Podlahy a podlahové krytiny
Výber správnej podlahovej krytiny patrí k najdôležitejším a aj k najzodpovednejším rozhodnutiam pri zariaďovaní interiéru domov a bytov. Svedomito zvolená podlaha, vlastne len jej vrchná vrstva, dotvára atmosféru miestnosti. Podlahu bezprostredne cítite a počujete, závisí to od jej zloženia. Musíte sa o ňu aj starať, aby vám vaša investícia vydržala pod nohami čo najdlhšie. A navyše, ak sa vám aj podarilo vybrať správnu farbu, vzor a zloženie, neodborná montáž môže vaše úsilie o estetiku a funkčnosť podlahy ľahko zmariť.
Predovšetkým sa musíte zamyslieť nad tým, čo všetko musí podlaha zniesť v danej miestnosti. Či už to budú uznanlivé slová návštev nad niekoľkoročnou patinou krásnych, no dôsledne udržiavaných drevených parkiet, alebo deti, ktoré nemusíte hrešiť za to, že naháňajú psa po odolnom lamináte. Dlažba v kúpeľni spoľahlivo odolá vode, ale tvrdý povrch zasa nepôsobí dobre na chrbticu gazdinky v kuchyni. Krása a prípadne stálofarebnosť podlahy spočíva iba v tenkej vrchnej vrstve, ale kvalita závisí najmä od roznášacej vrstvy. Pokoj do susedských vzťahov môže zasa priniesť zvukovoizolačná podložka. Niektoré podlahy ponúkajú kvalitné spracovanie všetkých troch vrstiev, iné, často lacnejšie alternatívy zapôsobia iba svojím vzhľadom. Kvalita každej podlahy sa skrýva v jej vnútri, preto sa oplatí pýtať sa odborníkov.
Drevené podlahy
Klasika, ktorá sa vracia. Ak by vás odrádzala cena drevených parkiet alebo by sa vám podarilo nájsť takmer identický vzor na laminátovej imitácii, chyťte oba dielce do ruky. Určite pocítite rozdiel a rozmyslíte si, či sa vám oplatí investovať do lacného chladného, ale zato efektného laminátu alebo dýchajúceho a teplého dreva.
Po dreve sa príjemne chodí. Udržiava teplo a dobre zvukovo izoluje. Nepriťahuje prach a jednoducho sa udržiava. Uvedené vlastnosti predurčujú drevené podlahy najmä do spální a obývacích izieb. Nehodia sa do predsiení a rušných miestností. Pri podlahovom vykurovaní možno použiť iba niektoré typy.
Drevené podlahy sa vyrábajú vo forme klasických parkiet alebo vlysov, prípadne veľkoplošných vidieckych paluboviek. V ponuke sú aj dielce so zámkovým systémom, vďaka ktorým je montáž rýchlejšia a jednoduchšia. Pri výbere správnej farby musíte počítať s tým, že väčšina drevín nie je stálofarebná. Po neskoršom premiestnení nábytku vás môžu prekvapiť nepríjemné svetlé obdĺžniky na podlahe. Za najtrvanlivejší sa považuje dub, prípadne niektorá z drahých exotických drevín. Podlahy z dreva si vyžadujú rôznu povrchovú úpravu – lakom, voskom alebo olejom – v závislosti od namáhania. Pod nábytok by ste mali umiestniť filcové a pod stoličky s kolieskami plastové podložky alebo sa môžete rozhodnúť pre mimoriadne tvrdé drevené dyhované podlahy, ktoré sú odolné proti poškriabaniu.
Moderné drevené parkety sa skladajú z troch vrstiev. Vybraná drevina tvorí len vrchnú vrstvu, čo sa prejavilo aj v znížení cien. Nasleduje nosná vrstva, prevažne zo smrekového dreva. Posledná je tzv. protiťahová vrstva z preglejky, ktorá zabraňuje deformácii parkiet.
Vysoká životnosť je nesporne najväčšou devízou drevených podláh. Ak po určitom čase zvážite, že vaša podlaha je príliš poškriabaná a stratila svoju krásu, stačí ju prebrúsiť a nanovo nalakovať. Navyše takýto postup môžete pri niektorých typoch parkiet zopakovať viackrát, preto sa drevené podlahy označujú ako viacgeneračné.
Ak vás neoslovila ani jedna z ponúk exotických drevín, môžete siahnuť po ešte exotickejšej z Číny, ktorá sa len nedávno objavila aj na našom trhu – po bambuse. Podlaha vyrobená z tejto rastliny je mimoriadne tvrdá, odolná proti zmenám vlhkosti a teploty a má stály vzhľad.
