Ľahké priečky a polpriečky montované na sucho
Moderné interiéry sa hlásia k voľným dispozičným riešeniam, ale predsa len – cítiť sa ako doma pre mnohých domasedov znamená „odložiť sa“ aspoň za kus nábytku, ak nie zatvoriť aspoň občas dvere na vlastnej izbe. Kto je rád s inými, potrebuje byť z času na čas aj sám so sebou. Usporiadať domov po novom niekedy velia racionálne dôvody, inokedy móda alebo len prostá túžba po zmene. Kto sa pozná a vie, že je len otázkou času, kedy sa jeho domov dá do pohybu, ten by mal ešte pred nasťahovaním myslieť na spôsob, ako v budúcnosti premiestni priečky.
Ľahké priečenie
Akokoľvek bude súčasná architektúra propagovať otváranie priestorov a spájanie niekoľkých zón do voľných celkov, ostáva overenou pravdou, že napríklad rodina s deťmi alebo viacgeneračná domácnosť nemôže pokojne bývať bez miestností či zákutí vyhradených pre súkromie jej obyvateľov. Intimitu interiéru dotvoria teda priečky. Niekde ich treba viac, inde menej. Inak sa „priečkuje“ v novostavbe a inak pri prestavbe. Možno si vyberať podľa druhu materiálu, konštrukcie, funkcie, vzhľadu.
S vývojom nových konštrukčne ľahkých a jednoducho zabudovateľných priečok sa ich technické riešenie stáva pre investorov druhoradým. Neoprávnene. Aj tu treba zvážiť vlastnosti a charakter susediacich miestností, ako i vzťah priečok k ostatným konštrukciám. Sú také priečky, ktoré sa zhotovia mokrou cestou, iné čiastočne mokrou a napokon tie, ktorých inštalácia je najrýchlejšia a vybudujú sa nasucho. Skráti sa tak ich čas výstavby, a keď sa znova zmenia nároky spolubývajúcich na životný priestor, možno sa takýchto konštrukcií jednoducho zbaviť. Aj v prípade, že o dobudovaní priečky sa rozhodlo za plného chodu domácnosti, bude tento spôsob najprijateľnejší.
Ľahko a na sucho
Stavanie na sucho nepotrebuje vodu, aby sa pri chemických a stavebno-technologických procesoch naviazali jednotlivé prvky konštrukcie, ale spája ich mechanicky na vopred pripravenú podkonštrukciu bez nároku na technologické prestávky. Takto sa možno k výsledku dopracovať za jeden až dva dni. Zaťaženie konštrukcie domu priečkami zmontovanými na sucho je minimálne, a tak nimi možno predeľovať priestor v klasických panelákoch bez obavy z neprimeranej záťaže panelových stropných konštrukcií. Vo väčšine prípadov stačí ohlásiť stavebné úpravy pre kontrolu nakladania s odpadmi (sadrokartón nepatrí k nebezpečnému odpadu).
Ľahké priečky a polpriečky montované na sucho, postavené z kusových stavív, za svoju existenciu vďačia sadrokartónu, sadrovláknu, drevocementu, prípadne sa podarili z prírodných či plastových vlákien. Výrobcovia ich môžu dodávať ako monolity alebo vo forme viacvrstvových panelov s nosnou, ale aj izolačnou vrstvou. Na to, aby sa montované priečky nezosypali, potrebujú kostru z kovových či drevených profilov, na ktorú sa ukotvia pri montáži. Má to výhodu – vytvorí sa stena s dutinou, ktorá sa môže vyplniť tepelnou či zvukovou izoláciou, inštalačnými rozvodmi alebo dutina poslúži ako úschovňa posuvných dverí, ktoré sa pekne „zašupnú“ do pripravenej medzery.
Priečky nie sú oporou pre stropy! Možno ich ľahko demontovať a postaviť na inom mieste. Povrchová úprava takýchto priečok nie je náročná: pokojne ich môžete natierať, stierkovať, omietať, obkladať alebo otapetovať hneď po vytvorení. Montáž sadrovláknitých dosiek je síce o niečo zložitejšia ako sadrokartónových, vyznačujú sa však lepšími mechanickými vlastnosťami: sú tvrdšie, húževnatejšie a impregnované. To je dôvod, pre ktorý ich možno použiť aj v priestoroch so zvýšenou vzdušnou vlhkosťou.
