Sebestačná protislnečná ochrana

Sebestačná protislnečná ochrana

01. 10. 2009
Zdieľať

V súlade so súčasnými trendmi v architektúre sa už dnes väčšina novovznikajúcich projektov navrhuje tak, aby bol dom čo najúspornejší a efektívne využíval energiu zo slnečného žiarenia. Veľké okná nasmerované na juh alebo západ sú klasickým príkladom. Aby sa však takto navrhnuté dispozície, ktoré slnko v zime napomáha vyhrievať, nepremenili v letných mesiacoch na miesto pripomínajúce skôr saunu, treba myslieť aj na účinný tieniaci systém. Ideálne riešenie predstavujú predokenné rolety s automatickým pohonom, teraz tiež s integrovaným solárnym panelom.

— Komerčná prezentácia spoločnosti Somfy, spol. s r. o. —


Sebestačná protislnečná ochrana

216860

Automatická protislnečná ochrana fungujúca flexibilne v nadväznosti na aktuálne poveternostné podmienky sama osebe výrazne prispieva k úsporám energie vnútri domu a celkovo predstavuje spôsob, ako pri tvorbe vhodnej klímy v interiéri nakladať s životným prostredím čo najšetrnejšie. Technológia automatických pohonov na predokenné rolety sa však posúva ešte ďalej a získava nový rozmer. Vďaka novinke od spoločnosti Somfy, Oximo 40 WireFreeTM RTS teraz možno slnečným lúčom doslova prikázať vďaka energii získanej práve zo slnka. Roleta s pohonom Oximo 40 WireFree TM RTS je totiž vybavená celkom ekologickým a úsporným nástrojom na získavanie energie – solárnym panelom. Solárny panel pohonu Oximo WireFreeTM RTS dodáva energiu i pri zatiahnutej oblohe, prevádzka zariadenia tak nie je nijako obmedzená. Novinka je kompaktná so všetkými typmi roliet (vrátane predokenných roliet, roliet určených na strešné okná aj tých, ktoré majú integrovanú sieťku proti hmyzu).

 

Úsporné a celkom nezávislé riešenie

Integrovaný solárny panel prináša používateľovi okrem usporených nákladov na energiu i ďalšie výhody. Pretože je pohon bezdrôtový, motorom poháňané rolety môžeme inštalovať kdekoľvek – aj na miestach bez prívodu elektrickej energie. Stopercentná nezávislosť je zaručená dlhodobou životnosťou batérie, ktorú solárny panel dobíja. Veľkokapacitná NiMH batéria neobsahuje olovo a jej prevádzková teplota sa pohybuje od –10 do +40 °C. Úplná spoľahlivosť celého zariadenia bola overená expertízou Somfy 090100 (pohon sa testuje pri 10 000 cykloch). Výrobná technológia pohonu Oximo WireFreeTM RTS je navyše patentovaná pre svoju jedinečnú vlastnosť: pohon odoberá energiu len vtedy, keď ju naozaj potrebuje. Spoločnosť Somfy poskytuje na pohon a solárny panel záruku päť rokov, na batériu dva roky.

 

Absolútne pohodlie

Pohon Oximo 40 disponuje niekoľkými užitočnými funkciami, napríklad ochranou proti primrznutiu, vďaka ktorej sa pohon automaticky vypne, ak lamely primrznú, alebo funkciou rozpoznania prekážky. Tá zaistí, že sa roleta zastaví, ak narazí vo svojej dráhe na prekážku. Ak navyše pohon vybavíme vhodným príslušenstvom, môže roleta slúžiť tiež ako ochrana proti vlámaniu. Zariadenie je plne automatické a možno ho obsluhovať pohodlne odkiaľkoľvek z domu pomocou diaľkového ovládača. Systém tiež umožňuje nastavenie a zapamätanie si obľúbenej medzipolohy rolety, ktorú možno vyvolať jednoduchým stlačením tlačidla My. Vďaka automatickému nastaveniu roleta vždy spoľahlivo dôjde do žiadanej polohy.

Inštalácia i bez odborníka

Roleta s pohonom Oximo 40 WireFreeTM RTS sa dá nainštalovať veľmi rýchlo a bez nepríjemných sprievodných javov. Vyhneme sa tak zásahom do interiéru i nákladom navyše. Kompletný bezdrôtový systém Oximo 40 DC RTS (elektromotor na hriadele 40 mm, 12 V, totožné funkcie ako pri pohone Oximo RTS) je kompatibilný s už existujúcim príslušenstvom, takže ho možno využiť nielen pri novostavbách, ale aj pri už postavených domoch vybavených automatickou protislnečnou ochranou. Pretože sa inštalácia vykonáva celkom bez prívodných káblov, môže ju vykonať aj osoba bez odbornej elektro kvalifikácie. Oximo 40 WireFreeTM ponúka ďalšie zjednodušenie pri použití pevných závesov a zarážok v koncovej lište rolety. Ľahké a rýchle je i nastavenie zariadenia, ktoré sa vykonáva diaľkovým ovládačom. Pohon navyše v priebehu nastavovania signalizuje vykonanie jednotlivých operácií.

Somfy, spol. s r. o., organizačná zložka Slovakia
Vrbovská cesta 19/A, 921 01 Piešťany
tel.: 905 455 259, e-mail: herceg@somfy.sk
www.somfy.sk

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia