Poradíme vám s výberom okien a dverí na chatu
Okná a dvere sú výrazným estetickým prvkom vzhľadu chaty a chalupy a vplývajú na vytvorenie príjemného bývania. Prvým krokom je teda voľba správneho tvaru, rozmerov, farby okna k chalupe, a to zvonka aj zvnútra. Na estetickom dojme z okna a dverí sa podieľa aj použitý materiál, najmä drevo, ktoré je svojou štruktúrou, textúrou a farbou povrchu nenahraditeľné. Vybrať kvalitné drevené okno však znamená zvoliť si kvalitného výrobcu s adekvátnou cenou. Často sa rozhodneme pre nižšiu cenu a sme presvedčení, že ide o kvalitné okná. No už pri dodávke, po osadení alebo v krátkom čase počas užívania sa začnú vyskytovať rozličné problémy a nedostatky.
{R1}
Vybrať kvalitné drevené okno však znamená zvoliť si kvalitného výrobcu s adekvátnou cenou. Často sa rozhodneme pre nižšiu cenu a sme presvedčení, že ide o kvalitné okná. No už pri dodávke, po osadení alebo v krátkom čase počas užívania sa začnú vyskytovať rozličné problémy a nedostatky.
Ako postupovať pri výbere
Postup pri výbere okien, dverí a ich doplnkov sa na prvý pohľad zdá byť jednoduchý, no je potrebné venovať mu dostatok času. Správne rozhodnutie sa nám vráti v podobe kvality a pocitu bezpečia. V prvom rade si stanovíme vlastné požiadavky a kritériá, následne preštudujeme ponuku, reálnu kvalitu a cenu na trhu a nakoniec si overíme serióznosť a referencie výrobcu.
Dá sa povedať, že konštrukčná tvorba a materiál na výrobu okna a dverí ako aj ich funkčnosť sú dnes na pomerne vysokej úrovni. Rámy a krídla by mali byť vyrobené certifikovaným výrobcom z lepeného trojvrstvového dreva. Hrúbka vlysu okna a vchodových dverí je 68 mm, pre dubové okná a náročnejšie klimatické podmienky 78 mm. Spodný vlys rámu a krídla musí byť chránený hliníkovou odkapnicou, ktorá by mala byť okrem toho na ráme kombinovaná s plastom. Okrem vybraného druhu dreviny kvalitu okna ovplyvňujú aj spoje rámov a súčastí, použité lepidlo, sklený systém a detail zasklenia, systém vodnej prekážky a použité tesnenia, typ kovania, ochranné látky na povrchovú úpravu či systém osadenia do stavby.
Práve osadenie okna – ale aj dverí – sa na stavbách často podceňuje. Jeho správne vyhotovenie nám však zabezpečí splnenie fyzikálnych kritérií okna, a to:
- požadovaný tepelný odpor styku,
- požadovaný vlhkostný režim s vylúčením kondenzácie vodnej pary,
- vzduchová nepriezvučnosť,
- škárová nepriezvučnosť vyplývajúca z hygienicky potrebnej výmeny vzduchu,
- vodotesnosť, ktorá zabráni vnikaniu vody do styku,
- životnosť okien a dverí.
Vnútorné dvere
Požiadavky na osadenie zárubní pre vnútorné dvere sú oproti vonkajším zjednodušené. Dôležitý je bezpečný spôsob ukotvenia do steny, jednoduchosť montáže i demontáže a, samozrejme, cena. Ďalšie požiadavky, ako sú zvuková a tepelná izolácia, požiarna bezpečnosť či bezpečnosť proti vlámaniu, závisia od účelu použitia dverí a stanovujú sa osobitne.
Kovanie
Tak ako sa vyvíjajú okenné konštrukcie, vyvíjajú sa aj rozličné druhy kovania. Kovanie zabezpečuje jednoduchú a bezpečnú manipuláciu s oknom, jeho stabilitu a funkčnosť. Kovanie okien môže byť otváravé, sklopné, otváravo-sklopné alebo posuvné. Existujú aj viacpolohové kovania so zvýšenou odolnosťou proti vypáčeniu. Kovanie dverí prispieva k ich väčšej vzduchotesnosti, vodotesnosti a nepriezvučnosti.
Okrem funkčného hľadiska je dôležité aj hľadisko estetické.
Stavebné zámky
Stavebné zámky slúžia na uzatváranie a sú najcitlivejšou časťou dverí. Ich výroba a kvalita sa neustále zvyšuje, pričom sa vyrábajú rozličné typy s niekoľkostupňovým ochranným systémom. Na vyhotovenie jednotlivých druhov bezpečnostných vložiek a kľúčov sa využívajú mechanické a magnetické systémy – mechanické stavidlá, zábrany proti odvŕtaniu a vytrhnutiu cylindra, proti vyhmataniu planžetou, ale napríklad aj magnetické kódovanie. Uzamykacie systémy sú veľmi variabilné s hierarchickým usporiadaním kľúčov.
Doplnkové konštrukcie a prvky
Dôležitými doplnkami okenných konštrukcií sú rolety, žalúzie a rôzne ochranné sieťky a okenice. Poskytujú nám nielen pohodlie bývania na chate či chalupe, ale môžu ju chrániť pred slnkom, chladom, vetrom či vlámaním aj počas našej neprítomnosti. Žalúzie poskytujú možnosť plynulej regulácie osvetlenia a patria medzi najobľúbenejšie spôsoby tienenia. Rolety majú takisto silné miesto pri regulovaní osvetlenia a zabudovávajú sa priamo do stavby. Vysokoúčinnou ochranou pred nevítanými hosťami je sieť proti hmyzu. Sieťovina vyrobená zo skleného vlákna je ťažko horľavá a odolná proti poveternostným vplyvom. Nebráni výhľadu smerom von a dá sa ľahko vymieňať.
Okenice
Funkciu tienenia a ochrany proti vlámaniu zohrávajú v prípade chát a chalúp obľúbené okenice. Môžu byť nielen vonkajšie, ale aj vnútorné na interiérovej strane a pri dvojitých oknách sa môžu umiestňovať aj v medzere medzi okennými krídlami. Na chaty a chalupy sa však odporúča použiť okenice exteriérové. Ak sú dobre konštrukčne vyhotovené, môžu plniť funkciu prídavnej tepelnej ochrany a brániť hluku. Pri náročných klimatických podmienkach (silný vietor, dážď, krupobitie) plnia aj mechanickú ochranu okien. Keďže sú vystavené priamym poveternostným podmienkam, vyžadujú si profesionálnu výrobu – vhodný druh a vlhkosť dreva, ako aj kvalitné lepidlo a povrchovú úpravu. Pri výbere okeníc zohráva podstatnú úlohu aj estetické hľadisko – keďže dotvárajú celkovú fasádu chaty a chalupy, plnia významnú architektonickú funkciu.