Sadrokartón a sadrovláknité dosky
Vďaka nízkej hmotnosti (25 až 50 kg/m2 podľa typu konštrukcie) a suchému vyhotoveniu sa sadrokartón stal v súčasnosti najobľúbenejšou alternatívou ľahkého typu priečok. Výber hrúbky (najčastejšie 12,5 mm ) a plošných rozmerov sadrokartónových dosiek by sa mal riadiť veľkosťou budúcej priečky. Jednotlivé dosky sa potom montujú na oceľové profily rozostavené v pravidelných vzdialenostiach (pri stavbe či prestavbe rodinného domu a rekonštrukciách panelových bytov) alebo na drevenú kostru (v prípade drevostavieb).
Tam, kde sa budú osadzovať zariaďovacie predmety, sa nosné profily budúcej priečky zhusťujú tak, aby mohli preniesť zaťaženie zavesených predmetov. Možno sa však spoľahnúť aj na špeciálnu podkonštrukciu. Na jednovrstvové opláštenie kovovej konštrukcie sú určené rýchloskrutky TN 212 3,5 × 25 alebo viac mm, podľa typu konštrukcie. Voľná medzera v sadrokartónovej priečke poslúži na umiestnenie izolácií podľa potrieb jednotlivých miestností a na uloženie inštalačných rozvodov. Na tmelenie medzier, rohov, kútov, napojení a upevňovacích prvkov (skrutiek, klincov alebo spôn) treba škárovací tmel. Kto pracuje bez výstužnej pásky, ten by si mal zadovážiť špeciálny škárovací tmel. Hneď po montáži možno povrch priečok maľovať, natierať, tapetovať alebo aj obkladať.
Kúpeľňa, WC, niekedy aj kuchyňa patria k miestnostiam s vyššou vlhkosťou, a tak pre ne budú vhodnejšie priečky z impregnovaných dosiek zo zeleného sadrokartónu, ktorý má vyššiu schopnosť odolávať vzdušnej vlhkosti. Na miestach, kde sa sadrokartón dostáva priamo pod vodnú spŕšku, ho treba ošetriť hydroizoláciou. Nestačí nalepiť len keramický obklad. Ružový odtieň dosiek zas signalizuje, že sú určené do priestorov so zvýšenými požiadavkami na protipožiarnu ochranu.
Sadrokartónová montáž umožňuje vytiahnuť nielen celé priečky, ale vytvoriť aj obľúbené polpriečky, čiastočné predely, vytvarovať atypické policové zostavy, ktoré zintímnia otvorenú obytnú dispozíciu bytu či rodinného domu. Priečka medzi dvoma bytmi by mala byť zdvojená, v strede oddelená sadrokartónovou platňou. Inštalácie sa môžu takto viesť samostatne pre každú bytovú jednotku.
Tam, kde sa od priečok očakáva vyššia pevnosť, vyššia statická zaťažiteľnosť, vyššia požiarna odolnosť alebo zvuková izolácia, ktorým sadrokartón nedokáže vyhovieť alebo im vyhovuje iba po náročných úpravách, sa uplatnia sadrovláknité stavebné dosky (napríklad Fermacell). Starý vytriedený papier sa v mlynoch spracuje na celulózové vlákna, ktoré sa za sucha zmiešajú so sadrou.
Vlákna vytvárajú v zmesi pevnú väzbu. Konečnou impregnáciou a brúsením povrchu vzniká homogénna, odolná a tvrdá doska vhodná aj do vlhkých priestorov. Významnou oblasťou uplatnenia sadrovláknitých dosiek sú drevostavby. Dosky možno aplikovať nielen na konštrukcie vnútorných stien, ale aj na vnútorné a vonkajšie opláštenie obvodových stien. Sú vzduchotesné, a tak ich možno použiť aj pri konštrukciách nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov.
Drevo
Celodrevená priečka je konštrukčne podobná sadrokartónovej. Na drevené hranoly vopred ukotvené do podlahy a stropu sa postupne pomocou skrutiek prichytávajú jednotlivé drevotrieskové, drevoštiepkové dosky alebo preglejky. V strede medzi vonkajším plášťom z dosiek možno umiestniť tepelnú alebo akustickú izoláciu z minerálnej vlny. Horľavosť drevených priečok možno znížiť vhodným omietnutím povrchu alebo keramickým obkladom.