Laminátové podlahy
Laminátové podlahy sú lacnejšou a v niektorých aspektoch odolnejšou alternatívou v porovnaní s drevenými podlahami. Krásny vzor, pre ktorý sa rozhodnete, je obyčajná tapeta, ktorú chráni odolná vrstva laminátu, preto sú tieto podlahy lacné. Odporúčajú sa najmä do namáhaných priestorov. Vydržia tlak ťažkého nábytku, po ktorom na nich nezostávajú odtlačky, neškodia im vysoké opätky v predsieňach a odolajú aj domácim chemikáliám v kuchyni. Keďže pod tapetou sa nachádzajú najmä drevené materiály, ich najväčším nepriateľom je voda. Laminát napučí a stráca estetickú aj úžitkovú funkciu. Naproti tomu je stálofarebný, ľahko sa montuje a je vhodný pri podlahovom vykurovaní. Malá hrúbka laminátových podláh je výhodou najmä pri rekonštrukciách, pretože sa môžu klásť na pôvodnú podlahu.
Na laminátových podlahách sa prvýkrát objavili zámkové spoje, vďaka ktorým si podlahu môžete rýchlo poskladať sami. Spoje sa pri tomto systéme nelepia, jednoducho do seba zapadajú. Nedajte sa však zlákať tvrdením firmy, že takúto laminátovú podlahu si môžete neskôr pri sťahovaní rozobrať a poskladať nanovo. Dielce – lamely sa väčšinou pri rozoberaní poškodia a navyše sa podlaha vždy kladie presne podľa potrieb miestnosti.
Nie každá laminátová podlaha sa hodí do namáhaných priestorov. Zorientovať sa môžete po konzultácii s predajcom, prípadne podľa piktogramov a čísel na balení. Napríklad trieda 21 predstavuje ľahké zaťaženie v domácnosti – spálne, trieda 22 sa môže použiť v obývacích priestoroch a trieda 23 je určená do miestností s intenzívnym zaťažením, teda do kuchýň a vstupných chodieb.
Najväčšou nevýhodou laminátových podláh je nízka zvuková izolácia. Prvotriedne a aj najdrahšie podlahy sú vybavené protihlukovou vrstvou, inak treba pred kladením lamiel uložiť na podklad zvukovoizolačnú podložku. Kvalitnú laminátovú podlahu spoznáte podľa spojov impregnovaných vodovzdornou látkou a označenia HPL – vysokotlakový laminát.
Korková podlaha
Kvôli korku sa nemusia stínať stromy, získava sa z kôry korkového duba. Okrem toho, že je ekologickým materiálom, je vyhľadávaný najmä pre výnimočné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Svojou špongiovitou štruktúrou zabezpečuje výbornú ochranu proti hluku a chladu. Odporúča sa pre alergikov, pretože je antistatický a nepriťahuje prach spolu s roztočmi. Korkové podlahy sú odolné proti požiaru a majú tvarovú pamäť (po zaťažení a odľahčení sa vrátia do pôvodného stavu). Využívajú sa v detských a podkrovných izbách a taktiež v miestnostiach, ktoré si vyžadujú tepelnú izoláciu. Ako materiál odolný proti vode s protišmykovými vlastnosťami sa korok odporúča aj do kúpeľní.
Kvalitnejšie korkové podlahy sa predávajú s povrchovou úpravou, no ani tá nezabráni zmene farby korku vplyvom slnečného žiarenia. Preto treba miestnosti dostatočne zatieniť. Jedinečné vlastnosti korkových podláh sa využívajú aj v pomerne drahých drevených a laminátových podlahách, v ktorých tenká vrstva korku zabezpečuje mäkkosť a pružnosť a slúži zároveň aj ako tepelný a zvukový izolant (tlmí zvuk kroku a chôdze po podlahe). V ponuke korkových dlaždíc nájdeme rôzne farby a vzory, imitácie kameňa a dreva, prípadne keramickej dlažby. Podobne ako drevo, aj korok je škoda zakrývať kobercom.
Dlažba
S keramickou dlažbou sa stretávame najčastejšie v kúpeľniach a vo WC. Vyplýva to z vysokej odolnosti proti vode a chemikáliám, z jednoduchej údržby a čistenia a zároveň takmer neobmedzenej životnosti. Keramická dlažba sa kombinuje s podlahovým vykurovaním, pretože dobre akumuluje teplo, ktoré postupne uvoľňuje. Inak je to veľmi chladný materiál. Z ponúkaného sortimentu keramických dlaždíc sa medzi kvalitné radia gresy – spekané dlaždice, ktoré sú tvrdšie, majú vyššiu životnosť a menšiu nasiakavosť (do 0,1 %), a preto aj vysokú mrazuvzdornosť. Dlažby s takýmito vlastnosťami môžeme pokojne položiť aj v exteriéroch.
