Podlaha z dreva lahodí oku i duši
Nové trendy v bývaní sa netýkajú len architektonických riešení, ale aj nábytku, doplnkov a ďalších častí bývania. V súčasnosti prechádza veľa interiérov rekonštrukciami a premenami, aby nabrali nový imidž a prispôsobili sa módnym smerom. V tejto súvislosti sa vynára i otázka – akú podlahu si vybrať, pretože práve ona veľakrát tvorí zjednocujúci prvok bývania.
Prioritou súčasnej doby sú jednoznačne parkety. Trh ponúka veľké množstvo laminátových i drevených parkiet, z ktorých každý druh má svoje pozitíva, svoje jedinečné vlastnosti, je ten najlepší pre konkrétny interiér. Čerešničkou na torte však jednoznačne zostávajú drevené parkety. Niet divu, veď drevo vyvoláva v ľuďoch pocit tepla, pohody, prirodzenosti, jednoduchosti a krásy, nehovoriac o tom, že drevený materiál pôsobí príjemne a vznešene. Drevené parkety majú dlhú životnosť a sú vlastne investíciou, ktorá sa v každom prípade oplatí. Preto by sme sa mali pri ich nákupe poradiť s odborníkmi, aby sme vybrali taký druh, ktorý by nám vyhovoval po všetkých stránkach.
Pre aké drevené parkety sa teda rozhodnúť?
Architekti a bytoví odborníci odporúčajú do historických objektov, súkromných rodinných domov, rezidencií, reprezentačných sídiel a exkluzívnych komerčných priestorov použiť jednoznačne masívne parkety vyrobené z masívneho dreva. Sem patria klasické parkety, mozaikové, intarzované a aj priemyselné parkety. Podlahu z takéhoto dreva možno viackrát prebrúsiť a stále môže vyzerať ako nová. Do bytových, verejných priestorov a kancelárií – teda všade tam, kde sa predpokladá veľký výkyv teplôt a vlhkostí – sú zasa vhodnejšie plávajúce veľkoplošné parkety. Sú to viacvrstvové povrchovo upravené parkety s nášľapnou vrstvou z masívneho dreva. Najrozšírenejšiemu typu týchto podláh sa hovorí „hotové parkety“, pretože sa po položení nebrúsia a nelakujú. Jednotlivé lamely sú už upravené z výroby a podlaha sa už môže používať krátko po položení.Ak už vieme, aké drevené parkety budú v najbližšom čase vytvárať podlahu nášho interiéru, je potrebné venovať pozornosť parametrom, ktoré môžu bezprostredne ovplyvniť životnosť a estetickú stránku drevenej podlahy. Jedným z nich je relatívna vlhkosť, ktorá by v miestnosti nemala prekračovať hodnotu 65 % a v čase vykurovania by nemala klesnúť pod 45 %. Dôležitým parametrom je aj odporúčaná teplota v interiéri, ktorá by mala byť v rozpätí 18-22 °C. Mimochodom, takéto prostredie je ideálne nielen pre drevené parkety, ale aj pre človeka samého.
Aby parkety nevŕzgali
Niektorí zákazníci majú obavy, či drevená podlaha nebude vŕzgať, resp. do akej miery je silný kročajový hluk, t. j. hluk, ktorý počuť pri chôdzi po parketách. Vŕzganie možno eliminovať až na minimum už pri montáži drevených parkiet. Plochu na pokládku parkiet je nevyhnutné úplne vyrovnať, pretože práve nerovnosť podkladu nahráva nepríjemnému vŕzganiu a priamo aj rozhoduje o životnosti podlahy. O čo je horší podklad, o to je nižšia životnosť parkiet. Európska norma hovorí, že maximálna nerovnosť, pri ktorej je garantovaná ešte plná životnosť podlahy, je 3 mm, či dokonca iba 2 mm na 1 m. Čo sa týka kročajového hluku, vo všeobecnosti je známe, že pri drevených parketách je nižší, ako pri väčšine laminátových. Okrem toho sa dá hlučnosť ovplyvňovať i spôsobom montáže – použitím celoplošného lepenia parkiet, keď nevzniká rezonančná medzera medzi podlahou a parketou.Pazúriky našich miláčikov
Veľa rodín si už ani nevie predstaviť život bez svojho domáceho priateľa – psa alebo mačky. Ak chceme, aby naša podlaha vyzerala dlhšie ako nová, je na mieste otázka, ako sa pazúriky týchto našich miláčikov môžu podpísať pod jej kvalitu. Túto otázku netreba brať na ľahkú váhu, ale ani príliš dramatizovať. Možno ju riešiť jednoducho – individuálnou úpravou povrchu, a to buď vysoko oderuvzdornými lakmi, alebo tzv. olejmi, ktoré sú novinkou na našom trhu.