Drevotrieskové dosky (DTD), pod tlakom zlepené z jemných drevených triesok, sú známe prijateľnou cenou a dobrými mechanickými vlastnosťami. Používajú sa najmä v drevostavbách na oplášťovanie rámových konštrukcií stien. Okrem bežných drevotrieskových dosiek sú v ponuke aj DTD V 70 určené do prostredia s vyššou relatívnou vlhkosťou. Na konštrukcie, ktoré sú súčasťou obytného interiéru vrátane priečok, sú vhodné dosky so zníženým obsahom formaldehydu.
Drevovláknité dosky (DVD) sa vyznačujú výbornými tepelnotechnickými a akustickými vlastnosťami, avšak nízkou protipožiarnou odolnosťou a slabou schopnosťou odolávať pôsobeniu vody. Dosky sa vyrábajú rozvláknením a zlisováním drevnej hmoty. Podľa tvrdosti sa označujú: MDF, teda polotvrdé (z angl. Medium Density Fiberboard) a tvrdé – HDF (High Density Fiberboard). Vnútorné obklady MDF vynikajú dobrou pohltivosťou zvuku. Mäkké DVD majú síce horšie mechanické vlastnosti, ale o to lepšiu schopnosť tepelne izolovať.
To je dôvod, pre ktorý môžu v skladbe stien nahradiť izolácie z minerálnych vlákien. Dosky OSB (z anglického: Oriented Strand Board) sa vyrábajú z väčších triesok ukladaných v niekoľkých vrstvách s minimálnym obsahom lepidla. Dosky OSB sú známe nielen dobrými mechanickými vlastnosťami, ale aj vysokou objemovou a tvarovou stálosťou. Sú ľahko opracovateľné. Svojou cenou sú kompromisom medzi drahou preglejkou s lepšími mechanickými vlastnosťami a lacnejšími DTD.
Výrobcovia ich dodávajú v štyroch triedach: OSB/1 – vhodné do suchého interiéru, OSB/2 – nosné dosky do suchého prostredia, nosné OSB/3 aj do vlhkého prostredia a OSB/4 do podmienok s veľkým zaťažením konštrukcie vo vlhkom prostredí. Drevoštiepkové dosky sú lisované s vodonerozpustným lepidlom, a tak ich možno povrchovo upraviť aj stierkovaním či prekryť tapetou.
Panely z krížom lepeného lamelového dreva (KLH) po 3, 5 alebo 7 vrstiev uložených kolmo na seba majú vďaka takejto technológii vysokú tvarovú stabilitu vrátane šmykovej a ohybovej tuhosti. Hrúbka lamiel sa pohybuje v rozmedzí 19 až 34 mm. Nízka objemová hmotnosť panelov nielen uľahčuje ich dopravu, ale skracuje aj termíny dohotovenia hrubej stavby.
Štiepkocement
Cementotrieskové dosky s hladkým povrchom (Cetris, Betonyp) patria k ďalším materiálom určeným aj na zhotovenie ľahkých priečok. Výrobcovia ich lisujú zo zmesi drevených triesok, portlandského cementu a hydratačných prísad. Cement sa významne podieľa na vysokej odolnosti dosiek pri namáhaní v tlaku, zvyšuje ich tvrdosť a chráni ich pred opotrebovaním.
Dosky Cetris získajú už vo výrobe hladký povrch svetlosivej farby. V ponuke sú štandardné dosky rôznej hrúbky od 8 do 40 mm. Štiepkocementové dosky určené na rýchlu a suchú výstavbu deliacich nenosných stien – jednoduchých, dvojitých, ale aj kombinovaných – sa vyrábajú vo dvoch základných hrúbkach 75 a 100 mm. Priečka hrubá 100 mm vzniká zlepením dvoch dosiek 50 mm. Jednoduché priečky sú vhodné len na oddelenie priestorov, pri ktorých sa nekladú vysoké požiadavky na zvukovú izoláciu (Rw = 39 dB), napriek tomu sú zvukovoizolačné vlastnosti porovnateľné s vlastnosťami tradičnej priečky.
Plošná hmotnosť takejto priečky sa zníži na 35 až 75 kg/m². Skôr ako sa začne s montážou priečky, na predkreslený pôdorys steny sa v odstupe 1,5 m kolmo postavia pomocné stojky na zabezpečenie stability priečky. Dosky sa skladajú suchým spôsobom na väzbu. Doska musí byť predsadená v styčnej škáre. Dosky v rohoch je nevyhnutné striedavo predsádzať. Spojovacie ložné i styčné škáry sa vyplnia polyuretánovou montážnou penou alebo vhodným rýchloschnúcim lepidlom, poprípade lepidlom na báze cementu. Aby sa počas vytvárania priečok zabránilo posunu dosiek, výrobca radí zaistiť škáry klincami. Nad dverné otvory patrí celá doska so zodpovedajúcim výrezom.
Rad dosiek pod stropom sa zakliní a škára sa vyplní montážnou penou alebo lepidlom. Vďaka rýchlemu tvrdnutiu spojovacej hmoty priečky dosahujú potrebnú pevnosť okamžite po zhotovení. Povrch dosiek sa môže pochváliť výbornou priľnavosťou omietkových zmesí. Inštalačné drážky stačí vyfrézovať.
Recyklát
Nekonvenčnou alternatívou k známym drevotrieskovým, cementotrieskovým či sadrokartónovým doskám a zaujímavým využitím pri stratenom debnení sú dosky Tetra K s mernou hmotnosťou okolo 850 kg/m³. Pred desiatimi rokmi sa aj u nás ujalo recyklovanie kompozitných nápojových obalov už notoricky známeho tetrapaku.
Tetrapak, pôvodne zlisovaný z papiera, polyetylénu a hliníkovej fólie, sa recykluje dôkladným mletím a opätovným spojením bez pridania lepidiel, ale pod tlakom a pri vysokej teplote. Takto z neho vzniká ľahký, ale húževnatý stavebný materiál – doska, ktorej povrch sa ďalej upravuje kartónovým papierom. Výrobca ubezpečuje, že okrem bežných náterov možno povrch dosiek upravovať rovnako ako fasády. Panely a dosky sú čiastočne odolné proti vode; vyššej nasiakavosti, najmä na rezných hranách, možno zabrániť použitím vodoodolného náteru.
Priečková stena TETRA K pozostáva z dreveného nosného rámu, na ktorom sú skrutkami do dreva z oboch strán uchytené panely hrúbky 6 cm. Všetky časti drevenej konštrukcie zakrývajú vonkajšie obkladové dosky z recyklovaných obalov tetrapak. Panely určené na vytvorenie priečok majú rozmery prispôsobené výške stropov nad podlahou (195, 270, 395 × 120 cm, na požiadanie zákazníka vyrobia panely aj s inými rozmermi).
Panely sa osádzajú do radu za sebou a priskrutkujú na drevený rám tak, aby medzi nimi ostala technologická medzera (asi 3 mm). Pri nedodržaní uvedenej šírky sa po vytmelení medzery hotového spoja môžu objaviť praskliny. Kolmý spoj panelov tvoria montážne zvislé časti drevenej rámovej konštrukcie uložené na tupo. Na ne sa kolmo nasúvajú panely s vynechaním 4 mm medzery. Na povrchovú úpravu priečky sú vhodné nátery (napríklad Malbyt, Primalex, Superlex) aspoň v troch vrstvách alebo vodou riediteľné farby (Balakryl, Latex, Barlet a iné), vhodné je aj stierkovanie a úprava minerálnymi omietkami, či dokonca keramickým obkladom. Dosky Tetra K sa osvedčili aj pri stavbe a rekonštrukciách rodinných domov.
Sklo
Opticky ucelený priestor, a predsa akusticky odčlenený, získame pomocou sklených priečok. Tie elegantne rozdelia interiér buď ako nepohyblivé steny, alebo v podobe posuvného či skladacieho systému. Zasklievanie potrebuje pevné kovové, plastické alebo drevené rámové konštrukcie, do ktorých sa osadí izolačné dvojsklo.
Pocitovo príjemný, ale finančne náročný je kovový rám z eloxovaného hliníka. Komu sa prihovára interiér presvetlený zasklenými priečkami, tomu sa zíde informácia, že maximálna svetlá výška miestnosti, pri ktorej ešte netreba horizontálne rozčleniť zasklenú plochu, je 2,8 m. Pod pevne zabudovaným svetlíkom, ktorý vytvorí hornú časť priečky, možno potom umiestniť aj pohyblivú časť steny zo skla.
Kategória:
Steny a fasády
Zdieľať článok