Z hľadiska povrchovej úpravy sa dlaždice dodávajú ako glazované alebo neglazované. Veľký záujem je napríklad o leštené vysokospekané neglazované dlaždice, ktoré pripomínajú leštený kameň. Ak však chcete mať za každú cenu prírodný kameň, musíte siahnuť hlbšie do vrecka a zvoliť si niektorú z ponúk kamennej podlahy, prípadne kamenného konglomerátu. Estetický efekt však stojí za to. Ak dlažba, tak s protisklzovou úpravou, ktorá sa optimálne pohybuje v stupňoch R9 až R11. Nemenej dôležitý je aj stupeň oderu, pričom do kúpeľne a WC stačia nízke stupne. Pod dlažbovú podlahu je nevyhnutné položiť aj protihlukovú izoláciu. Pri kladení dlažby sa neoplatí šetriť na škárovacích materiáloch a ukončovacích lištách. Bez nich nebudú dlaždice spĺňať funkciu odolnej podlahy. Kvalitne a dôsledne položená dlažba sa vám odmení nenáročnou údržbou.
Elastické podlahové krytiny
Patria medzi ne PVC, linoleum a podlahy vyrobené z kaučuku. Navzájom sa síce líšia úžitkovými vlastnosťami, no všetky vynikajú tým, že sa ľahko čistia, dobre tlmia zvuk, sú teplé a oplývajú pestrými farbami a vzormi.
PVC podlahy
PVC podlahy patria k lacnejším alternatívam, ale s oveľa kratšou životnosťou (výrobcovia ponúkajú často len päťročnú záruku). K znižovaniu odolnosti PVC prispieva aj časté a nešetrné umývanie podlahy. S výnimkou novilonu by sa tieto podlahy nemali klásť na vlhký podklad. Zvyčajne sa predávajú v baloch s dostatočnou šírkou na to, aby sa v miestnosti nemuseli napájať. Vyrábajú sa v dvoch verziách. Menej odolná homogénna kompaktná vrstva PVC krytiny neposkytuje také množstvo vzorov a farieb ako drahšie heterogénne viacvrstvové PVC, ktoré má dlhšiu životnosť. Oba typy sa vyznačujú stálofarebnosťou nášľapných motívov a kvôli lepšiemu komfortu, tepelno- a zvukovoizolačným vlastnostiam sa podkladajú penou alebo filcom. Každá podlaha z PVC je chúlostivá na nerovný podklad. V ostatnom čase sa diskutuje o zdravotnej neškodlivosti týchto podláh, pretože sa z nich vyparuje chlór.
Linoleum
Linoleum vyrábajú len tri firmy na svete, no jeho zloženie je všade rovnaké – ľanový olej, prírodné živice, vápencový prášok, korková a drevná múčka a farebné pigmenty. Linoleum má dlhšiu životnosť ako PVC a používa sa aj v intenzívne namáhaných priestoroch. Je to hygienický materiál, zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov a je antistatické. Na rozdiel od PVC po čase tmavne. Ak sa pravidelne neošetruje pastovaním alebo voskovaním, stráca pekný vzhľad a lesk. Dobre izoluje zvuk a teplo, odoláva mechanickému a chemickému poškodeniu.
Kaučuková podlahovina
Kaučuková podlahovina sa vyrába z prírodného kaučuku, čiže z gumy. Podobne ako korok je to ekologická surovina. V porovnaní s PVC a linoleom má vyššiu odolnosť, pevnosť a rozmerovú stálosť. Postačí jej bežné umývanie. Spomedzi všetkých elastických podlahovín vyniká najdlhšou životnosťou a zároveň cenou. Kaučuk sa dá použiť aj ako krytina pri podlahovom vykurovaní. Predáva sa v rôznych farebných a reliéfnych vzoroch.
Koberce
Sú skôr doplnkom k podlahám. Aj naďalej sa však používajú celoplošne ako podlahová krytina, najmä pre mäkký a tichý došľap. Ich textilná štruktúra zachytávajú prach a roztoče, a preto môžu byť jedným zo zdrojov alergií (niektorí ich naproti tomu odporúčajú, pretože viažu prach z ovzdušia). Koberce sú výborným dekoratívnym a funkčným prvkom – na čistenie obuvi sa používajú v predsieňach, otepľujú a zjemňujú došľap na dlažbe, dopĺňajú náladu miestnosti. Kvalitnejšie koberce s hustým vláknom sa vyznačujú nízkym oderom.
Ak nebudete venovať dostatočnú pozornosť podkladu, vybrali ste si krásnu a odolnú podlahu zbytočne. Všeobecne platí, že nerovnosti na podklade by nemali presahovať 2 mm. Zároveň by nemal byť vlhký, drsný ani pórovitý a pri použití mazaniny by ste ho mali nechať dozrieť. Je málo pravdepodobné, že v byte alebo dome použijete len jeden typ podlahy, preto v miestach styku dvoch rôznych krytín nezabudnite použiť prechodové a vyrovnávacie profily. A ak ste sa rozhodli pre plávajúcu úpravu podlahovej krytiny, musíte takejto podlahe vytvoriť doslova plávajúce podmienky – zabrániť priamemu kontaktu so stenami prostredníctvom dilatačných škár. Posledná zásada: ani efektná veľká a čistá podlahová plocha nikdy nebude dokonalá bez podstatných detailov, akými sú bočné lišty.