Cez nezateplenú strechu alebo podkrovie môže unikať až 30 % tepla
Znižovanie spotreby energie v domácnostiach je čoraz naliehavejším problémom. Jedným z kľúčových prvkov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť energetickú účinnosť, je zateplenie strechy a podkrovia domu. Majitelia domov môžu na tieto opatrenia získať dotáciu z programu Obnov dom.
Každá renovácia domu s cieľom znížiť spotrebu energie musí byť dobre naplánovaná, preto je vždy vhodné poradiť sa s odborníkom. „Ideálne je začať hľadaním miest, kadiaľ z domu uniká najviac tepla. Často je to strecha alebo podkrovie. Práve tadiaľ môže unikať 25 až 30 % všetkého tepla,“ upozorňuje Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií.
Kvalitná izolácia – kľúč k úsporám energie
Veľa ľudí sa snaží ušetriť na hrúbke izolácie či kvalite materiálu, čo sa z dlhodobého hľadiska nevypláca. Najlepšia hrúbka izolácie strechy a podkrovia je približne 30 až 40 cm. Dôležitý je aj výber samotnej izolácie. Ideálne je použiť minerálnu izoláciu, ktorá poskytuje vynikajúcu tepelnú ochranu – v zime zabraňuje úniku tepla z interiéru a v lete chráni dom pred prehrievaním. „Minerálne izolácie majú niekoľko výhod – sú difúzne otvorené, prepúšťajú vodnú paru aj vzduch, takže umožňuje konštrukcii vysychať. Sú tiež prirodzene nehorľavé a dobre tlmia hluk. Môžem odporučiť minerálnu izoláciu na báze skla URSA GLASSWOOL alebo unikátnu minerálnu izoláciu bez formaldehydu URSA PUREONE,“ hovorí Vojancová.
Vhodné riešenia na zateplenie šikmých striech
Existujú dva štandardné spôsoby izolácie šikmej strechy – zateplenie zhora a zateplenie zdola. „Pri zatepľovaní svojpomocne je vhodnejšie zateplenie medzi krokvami a pod nimi, čiže zateplenie zdola. Nie je pri ňom nutné manipulovať s ťažkými konštrukčnými prvkami a dá sa zvládnuť aj v zime či v daždivom počasí,“ hovorí Vojancová. Na druhej strane zateplenie zhora umožňuje minimalizovať vplyv tepelných mostov na výsledné vlastnosti konštrukcie. „Zateplenie zhora, teda nadkrokvové zateplenie konštrukcie, sa používa najmä z estetických dôvodov, prípadne ak majú domy malú svetlú výšku podkrovia. Pri rekonštrukcii tak nie je nutná demontáž pôvodných nižších vrstiev strechy,“ vysvetľuje Vojancová.
Pri zateplení podkrovia myslite na parozábranu
Pri zateplení podkrovia treba najprv skontrolovať stav stropnej konštrukcie. Ak v nej nie je parozábrana, je nutné ju vždy doplniť, aby nedochádzalo ku kondenzácii vlhkosti.
Ak je v podkroví dostatok priestoru, môžete izolovať len nad trámami. Podlaha podkrovia sa musí očistiť, aby sa na ňu mohla položiť parotesná vrstva, ak nie je v konštrukcii stropu nižšie. Ak chcete, aby bola podlaha podkrovia pochôdzna, musíte si pripraviť drevený rošt alebo rošt z OSB, ktorý sa vyplní minerálnou izoláciou. Na rošt sa zhora pridajú dosky s malými medzerami. Nikdy zhora nepoužívajte ako záklop OSB, pretože neprepúšťa vodnú paru a hrozilo by riziko hromadenia vlhkosti v konštrukcii. Ak je podklad nepochôdzny, stačí naň len rozprestrieť dostatočnú vrstvu izolácie.
Využite dotáciu z programu Obnov dom
Európska únia a jej členské štáty dlhodobo podporujú opatrenia na zníženie energetickej náročnosti budov. Na Slovensku by sa tak mala na jar 2024 spustiť ďalšia výzva pre podanie žiadostí o dotáciu z programu Obnov dom, v ktorom na rozdelenie ostáva ešte zhruba 30 miliónov eur. Príspevok na obnovu rodinného domu je možné získať na jedno alebo viacero opatrení pri dodržaní podmienky minimálnej úspory 30 % energie oproti stavu pred obnovou. Viac informácií o podmienkach nájdete na stránke www.obnovdom.sk.
Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o