Zdroj: Qbond

Ktorý materiál je najlepší na vašu odvetranú fasádu?

29. 10. 2020 Zdieľať

Vybrať vhodnú, funkčnú a aj krásnu fasádu, nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Typ fasády, farba, rozdelenie plôch, výber materiálov a ich kombinácia, vlastnosti vybraných materiálov, typ konštrukcie, to je len časť atribútov fasády, ktoré keď správne zmiešame, mali by sme dostať jedinečný výsledok, harmonicky dotvárajúci celok. A to všetko za rozumnú cenu.

Základom odvetranej fasády je konštrukcia, na ktorej je fasádny obklad upevnený. Známe systémy ponúkajú dva základné druhy konštrukcií: hliníkovú a drevenú (KVH hranoly). Najviac overené sú nesporne hliníkové konštrukcie – sú ľahké, dostatočne pevné, s veľkým výberom tvarovaných profilov, ale hlavne nepodliehajú korózii. Inštalujú sa na hliníkové konzoly, ktoré zabezpečia požadované predsadenie od steny, pod ktoré sa inštalujú termopodložky, kôli tepelným prestupom.

Drevené konštrukcie sú menej používané, pretože majú kratšiu životnosť, (i keď sú KVH hranoly veľmi kvalitné – technicky sušené na vlhkosť 12-15% a rozmerovo presné) ich cena sa takmer vyrovná konštrukcii z hliníka.

V praxi sa môžeme stretnúť s montážnikmi, alebo firmami ktoré používajú na konštrukcie drevené strešné laty, pozinkované profily, ohýbané plechy, prípadne SDK profily a pod. Ponúknu Vám „ekonomickejšiu alternatívu“, ktorá má však dve strany mince. Ako konštrukcie pre odvetrané fasády sú absolútne nevhodné, ich nedostatočná pevnosť, presnosť, odolnosť voči hnilobám, plesniam a slabá, alebo žiadna odolnosť voči korózii, budú mať za následok viditeľné i neviditeľné defekty na fasáde, ktoré môžu spôsobiť odtrhnutie obkladového materiálu, alebo časti fasády… Pozornosť treba upresniť i na nasávaciu škáru (nad terénom) min 10-20mm, všetky horizontálne škáry musia byť otvorené a výfukovú škáru pod atikovým plechom min 15-20 mm, inak fasáda nebude správne fungovať.

V prípade izolácie pod odvetranú fasádu, trh ponúka viacero konkrétnych výrobkov vhodných na tento typ fasády. Pod odvetranú fasádu nesmie byť použitý polystyrén, pretože vplyvom slnečného žiarenia sa obklad môže zohriať i na 60-70°C a polystyrén začne postupne sublimovať. Za pár rokov bude tenší a jeho izolačné vlastnosti, horšie. Závažnejšia situácia by nastala pri požiari, kde komínový efekt v odvetranej fasáde výrazne podporí horenie horľavého polystyrénu…

Pri výbere obkladového materiálu je dobré uvedomiť si, aké máme ďalšie požiadavky na fasádu. V širokom spektre vlastností má každý z materiálov svoje „silné aj slabé stránky“.

odvetraná fasáda

Zdroj: Qbond

HPL DOSKY vs. VLÁKNITÉ DOSKY vs. KOMPOZITNÉ DOSKY vs. DREVO

HPL – vysokotlaký laminát (FUNDERMAX, TRESPA…) hrúbka pre exteriér 6,8,10mm a viac, (najpoužívanejšia na fasády 6mm, pre balkónové výplne 8mm, pre interiérové priečky 10-12mm)

Klady: odolnosť voči poveternostným vplyvom, vysoká mechanická a chemická odolnosť, tvarová a farebná stálosť, veľmi široká paleta farieb, drevo dekorov, metalických dekorov či špeciálnych dekorov (viac ako 100 dekorov). Požiarna odolnosť B

Zápory: doskový materiál nie je možné skružovať, ani vyrábať celistvé rohové prvky, inštaluje sa len ako doska.

Použitie: HPL dosky sú ideálne na odvetrané fasády výškových budov, administratív, vstupných portálov objektov, ale najmä rodinných domov a garáži. Dosky sa upevňujú lepením, nitovaním a skrutkovaním. Obklad je najvhodnejší na miesta exponované veľkému množstvu ľudí, detí, môže byť inštalovaný od „zeme“, má antigraffity povrch, je vhodný pri domácich zvieratách, nevadí mu ak oň opriete bicykel, záhradne náradie, či rebrík.

odvetraná fasáda

Zdroj: Qbond

VLÁKNITÉ DOSKY – cementovláknité dosky, alebo vláknité dosky s čadiča (SWISSPEARL, CEMBRIT, EQUITONE , ROCKPANEL…), hrúbka od 8mm

Klady: krásny prírodný vzhľad v TOP triedach, odolnosť voči poveternostným vplyvom, tvarová a farebná stálosť, široká paleta farieb. Požiarna odolnosť A2.

