Zdroj: Westwing

Interiérový štýl, v ktorom všetko navzájom dokonale ladí a nič nevyrušuje

07. 04. 2022
Zdieľať

Po dánskom hygge, nórskom koselig a švédskom lagom je načase pozrieť sa bližšie na japonskú filozofiu ikigai. Toto slovo označuje niečo ako dôvod našej existencie. Snaží sa nás naučiť, že si máme všímať drobné momenty šťastia v tomto rušnom svete a hľadať duševnú pohodu a mier okolo seba. To je zmyslom nášho života. Ikigai v posledných rokoch preniká aj do interiérového dizajnu.

Pôvod

Ikigai pochádza zo spojenia japonských slov „iki“ – žiť a „gai“ – dôvod. Ide teda o východný koncept, ktorý hľadá zmysel bytia.

Obývačka v štýle Ikigai

Z doplnkových farieb sa k neutrálnemu základu hodia žltá a zelená, ale len v nanajvýš prirodzených odtieňoch, v akých sa nachádzajú v prírode. Žiadne priveľmi výrazné a krikľavé farby v ikigai interiéri nenájdete. Pôsobili by rušivo. Zdroj: CAPHWAN KIM

Ikigai

Interiér je jednoduchý, vzdušný, s minimom nábytku a prebytočných vecí. Všetko v ňom navzájom dokonale ladí, nič nevyrušuje.

Základná charakteristika

Menej je viac. V dizajne a v interiéroch podľa ikigai sa priestory upravujú a navrhujú tak, aby vyžarovali harmóniu, pokoj a prispievali k celkovej pohode obyvateľov. Dôraz sa kladie na kvalitu materiálov, najmä na ich prírodný pôvod. Energia v ikigai interiéri musí voľne prúdiť.

Prečítajte si tiež
Zariadiť si bývanie v škandinávskom štýle nie je až také ťažké

Ako na to?

Svetlé priestory zariadené skôr minimalisticky, prakticky a funkčne. Prírodné doplnky, harmonické tvary, striedma farebnosť a multifunkčné riešenia sú viac než vítané. Navrhovať interiér v súlade s filozofiou ikigai znamená naplánovať ho presne podľa vašich predstáv a potrieb, podľa vašej estetiky.

Obývačka v štýle Ikigai

Viditeľné štruktúry, mramor, drevo a kov majú byť decentne nakombinované, aby ničoho nebolo priveľa, naopak, všetko má byť v absolútnej tvarovej a farebnej symbióze. Zdroj: ISABELLE K.

Jednoducho povedané, všetko, čo vám vyhovuje, čo vás upokojuje a čo je pre vás praktické, je správne. Pozor na množstvo doplnkov a dekorácií, ktoré trieštia pozornosť, nabádajú k aktivite a ťažko sa udržiavajú v bezchybnom poriadku.

Prečítajte si tiež
Interiérový štýl hygge: Ako si vytvoriť z domova útočisko, kde majú stres a hektika dvere zatvorené

Najlepší partneri…

Interiérový dizajn v štýle ikigai je kombináciou škandinávskej funkčnosti a japonskej estetiky. Z materiálov uprednostnite tie prírodné, ako sú kameň, drevo, ratan či keramika. Sú priateľské k životnému prostrediu a pôsobia nadčasovo a neutrálne.

Obývačka v štýle Ikigai

Svetlé drevo so sivou a okrovou farbou a prírodnými dekoráciami v podobe pampovej trávy, sušených palmových listov či obrích konárov, organické tvary nábytku a váz, to všetko navodí dokonalú harmóniu priestoru. Zdroj: David Viet

Farebná paleta

Biela, béžová, sivá, zelená a svetlé druhy dreva tvoria základ. Opäť sme pri prírodných materiáloch, ktorých tlmené odtiene umožňujú vyčerpaným očiam po celodennej námahe oddychovať a ostatným zmyslom upokojiť sa. Z výraznejších farieb sú to najmä čierna, tmavomodrá, žltá, zelená, okrová a vínovočervená.

Pripravila: Katarína Barošová

Foto: Westwing, David Viet, IISABELLE K., CAPHWAN KIM

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: bytové textílie farby v interiéri funkčnosť interiérové doplnky interiérové trendy Japonsko minimalizmus štýly bývania
Zdieľať článok

Diskusia