Zdroj: Suiyu Studio

Trstina, ľan, čierne drevo, dub a whisky! Stvárnený pocit pokoja v byte pilota

01. 09. 2022
Zdieľať

Priestranný byt sa mal stať útočiskom a miestom na relax pre jeho majiteľa – pilota leteckej spoločnosti, ktorý trávi väčšinu času neustálym cestovaním medzi rôznymi krajinami. Zvyčajne v nich má len krátkodobé zázemie, a preto túžil mať vlastný domov, ktorý by bol synonymom pokoja, stability a kontaktu so zemou.

Omietka, dubové drevo, trstina, ľan i keramika

Rezidenciu W navrhli dizajnéri spoločnosti fws_work. Zvolili zemité farby, ktoré upokojujú myseľ. Túžbu majiteľa po relaxe uspokojili takzvanými hmatovými materiálmi – omietka a dubové drevo. Tie využili ako základné pozadie, do ktorého vložili pletenú trstinu, rebrované sklo, enkaustické keramické dlaždice a ľanový nábytok.

Prečítajte si tiež
Spríjemnite si domov s prírodnými textíliami. Ktoré a ako použiť?

Všetky tieto materiály vytvárajú pocitové teplo. A nielen to, materiály a stolárske detaily evokujú majiteľovi spomienky na vidiecke sídlo z detstva, ako aj na stredomorské zákutia, ktoré zažil počas svojich ciest.

Priestranný byt s moderným dizajnovým dreveným interiérom

Funkcie oddeľujú voľne stojace zariadenia, napríklad polovičná deliaca priečka spojená s čítacím pultom a predĺžená kuchynská linka. Zdroj: Suiyu Studio

Flexibilná denná zóna zahŕňa aj čitáreň

Keď vojdete do bytu, hneď sa ocitnete v najväčšom otvorenom priestore. Nezahŕňa len kuchyňu, jedáleň a obývačku, ale tiež priestor na čítanie, ktorý môže fungovať aj ako pracovňa a balkón. Tento svetlý priestor je plne flexibilný a dokáže sa prispôsobiť aktuálnym potrebám klienta.

Priestranný byt s moderným dizajnovým dreveným interiérom

Obývaciu izbu od jedálenskej časti delí ťažký konštrukčný trám obložený dubovými drevenými panelmi. Zdroj: Suiyu Studio

Funkcie oddeľujú voľne stojace zariadenia, napríklad polovičná deliaca priečka spojená s čítacím pultom a predĺžená kuchynská linka. Obývaciu izbu od jedálenskej časti delí ťažký konštrukčný trám obložený dubovými drevenými panelmi.

Prečítajte si tiež
Fascinujúce bývanie pre dôchodkyňu, ktorá sa rozhodla žiť v prírode

Čierne morené drevo, kožené rukoväte, kameň a whisky

Silný akcent v rámci neutrálnej farebnej palety vytvárajú viaceré zaujímavé prvky: čiernou farbou morené drevené obloženie, enkaustické keramické obklady stien, kožené rukoväte a kamenná doska. Tmavá podoba kuchynského a barového pultu podľa autorov „podporuje čistý stav ponorenia a umožňuje pánovi domácemu zahĺbiť sa do jeho vášne pre varenie a ochutnávanie whisky“. Cez dvierka ratanovej skrinky preniká teplé osvetlenie políc sprevádzané odrazmi pohárov a riadu.

Priestranný byt s moderným dizajnovým dreveným interiérom

Cez dvierka ratanovej skrinky preniká teplé osvetlenie políc sprevádzané odrazmi pohárov a riadu. Zdroj: Suiyu Studio

Multifunkčná miestnosť je obložená dubom, spálne sú v hlbších farbách

Dennú zónu s nočnou časťou prepája chodba. Okrem hlavnej a hosťovskej spálne s kúpeľňami tu nájdete aj multifunkčnú miestnosť obloženú dubovými drevenými panelmi a omietkovými stenami. Čiastočnú deliacu stenu nahrádzajú vrstvy trstinových panelov a rebrovaného skla, ktoré priťahuje slnečné svetlo do chodby a zároveň poskytuje súkromie a zvukovú izoláciu miestnosti.

Prečítajte si tiež
Do detailu premyslený dom: Surové fasády, luxusný interiér a prepojenie s prírodou

Začiatok a koniec označujú kruhy

Nielen materiály, ale aj geometrické tvary sú v tomto priestore premyslene použité. Napríklad kruhové nástenné svietidlo na konci chodby, ktoré tvarom odráža kruhové zrkadlo v vchode. Zároveň vyvažuje priveľmi lineárny dizajnový jazyk v celom priestore. Hoci je pre otvorenú dennú zónu charakteristická neutrálna paleta, spálne uzemňuje hlboká modrozelená farba. Vnáša pocit pokoja po dlhom dni.

Priestranný byt s moderným dizajnovým dreveným interiérom

Dennú zónu s nočnou časťou prepája chodba. Zdroj: Suiyu Studio

Rezidencia W

dizajnérsky ateliér: fws_work

tím dizajnérov: Yu-Hsiang Fu (hlavný dizajnér); Yi-En Lee (dizajnér)

lokalita: Taoyuan, Taiwan

hrubá podlahová plocha: 130 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Suiyu Studio

Zdroj: v2com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené lamely drevené obklady dubové drevo keramika ľan otvorený priestor prírodné materiály rezidencie sklo trstina
Zdieľať článok

Diskusia