Zápory: náchylné na praskanie, pukanie, prekopnutie, v nižších triedach nutná penetrácia hrán kôli vlhkosti, v najnižších triedach je nutné nafarbiť celé dosky. Sú ťažšie ako podobné materiály a náročnejšie sa spracovávajú. Doskový materiál nie je možné skružovať, ani vyrábať celistvé rohové prvky, inštaluje sa len ako doska.

Použitie: Ich prírodný vzhľad je veľmi zaujímavý a originálny, ale náchylnosť k pukaniu, praskaniu ich však odsúvajú za kompakty a kompozity, výhoda je však najlepšia požiarna odolnosť. Rovnako, ako HPL dosky sa lepia, nitujú, alebo skrutkujú do konštrukcie. Sú vhodné na fasády výškových budov, polyfunkčných objektov, ale aj rodinných domov.

odvetraná fasáda

Zdroj: Qbond

KOMPOZITNÉ DOSKY – „sendvič“ zložený z viacerých vrstiev materiálu hliník, plast, hliník, (Alpolic, Tecubond, Alucobond…), hrúbka pre fasádne účely 4mm.

Klady: výborné fyzikálne a chemické vlastnosti, odolnosť voči poveternostným vplyvom, tvarová a farebná stálosť. Široká paleta farieb, drevo dekorov, metalických dekorov či špeciálnych dekorov. Doskový materiál je možné skružovať, vyrábať celistvé rohové prvky, kazety, 3D výrobky a pod… Požiarna odolnosť: keramické jadro – A2, jadro s retardérmi horenia – B, jadro PE (polyetylén) – E.

Zápory: ľahko poškriabateľný, vidieť stopy po „vandaloch“ – kopnutiach.

Použitie: Kompozitné dosky nie sú najvhodnejšie na exponovaných miestach, keďže sú veľmi náchylne na poškriabanie a prevalenie. Pri použitiach vo výškach nad 3m, je ich využitie takmer neobmedzené. Dokonalé rovné línie panelov, kaziet (s neviditeľným uchytením v špárach), rohových prvkov, alebo „len“ dosiek (uchytených lepením, nitovaním, či skrutkovaním) zabezpečujú opticky pôsobivé architektonické riešenie fasád, alebo častí budov.

odvetraná fasáda

Zdroj: Qbond

DREVO – prírodný materiál Thermowood, alebo exotické dreviny (termoborovica, termojaseň, Sapeli, Massaranduba, Bangkirai.. )

Klady: jediný prírodný materiál (zo spomínaných), krásny prírodný vzhľad, odolnosť voči škodcom, plesniam…

Zápory: odolnosť voči poveternostným vplyvom len pri pravidelnom udržiavaní a ošetrovaní, Požiarna odolnosť – E.

Použitie: Drevené obklady sú a budú jedinečné, keďže sú prírodného pôvodu. Vyžadujú si na rozdiel od ostatných spomínaných pravidelné ošetrovanie a údržbu. Tvrdenia, že povrchová úprava na drevených obkladoch vydrží v exteriéry 5 rokov, nebude pravdivá. A ak chcete zachovať prírodný vzhľad, rátajte s údržbou 1x za rok, prípadne 1x za 2 roky, zvetranie bude však už evidentné. Sú vhodné na fasády administratív, polyfunkčných objektov, rodinných domov, garáži, plotov, balkónových výplní a pod. Pri drevených obkladoch sa používa drevená konštrukcia, do ktorej sa dosky najčastejšie skrutkujú, môžu sa však aj lepiť.

V tomto článku nie sú zďaleka spomenuté všetky typy obkladových materiálov odvetraných fasád, ako napr. Corten, Rheizink, kamenné, keramické, Titánzinkové obklady. Téma odvetraných fasád je veľmi zaujímavá a obšírna, či sa jedná o funkčnú, materiálovú, alebo dizajnovú časť fasády. Správny výber materiálov, kombinácia farieb a plôch je polovica úspechu, krásna inštalácia a montáž do posledných detailov, je tá druhá. My to máme radi a vyžívame sa v tom.

QBOND s.r.o.

Zdroj: PR Qbond s.r.o.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: odvetraná fasáda
Zdieľať článok