Priesvitné bezpečie

07. 07. 2008
Zdieľať

Veľké zasklené plochy, otvorené priehľady a optické prepojenie so záhradou – to všetko zvyšuje komfort bývania a atraktivitu domáceho prostredia. No iba za predpokladu, že sa doma budete cítiť aj bezpečne. V nedávnej minulosti sa bezpečnosť a ochrana domácnosti najčastejšie riešila pomocou kovových mreží pred oknom. Dnes si už, našťastie, nemusíte doma pripadať ako väzeň.

Sklo

Najzraniteľnejším miestom z hľadiska bezpečnosti sú, samozrejme, samotné zasklené plochy okien a dverí. Tu sa treba zamerať na dve možné riešenia:

  • Ak uvažujete o nových oknách (či už do novostavby, alebo pri rekonštrukcii), mali by ste už pri samotnej kúpe zvažovať bezpečnosť zasklení, a to najmä na prízemiach. Na trhu totiž existujú bezpečnostné sklá v rôznych hrúbkach v závislosti od veľkosti zasklenia a požadovaného stupňa ochrany. V zásade ide o dve a viac vzájomne zlepených skiel, medzi ktorými sa nachádza fólia. Takéto sklo má vyššiu pevnosť a fólie medzi sklami zabezpečujú, že aj keď sa sklo rozbije, zostane nalepené na fólií a len tak jednoducho sa nevysype. Takéto bezpečnostné sklo je nevyhnutné pri väčších zaskleniach (napríklad prechody na terasu a podobne) z dôvodu bezpečnosti, aby prípadné padajúce kusy rozbitého skla niekoho neporanili.
  • Druhou možnosťou sú už existujúce okná, ktorým chcete dodatočne vylepšiť bezpečnostné parametre. Tu možno využiť takzvané bezpečnostné fólie, ktoré sa lepia dodatočne na sklenú časť okna z interiérovej strany. Funkciu majú podobnú ako bezpečnostné sklá a rovnako sa dodávajú v rôznych hrúbkach podľa požadovaného stupňa bezpečnostnej ochrany. Bezpečnostné fólie aj bezpečnostné sklá sú číre, preto po ich aplikácii nevidno a na oknách nijako neprekážajú.

 

Tento obrázok jasne ukazuje, kadiaľ sa najčastejšie dostanú zlodeji do domu. Okná a zasklené steny v tomto prípade jasne vedú.

Priesvitné bezpečie

155303


Priesvitné bezpečie

155318


Priesvitné bezpečie

155319

1 – 41,0% – cez terasové dvere; 2 – 28,7% – cez okná v prízemí; 3 – 12,4% – cez vstupné dvere; 4 – 6,5% – cez balkónové dvere na prvom poschodí; 5 – 4,9% – cez pivničné okná; 6 – 3,2% – cez pivničné dvere; 7 – 2,2% – cez vedľajšie vstupné dvere; 8 – 1,1% – cez okná na prvom poschodí 1 – 68,46% – vypáčením krídla; 2 – 12,78% – cez sklopené krídlo; 3 – 10,06% – rozbitím skla a otvorením krídla; 4 – 6,63% – cez otvorené okno a nezamknuté dvere; 5 – 1,18% – rozbitím skla a prelezením; 6 – 0,58% – prevŕtaním rámu a otvorením krídla; 7 – 0,31% – rozrezaním skla a otvorením krídla

 

Konkrétny bezpečnostný systém môže mať určitú bezpečnostnú charakteristiku a odolnosť len pri dodržaní skladby všetkých systémových prvkov, ako sú:

  • vhodný profilový systém (v závislosti od požadovaných vlastností),

  • vhodné systémové kovanie spĺňajúce požadované parametre,
  • vhodný typ zasklenia s potrebnými vlastnosťami (napríklad požiarna odolnosť, odolnosť proti priestrelu a podobne), pripadne jeho spojenie s rámom lepením,
  • spôsob zabudovania podľa typu konštrukcie – kotvenie, tesnenie či vyplnenie škár a podobne.


Priesvitné bezpečie

155307


Priesvitné bezpečie

155309

Plastové okno po skúške bezpečnosti. Je síce značne poškodené, ale odolalo vniknutiu. Dôležitá je aj kvalitná montáž okenných konštrukcií s dostatočným množstvom kotviacich prvkov.

Rámy Ďalšou časťou, ktorej sa týka bezpečnosť zasklenných konštrukcií, sú konštrukcie okien. Pri starších oknách (pôvodných drevených) je na zváženie výmena okien, prípadne mreže alebo iná bezpečnostná bariéra. Moderné okenné systémy (plastové, drevené, hliníkové…) už zväčša majú celoobvodové kovania s bezpečnostnými prvkami proti vypáčeniu, takzvanými hríbikmi. Čím ich je viac, tým vyšší je faktor ochrany. Ich počet však môže byť daný aj samotnou veľkosťou okna.
 


Priesvitné bezpečie

155313


Priesvitné bezpečie

155314

Z estetického hľadiska sú v súčasnosti žiadané okná zo skrytým kovaním – či už mechanickým, alebo elektrickým. Pri tomto kovaní sa dá dosiahnuť rovnaký stupeň bezpečnosti ako pri bežných typoch.


Priesvitné bezpečie

155301

Podobne ako pri bezpečnostných dverách môže byť aj kovanie okenných konštrukcií riešené ako viacbodové aj s bezpečnostnou kľučkou. Počet a typ jednotlivých bodov závisia od požadovaného stupňa bezpečnosti. Je dobré, ak sú všetky uzatváracie body vybavené bezpečnostnými hríbovými čapmi z ocele.

Každá poisťovňa má svoje požiadavky na zabezpečenie nehnuteľností proti vykradnutiu, a to v závislosti od miesta a hodnoty nehnuteľnosti či vybavenia domácnosti. Preto je potrebné navštíviť poisťovňu skôr, ako sami začnete navrhovať bezpečnostné riešenia, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku nevhodné.  

Kovanie

Pri oknách je dôležitá tiež funkcia bezpečnostnej kľučky, ktorá je vybavená – zjednodušene povedané – blokovacím mechanizmom. Ten zabraňuje manipulácii s kovaním zvonka, pričom nenarušuje komfort používania kľučky z interiéru. Tu treba spomenúť aj kľučky, ktoré majú kľúčik či detskú poistku, umožňujúcu zablokovanie kľučky v niektorej z polôh tak, aby napríklad dieťa nemohlo samostatne otvoriť okno či dvere na terasu.

 


Priesvitné bezpečie

155297


Priesvitné bezpečie

155298

Päť- a osemkomorové plastové okno so stredovým tesnením v krídle. Stredové tesnenie výrazne zvyšuje bezpečnosť okna, pretože sa kovanie nedá len tak jednoducho prekonať planžetou.


Priesvitné bezpečie

155317


Priesvitné bezpečie

155315

Nedá sa povedať, že by existovalo neprekonateľné okno. Dôležitú úlohu tu zohráva čas, ktorý páchateľ potrebuje na prekonanie prekážok. Čím je ten čas dlhší a prekážky sú zložitejšie, tým je menšia pravdepodobnosť úspechu. Okenice slúžia nielen ako slnečná a pohľadová clona, ale aj ako bezpečnostný prvok proti vlámaniu. Majú však jednu nevýhodu: počas vašej neprítomnosti dávajú zlodejom jasný signál, že nikto nie je doma, pretože sa nemení ich pozícia.

Ako na to?
Niekoľko odborných rád nám poskytol dipl. Ing. Daniel Holler, riaditeľ spoločnosti Aluplast Slovakia, s. r. o.:

  • Pri moderných oknách by malo byť samozrejmosťou adekvátne bezpečnostné sklo. Väčšinou pozostáva z tabúľ skla, ktoré sú spojene fóliami. Od ich hrúbky a počtu závisí odolnosť okna a dĺžka času, v priebehu ktorého okno odoláva násilníkovi a rôznej sile útoku.
  • Aj kovanie je veľmi dôležité. Klasické kovanie bez bezpečnostných čapíkov možno veľmi ľahko vypáčiť, pretože valčeky kovania sa dajú ľahko vyhodiť zo zámkov. Ak sa použijú bezpečnostné hríbiky a zámky, krídlo nemožno vypáčiť, pretože sú v sebe zakliesnené.
  • Sklo by malo byť prilepené ku krídlu a tiež zasklievacie lišty by sa mali skrutkovať alebo lepiť. Vlepenie skla do rámu spojí sklo s krídlom do jedného kompaktného celku a sklo sa už nedá z exteriérovej strany vytlačiť smerom dnu (pri oprave prípadne rozbitého skla však montážnik môže z interiérovej strany odstrániť zasklievaciu lištu a vymeniť sklo za nové). Spojením bezpečnostného skla s kovaním sa vytvorí okno najvyššej možnej bezpečnosti (pri plastových oknách). Okrem vysokej bezpečnosti sa vlepeným sklom získa aj lepšia tepelná a zvuková izolácia, väčšia svetlosť a vyššia stabilita.
  • Systém so stredovým tesnením takisto výrazne zvyšuje bezpečnosť. Vnútorná komora medzi rámom a krídlom, kde sa nachádza kovanie, je chránená, takže nie je možné nahmatať kovanie a prekonať ho planžetou. Táto výhoda platí najmä pre systémy so stredovým tesnením v krídle. Ak sa tesnenie nachádza v ráme, dá sa jednoducho prepichnúť.
  • Aj krídla s polopredsadeným profilom zvyšujú bezpečnosť. Profilované krídlo zhoršuje možnosť prístupu páčidla do priestoru medzi rámom a krídlom, kde sa nachádza kovanie.
  • Nemenej dôležitá je kvalitná montáž. Ak je montáž neprofesionálna a nepoužil sa dostatočný počet kotviacich prvkov, môže páchateľ celý element doslova vykopnúť zo steny. Niekedy je dokonca okno osadené len na montážnu penu, čo je nehorázne, pretože pena časom vplyvom vlhkosti zdegraduje a neplní už ani tesniacu, nieto ešte kotviacu, funkciu.
  • K bezpečnosti prispievajú aj integrované prevetrávacie systémy, keďže privádzajú čerstvý vzduch pri plne zavretom okne. Naproti tomu cez vyklopené okno sa dá relatívne jednoducho vniknúť dnu.
  • Súčasťou kvalitných moderných okien bývajú aj magnetické kontakty (snímače), ktoré kontrolujú uzamknutie či otvorenie okien i dverí, pričom môžu byť súčasťou ich zámkov. Tieto systémy sa využívajú napríklad pri kompletnom riadiacom systéme domu, pri elektricky ovládaných oknách možno regulovať aj energetickú spotrebu.
Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okná rámy
Zdieľať článok

Diskusia