predáva Lucca Slovakia.

Taliansko


Taliansko je synonymom pre najnovšie trendy v móde a dizajne a platí to aj v oblasti stavebnej keramiky. Tradičná mozaika nadobúda v súčasnosti nový rozmer, najmä v kombinácii s jednoduchým a tvarovo čistým sanitárnym zariadením kúpeľne. Zaujímavo pôsobia aj jednofarebné mozaiky s kontrastnou farebnou škárovacou hmotou.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25648

Mozaiky sú vhodné nielen do kúpeľní, kúpeľov, plavární, ale aj do komerčných a rezidenčných priestorov a exteriéru. Výhodou malého formátu je možnosť kladenia na zaoblených prvkoch a polkruhových rádioch (stĺpov, oblých stien, schodov, parapetov, klenieb a pod.). Tradícia talianskej sklenej mozaiky sa nezakladá len na kvalite materiálu a kvalitnom priemyselnom spracovaní sklenej mozaiky, ale aj na ručnom opracovaní a použití polodrahokamov i drahých kovov. Špeciálne sklo, ktoré sa na výrobu sklenej mozaiky používa, má nulovú nasiakavosť, výborne sa čistí, je protišmykové, absolútne mrazuvzdorné a odolné proti chemikáliám. Okrem mozaiky s pravidelným pravouhlým rastrom na našom trhu nájdete aj kovové mozaiky z dielikov rozličných tvarov.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25646

Pestrosť farebnej škály vás možno prekvapí, popri klasickej farebnici sa ponúkajú farby s kovovým odleskom a metalické mozaiky. Niektorí talianski dizajnéri a následne aj výrobcovia našli záľubu vo farebnom dekore a vytváraní obrazcov pomocou obkladu. Hľadáte niečo originálne? Pomocou, obkladačiek s motívmi z botaniky, s geometrickými vzormi, s obrázkami, ktoré pripomínajú ilustrácie z detských knižiek, farebnú alebo čiernobielu grafiku a dokonca umenie v štýle pop-artu, môžete vytvoriť farebnú a veselú kúpeľňu. Taliansky dizajn dokáže obsiahnuť naozaj všetky vrtochy vášho vkusu, dokonca aj gýč je tu povýšený na dizajn. Len ho treba vedieť správne použiť.


Slovensko a Česká republika

Modernizácia výroby, ktorá sa v slovenských závodoch na výrobu keramických obkladov a dlažieb uskutočnila v poslednom desaťročí, umožnila plnú automatizáciu výroby, a tým aj vyššiu kapacitu výroby. Výrazne sa rozšíril aj sortiment a paleta ponúkaných farieb, ucelené série s ozdobnými prvkami sa stali samozrejmosťou. Slovenskí výrobcovia sa neobmedzujú len na výrobu pórovinových obkladačiek, veď prvá rolková pec na výrobu gresu (gres porcellanato) sa v bývalom Československu inštalovala v 80. rokoch práve na Slovensku.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25657

Výhodami slovenských výrobkov sú v porovnaní so zahraničnými predovšetkým prijateľná cena a vysoká dostupnosť. V Čechách sa dlaždice objavili už v 12. storočí, takže aj tu je ich tradícia pomerne stará a bohatá. Technológiou lisovania sa dlaždice začali v Čechách vyrábať v 70. – 80. rokoch 19. storočia. Presvedčivú kvalitu českých keramičiek dokazuje vynikajúci stav pôvodných obkladov a keramickej výzdoby kaviarne Imperial v Prahe z roku 1914. Pre dnešnú generáciu tvorcov znamená toto úspešné obdobie obrovskú inšpiráciu. Motívy z katalógov zo začiatku minulého storočia sú príkladom aj pre súčasných dizajnérov, repliky historických vzorov si obľúbili aj zákazníci. Českí výrobcovia prinášajú aj keramické obklady a dlažby do modernej kúpeľne. Popri širokej škále dlaždíc rôznych rozmerov s matnou či lesklou glazúrou v unifarbách ponúkajú aj decentné či veselé série s možnosťou výberu ozdobných prvkov, ako sú inzertá, listely, endless listely alebo bombatá. Do svojho programu zaradili aj malé mozaikové formáty, čím sledujú jeden zo svetových trendov, ktorými sú zmenšovanie a zväčšovanie formátu obkladu. Popri pastelových farbách nájdete aj žiarivé odtiene glazúr.

Nemecko

Nemecký vkus nie je výstredný a väčšinou dáva prednosť strohej jednoduchosti, klasike a elegancii. Snahy po uplatnení žiarivých farieb a veselých vzorov sa tu nestretli s veľkým komerčným úspechom. Kto pozorne sleduje tento segment trhu, určite postrehol, že extravagantné farby a prvky sa v nemeckej katalógovej ponuke neohriali viac sezón za sebou. Neznamená to však, že ak obľubujete farby, musíte nemecké katalógy odložiť bokom. Škála farebných odtieňov je bohatá a možno sa napriek vyhranenému vkusu nebudete vedieť bez váhania rozhodnúť. Ponuka významných nemeckých výrobcov je prepracovaná do najmenších detailov.


Malý európsky okruh za (stavebnou) keramikou

25652

Nájdete v nej kompletné série a návody na kombinovanie rôznych farieb a ozdobných kusov, sokle, prechodové kútové a rohové tvarovky, ktoré vám umožnia vytvárať hladké a ľahko udržiavateľné prechody medzi jednotlivými plochami. Popri klasike sa stali veľmi obľúbené aj rustikálne ozdobné motívy. Všeobecne sa dá povedať, že obklady a dlažby od nemeckých výrobcov sa vyznačujú dobrou kvalitou a spĺňajú požiadavky na jednoduchú údržbu. V nemeckých katalógoch sa azda najčastejšie stretnete s pojmami, ako sú napríklad Hydrotect a Ceramic plus. Hydrotect je špeciálna, patentom chránená povrchová úprava, ktorá sa vytvorí zatavením tenkej priehľadnej vrstvy špeciálnych anorganických komponentov na povrch keramického obkladu. Táto vrstva zlepšuje vďaka svojim hydrofilným a antibakteriálnym vlastnostiam hygienické vlastnosti obkladu. Trvanlivosť vrstvy je rovnako dlhá ako životnosť obkladu. Obklad s úpravou Hydrotect má samočistiacu schopnosť a pri jeho použití sa výrazne znižuje spotreba čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Uplatnenie nájde vo všetkých priestoroch so zvýšenými nárokmi na hygienu. Ceramic plus je označenie pre vodoodpudivú úpravu obkladu, ktorá podstatne uľahčuje jeho čistenie. Aj s úpravou Ceramic plus ušetríte pár koruniek, ktoré by ste minuli za viac saponátov, nehovoriac o kope ušetreného času stráveného upratovaním.

Kategória: Farby, materiály Materiály Podlaha, dlažba
Tagy: dlažba materiál obklady
Zdieľať článok

Diskusia