Chcete sa pustiť do boja proti čiernej plesni sami? Tu je návod!
Čierna pleseň, ktorá sa objavuje najmä vo vlhkých a starších domoch, priamo súvisí so zdravotným problémom známym ako syndróm chorých budov. Prevenciou proti nej je vetranie a udržiavanie priestorov suchých. Existujú tiež ochranné nátery, na ktorých sa neudržiava. Ako postupovať, ak si všimnete čierne škvrny v kútoch okolo okien, v kúpeľni, v blízkosti sporáku či v iných priestoroch?
Prvoradé je zistiť príčinu
Riešenie každého problému si v prvom kroku vyžaduje zistenie jeho príčiny. Prečo sa čierna pleseň objavila tam, kde sme ju našli? Určite bude súvisieť s vlhkosťou. Takže ešte skôr, ako odstránime samotnú pleseň, by sme mali mať pripravené riešenie problému s vlhkosťou – aby sa situácia opätovne neopakovala. V starších domoch si to vyžaduje neraz výraznejšie úpravy, ak máme čiernu pleseň len v okolí okien, náprava bude jednoduchšia.
Zamerajte sa na zdroj
Pleseň rastie vo vlhkom prostredí. Odkiaľ táto vlhkosť pochádza? Je to len netesnosť, nesprávne vetranie, upchatý odtok alebo vlhkosť pod domom? Ak pleseň odstránime bez toho, aby sme tento priestor vysušili a ošetrili proti ďalšiemu výskytu plesne, po krátkom čase vráti sa späť. Takže samotné čistenie problém nerieši. Ak sa nám však podarí vyriešiť základný problém, môžeme sa pustiť do odstránenia plesne bez obáv z jej opakovania.
Čo budeme na odstránenie čiernej plesne potrebovať?
- Respirátor alebo masku na tvár chrániacu pred čiernou plesňou, gumové rukavice.
- Plastové fólie a vrecia na utesnenie oblasti, zachytenie a zber odpadového materiálu.
- Maliarsku lepiacu páska na prilepenie plastových fólií a vriec tam, kde ich potrebujeme mať.
- Ventilátor.
- Rozprašovač s vodou na zvlhčenie suchých miest, aby sa spóry plesní nedostali do vzduchu.
- Konzervačný prostriedok na drevo.
- Vedro.
- Bielidlo alebo dezinfekčný čistič.
- Voda.
- Protiplesňový náter a potrebné maliarske nástroje.
Ako odstránime čiernu pleseň?
Najskôr oblasť, v ktorej budete pracovať, izolujte fóliami od ostatných častí izby či bytu. Nasaďte si masku na tvár a oblečte sa tak, aby bola pokrytá aj pokožka rúk či nôh. Pri práci použite rukavice, aby ste neprišli do kontaktu s plesňovými spórami. Ak je to možné, ponechajte v pracovnom priestore otvorené okno, aby ste pomohli odvetrať miestnosť.
Skontrolujte veľkosť poškodenia
I keď sa nám čierne škvrny javia len ako povrchové, často siahajú podstatne hlbšie. Skontrolujte aj okolie miesta, kde ste si všimli pleseň. Špeciálne tapety, koberce, výplne, podlahové dosky, sadrokartón a izolácie. Je potrebné, aby ste vedeli, aké rozsiahle je zamorenie, inak problém nevyriešite.
Odstráňte všetky mokré, vlhké a plesňou napadnuté predmety
Je možné, že vám bude ľúto kobercov, matracov či kníh, v ktorých sa usadila vlhkosť a s ňou aj pleseň, ale nemáte na výber. Všetko napadnuté a vlhké musí ísť preč. Tieto predmety zabaľte do igelitových vriec a vyhoďte. Skontrolujte aj okolité steny. V prípade, že pleseň siaha do hĺbky muriva a je v otvoroch v stene, je lepšie poradiť sa s elektrikárom alebo odborníkmi, ktorí tento problém profesionálne riešia. Neraz je treba skontrolovať steny, zistiť, kadiaľ vedie elektrina, vyhodiť soklové lišty či zárubne. Neraz sa pleseň usadzuje v nekvalitných vetrákoch a ventilátoroch. Ak si pamätáte na murované skrine v kuchyniach, ktoré mali vetranie rovno do steny paneláku, tak práve tie sa veľmi ľahko zamorili plesňou kvôli vlhkosti zvonku.
Nezoškrabuje, vyrežte do hĺbky
Ak máte pleseň na tapete, dreve, omietke či sadrokartóne, napadnuté miesta jednoducho vyrežte aj s hrubšou nepoškodenou vrstvou. Pomôžete si zvlhčením oblasti rozprašovačom s vodou. Všetok odpad zoškrabujte do plastových vriec a hneď ich aj uzatvárajte. Nezabudnite odstrániť všetko poškodené drevo, ak sa v priestore nachádza. I to, na ktorom nie je zreteľne vidno pleseň, ale je vlhké.
Vysušte a ošetrite dezinfekčným prípravkom
Ošetrené a plesni zbavení miesto nechajte dôsledne vyschnúť, pomôcť si môžete aj ventilátorom. Ale pozor, je dôležité, aby skutočne na mieste nezostala žiadna pleseň, lebo inak by ste spóry len viac rozšírili. Vysušené miesto ošetrite ochranným prostriedkom proti plesniam alebo dezinfekčným čistidlom vrátane okolia. Roztok si môžete pripraviť zmiešaním litra vody s ½ šálky bielidla. Nechajte vyschnúť a podľa potreby náter opakujte. Pórovitý materiál je lepšie natrieť viackrát, aby sa roztok dostal do hĺbky. Drevené časti po ošetrení natrite základným náterom na báze oleja. Na steny je vhodný náter latexovou farbou s ochranným účinkom proti plesniam.
Keď nestačí malé ošetrenie
Zbavenie sa plesni v bytoch či domoch si neraz vyžaduje rekonštrukciu, výmenu okien a dverí, inštaláciu klimatizácie či nový vetrací systém. V každom prípade, ak neplánujete zmeniť domácnosť, je nevyhnutné čo najskôr sa jej zbaviť, a to poriadne. Pri vážnych problémoch, rovnako ako keď nedokážete predpokladať silu zamorenia, je vhodné obrátiť sa na profesionálne spoločnosti, ktoré sa týmto problémom odborne zaoberajú.
Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock