Sklo v našich interiéroch

24. 10. 2011
Zdieľať

Nahradilo iné materiály, ktoré sa nemôžu pochváliť takými prívlastkami ako hygienické, ekologické, odolné proti nečistotám, ľahko udržiavateľné. Ak sa nerozbije, znesie toho veľa. V niekom môže evokovať luxus a eleganciu. Reč je o skle.

{R1}

Naspäť do histórie

Historici predpokladajú, že s výrobou skla sa začalo v Egypte približne v 3. tisícročí pred Kristom. Nemalo vtedy široké využitie – šlo najmä o sklené koráliky, ozdoby a nádoby. Z Egypta sa výroba rozšírila aj medzi Feničanov, ktorí údajne vynašli techniku fúkania skla. Existujú však dohady, že prvými objaviteľmi tejto metódy boli Sýrčania, ktorí ju používali už v 1. storočí pred Kristom. Nech už to bolo akokoľvek, dôsledkom metódy fúkania skla bola rýchlejšia a lacnejšia výroba a lepšie možnosti využitia skla – možnosť vyrobiť aj väčšie úžitkové predmety. To malo podstatný vplyv na jeho ďalšie šírenie.

 

Trochu chémie

Sklo je zmesou kremičitanov s nadbytočným oxidom kremičitým (získava sa z kremeňa). Hlavnými zložkami sú sklársky (kremičitý) piesok, uhličitan sodný (sóda) a uhličitan draselný (potaš), ďalej síran sodný, vápenec, dolomit, oxid olovnatý, mínium atď. Môžu sa pridávať aj ďalšie pomocné suroviny, ktoré menia charakter skla, napríklad také, ktoré pôsobia ako farbivá – kovy a oxidy kovov. Ak sa do roztavenej skloviny zamieša kobalt, vznikne modré sklo. Meď alebo mangán sú zase zodpovedné za jeho červený odtieň. Železo by spôsobilo zelené zafarbenie, antimón žlté. Olovo zlepšuje optické vlastnosti skla.


Sklo v našich interiéroch

1040284
isifa.com

Trendom sú sklá s kvetinovým či abstraktným vzorom.
 


Sklo v našich interiéroch

1040288

Dennodenné stretnutia

Ťažko by sa hľadala náhrada za sklo. Má nezastupiteľné miesto v architektúre – súčasnej aj minulej. Je všade. V kuchyni ho vídať namiesto keramických obkladačiek ako obklad azda najviac namáhanej steny za kuchynskou linkou či ako výplň dvierok. Ľahko sa čistí a vyrába sa v rozličných farebných variáciách – to hovorí v jeho prospech. Vytláča drevo – zo zábradlí, skríň, dvier, stien a deliacich priečok, jedálenských, pracovných aj konferenčných stolov, políc, vitrín.

Ľudia zjavne potrebujú mať stály kontakt so svetom a so svetlom a sklo im ho umožňuje. Mnohí architekti a dizajnéri by si bez neho svoje pracovné aktivity nevedeli predstaviť.
V interiéri sú dôležité vlastnosti skla ako lesk, čistota, priezračnosť či stálofarebnosť, (ne)priepustnosť svetla a podobne.

Sklená plocha ľúbi odtlačky prstov. Je nočnou morou čistotných gazdiniek. Výrobcovia sa však popasovali už aj s týmto problémom – matované sklo dokáže okrem spomínaných odtlačkov skryť aj iné veci, napríklad šaty v skrini či dianie vo vedľajšej izbe, ak slúži ako výplň dvier.  
Sklo dokáže opticky zväčšiť menšie priestory, vniesť viac svetla do tmavých zákutí, najmä pri použití zrkadiel. Môže tiež poslúžiť ako plocha na premietanie. Dokáže veľa odhaliť, ale zároveň vie poskytnúť aj intimitu – záleží na druhu skla, aké si vyberiete.


V modernom interiéri nehrá prím len drevo. Odkladací stolík Amanda, 24,99 €, Jysk

V modernom interiéri nehrá prím len drevo. Odkladací stolík Amanda, 24,99 €, Jysk
Jysk

Interiér a sklo

• Presvetľuje priestor.
• Sklenený nábytok dokáže aj malý byt opticky odľahčiť.
• Interiéru dáva punc ľahkej elegancie až luxusu.
• Dokáže priestor rozdeliť, ale aj spojiť.

 

Čo mu (ne)možno vyčítať

To, čo je u žien prednosťou, sa pri skle vníma skôr ako negatívum. Krehkosť. Mnohí pri zariaďovaní svojich príbytkov z obavy pred rozbitím skla a možným úrazom použitie tohto materiálu obmedzia (odmysliac si okenné tabule) maximálne na poháre či servírovacie misy. Krehkosť však možno eliminovať tvrdením (vrstvením) skla. Natiahnuté sklené vlákno je oproti oceli až päťnásobne pevnejšie. Preto sa niektoré materiály vystužujú sklenými vláknami, aby získali väčšiu odolnosť. Sklo pripravené lamináciou alebo tvrdením získa špecifické odolné vlastnosti.


Sklo v našich interiéroch

1040286
IKEA

Bezpečnostné vrstvené sklo chráni priestor pred nechceným vniknutím a pri rozbití sa nikto neporaní – sklo praskne, ale naďalej zostáva pohromade. Niektoré sklá s bezpečnostnou fóliou dokážu odolať aj osemdesiatim ranám sekerou.

Penové sklo si získalo priaznivcov medzi stavebníkmi vďaka svojim výborným tepelno- a zvukovoizolačným vlastnostiam, odolnosti proti plesniam, škodcom či kyselinám. Navyše, je netoxické a ekologické.

Opakové sklo má hladký a lesklý povrch, ale ryhovaný spodok. Svoje uplatnenie nachádza v súčasnom modernom interiéri najmä v kuchyni. Vďaka svojim vlastnostiam, ako je odolnosť proti prachu, stálofarebnosť a nepriesvitnosť, konkuruje tradičným obkladačkám.

 

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: materiál sklo štýly bývania trend
Zdieľať článok

Diskusia