Prízemný alebo poschodový? (2.časť)

13. 03. 2006
Zdieľať

Dnešná podoba a využitie bungalovu sú na míle vzdialené predstave drevenej loveckej chatky. Tento typ prízemného domu ponúka príjemné a pohodlné bývanie vhodné pre bežne veľkú rodinu. Odľahčene pôsobiaca murovaná stavba so strechou s malým sklonom (do 30 stupňov) má svojich verných zástancov.




Sympatický bungalov

Bungalov učaroval aj manželom s dvoma dospievajúcimi deťmi. Predstavoval pre nich ideál, ktorého sa za nijakú cenu nemienili vzdať. Keď nadišiel čas vydať sa na cestu za vlastným rodinným domom, začali hľadať vhodný pozemok. V okolí, kde chceli zapustiť korene, dlhší čas nemohli nič súce zohnať, a tak sa ich naplánovaný časový harmonogram trošku zabrzdil. Keď už to vyzeralo beznádejne, šťastnou náhodou sa dozvedeli o parcele na mierne svahovitom teréne, ktorú jej majiteľ potreboval súrne predať.


Prízemný alebo poschodový? (2.časť)

47104

Dnes rodina býva v priestrannom nepodpivničenom bungalove (individuálny projekt) v tvare L a nevie si vynachváliť jeho komfort. „V staršom veku je pre človeka každý schod prekážkou a my sa v našom príbytku aj potom chceme cítiť pohodlne,“ vysvetľujú manželia dôvody, prečo sa nedali zlákať poschodovým domom. Dispozičné riešenie ich bungalovu vyvracia aj poveru, že v prízemných domoch možno len veľmi ťažko, ak vôbec, oddeliť od seba spálňovo-odpočinkovú časť od obytno-spoločenskej. Ing. Vladimír Hašana, ktorý má skúsenosti aj so stavbou bungalovu, dodáva: „Záleží na dispozícii. Keď si pozrieme niektoré katalógové projekty bungalovov, túto požiadavku striktne dodržiavajú.“


Prízemný alebo poschodový? (2.časť)

32291

Vráťme sa k spomínanej stavbe. Vnútorná svetlosť základného modulu je sedem metrov. Ideálna šírka, ktorá umožnila rozvrhnúť jednotlivé miestnosti tak, aby všetci jej obyvatelia boli spokojní. Vstupný priestor v podobe priestrannej predizby, z ktorej vedú dvere do sociálneho zariadenia pre hostí, pracovne, komory, oddeľujú od obývacej izby zasúvacie dvere. Tá susedí so zimnou záhradou a s terasou. Cez ďalšie zasúvacie dvere sa prejde do jedálne, odtiaľ do kuchyne, kde sú uzatvorená špajza a práčovňa. Za ďalšími dverami sa nachádza ničím nerušená súkromná zóna – menšia miestnosť s vchodmi do izieb detí a ich hygienického zázemia, do rodičovskej spálne s východom na terasu, do sprchovacieho kúta s WC, do šatníka. Takto premyslené riešenie vnútorného priestoru domu sa zaobišlo bez hluchých chodieb.

Výhodou bungalovu pri voľbe dispozičného riešenia, ktoré zabezpečí nerušené súkromie, vhodné umiestnenie stavby vzhľadom na orientáciu na svetové strany či okolie, je variabilnosť jeho pôdorysu. Podľa tvaru pozemku môže mať napríklad podobu písmena U, L či E. Odborníci radia uspokojiť sa s týmito možnosťami a nezachádzať do extrémov, keď sa pôdorys premení na neidentifikovateľný obrazec a stavba stratí svoj pôvodný charakter. Takisto jej celkový vzhľad môže narušiť necitlivá zmena sklonu strechy s cieľom spraviť za každú cenu z podkrovia obytný priestor. Musela by byť strmšia, a to sa k bungalovu nehodí.

Útulné podkrovie


Prízemný alebo poschodový? (2.časť)

29478

Mladí manželia zdedili v príjemnej dedine v blízkosti mesta, kde pracujú, typický „sedliacky“ pozemok – dlhý a úzky. Keďže v okolitej zástavbe nie sú poschodové domy, aj oni sa rozhodli pre prízemný príbytok. Dali si naprojektovať jednoduchú stavbu v tvare písmena L, ktorého „nožička“ oddeľuje predný dvor od okrasnej záhrady za domom. Zároveň si pripravili podkrovie tak, aby ho v budúcnosti mohli využiť ako ďalšie obývateľné priestory. Nebolo veľa treba a takmer sa nechali od tohto plánu odhovoriť. Niekoľko laikov z rodiny ich presviedčalo, že to treba spraviť hneď počas stavby alebo nikdy. Tvrdili, že dodatočné zobytnenie podkrovia bude ekonomicky neúnosné. Našťastie manželia napokon dali na radu skúseného projektanta. „Naozaj sa netreba báť najprv si vybudovať prízemie a potom dokončiť podkrovie,“ hovorí podľa svojich skúseností Ing. Vladimír Hašana. „Túto požiadavku treba vziať do úvahy vopred a v čase výstavby domu pripraviť na to podmienky. V prvej etape sa síce zvýšia náklady, ale nemožno tvrdiť, že by boli neúmerne vysoké. Sú primerané priestoru, ktorý sa získa.“

Cenná rada

Mnohí stavebníci, ktorí potrebovali počuť jednoznačnú odpoveď odborníka na otázku, či je výhodnejšie postaviť prízemný, alebo poschodový dom, boli sklamaní – jednoducho nejestvuje. Koľko ľudí, toľko chutí. Niekto si vybuduje veľkolepý poschodový dom a zdržiava sa na prízemí, iný trvá na menšom jednoúrovňovom projekte a až počas bývania zistí, že priestory podcenil. Tak ako sa dá rozumne radiť?


Prízemný alebo poschodový? (2.časť)

32293

Zoberme to z iného konca. Vraj polovičnou zárukou úspechu je správny výber domu. Dom je obrazom osobnosti jeho majiteľa. A dobrý dom, či už prízemný, alebo poschodový, umením. Ktorému dáme prednosť, je skutočne veľmi individuálne a záleží na možnostiach, aké máme. Nikdy sa však zle nerozhodneme, ak sa budeme držať osvedčenej zásady, že v jednoduchosti je krása aj účelnosť.






Vizitka odborníka
Ing. Vladimír Hašana

Absolvent SvF SVŠT v Bratislave (narodil sa roku 1957). Pôsobí vo svojom rodnom meste, v Topoľčanoch, od roku 1992 je spolumajiteľom stavebnej firmy Staveco, s. r. o, ktorá má bohaté skúsenosti v oblasti stavby rodinných domov na kľúč, priemyselných budov a rekonštrukcií historických budov. Zastáva názor nemenovaného autora: ,,Či už budeme stavať domy so ziskom, alebo bez neho, budeme stavať dobré domy.“ Ktorá stavba mu doteraz dala najviac zabrať? Bolo to rozľahlé rodinné sídlo na svahovitom teréne, ktoré malo v pôdoryse iba jeden pravý uhol.
www.staveco.sk

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: rodinný dom vizualizácia
Zdieľať článok

Diskusia