Odstraňovanie plesne na stenách v interiéri
Zdroj: istock.com

Pleseň v domácnosti prezradia aj vaše zmysly! Poznáte signály, že ju máte doma a treba ju riešiť?

01. 12. 2023
Zdieľať

Slovo pleseň, pokiaľ ide o domácnosť, nechce nikto z nás počuť. Nielenže znižuje hodnotu nehnuteľnosti, ale predovšetkým nepriaznivo ovplyvňuje zdravie celej rodiny. Ďalším obávaným problémom je suma, ktorú budete musieť na odstránenie plesne vynaložiť. Pravdou zostáva, že sa najlepšie likviduje v úplných začiatkoch, neraz však vyplýva zo situácie, ktorú treba riešiť väčším zásahom. Napríklad vlhké múry domu, pleseň pod obkladačkami či pleseň v dreve alebo lepenke kuchynskej linky.

V akom prostredí sa darí plesniam?

Na to, aby pleseň prosperovala, rástla a množila sa, potrebuje štyri faktory: spóry plesní, ktoré sa vznášajú vo vzduchu, teplotu vhodnú pre rast plesní (najrýchlejšie rastú pri teplote 25 až 30 stupňov Celzia), organický materiál alebo materiál na báze uhlíka, na ktorom môže rásť (drevo, sadrokartón, papierové výrobky, koberec, bytové textílie) a vlhkosť.

I keď niektoré z týchto faktorov môžeme mať pod kontrolou, prakticky nikdy nemôžeme ovládať všetky štyri naraz. Dôvodom je fakt, že spóry plesní sú všade okolo nás. Najlepším riešením na prevenciu pred nimi (alebo pri ich odstránení) je zamerať sa na zdroje vlhkosti. Ak totiž dokážete obmedziť vlhkosť, môžete obmedziť aj riziko plesne.

Keďže pleseň rastie v miestach s vysokou vlhkosťou, najčastejšie sa objavuje v pivniciach, kúpeľniach, kuchyniach, ale aj v zle vetraných miestnostiach, okolo odtokov a kanalizácie. Vedieť, kde hľadať, je prvým krokom k tomu, aby ste dokázali rozpoznať príznaky plesní v domácnosti.

Prečítajte si tiež
Kondenzácia vody na oknách nie je len problémom zimy. Viete, ako jej zabrániť?

Vlhkosť na oknách – kondenzovanie vody vzniká ako dôsledok kontaktu vlhkého vzduchu so studeným povrchom. Mierna kondenzácia v zimnom období nie je hneď dôvod na poplach. Avšak nadmerné množstvo vlhkosti alebo kondenzácie býva spôsobené vysokou vlhkosťou v domácnosti – a na to si treba dávať pozor.

Menej známym faktom je, že aj vlhká sadrokartónová doska je dokonalý domov pre plesne. Plesne často rastú aj v dutinách stien, ktoré nie sú viditeľné. Príčinou býva zlá izolácia a poškodenie vodou. Skôr, ako sa nazdáme (a neraz bez toho, aby sme o tom vôbec tušili), vznikne v domácnosti toxické prostredie, nehovoriac o kvalite vzduchu, ktorý každý deň dýchame.

Skrytá pleseň v domácnosti

Zdroj: istock.com

Problém s plesňou najčastejšie odhalí váš zrak, hmat, čuch, ale aj chuť

Viditeľná pleseň

Ak si všimnete doma viditeľnú pleseň, hneď viete, že máte problém, ktorý treba čo najskôr riešiť. Viete však o tom, že doteraz je identifikovaných viac ako 100 000 druhov plesní a môžu mať rôzne farby, tvary a textúry? Najbežnejšie farby plesní v interiéroch sú sivá, čierna a zelená, ale môže byť aj biela, ružová, modrá, červená, fialová, hnedá, dokonca niekedy i kombinácia farieb. Pokiaľ ide o textúru, pleseň môže byť rozmazaná, prášková, zamatová alebo slizká. Najčastejšie je plochá, prášková.

Aby ste sa vyhli zamoreniu spórami plesne, pravidelne kontrolujte tieto miesta:

  • podkrovie,
  • suterén,
  • škárovanie a tmel,
  • parapety a zárubne,
  • priestor pod umývadlami a okolo odtoku na toalete,
  • koberce,
  • spotrebiče, pri ktorých používate vodu – práčka, umývačka, chladnička, kávovar, mixér a tesnenia na nich.
Prečítajte si tiež
4 spôsoby, ako zbaviť múry vlhkosti

Ako sme už naznačili, pleseň môže rásť aj pod tapetou alebo vo vnútri stien. Všimnete si ju zmenou farby steny.

A nakoniec, neraz sa objaví tiež na kožených topánkach alebo odevoch, oblečení zavesenom vo vlhkej skrini, či na zadnej strane nábytku pri stene, kde sú iné plesnivé predmety. Tieto priestory majú bez dostatočného vetrania vyššiu vlhkosť ako samotný obytný priestor.

Úroveň vlhkosti v domácnosti by nemala presiahnuť 50 percent po celý deň.

Netesnosti

Hoci malý únik vody z potrubí nemusí znieť ako problém, veľmi rýchlo môže doň prerásť. Napríklad keď vám zateká za kuchynskú linku či tečie zo sifónu, vodou nasiakne drevo linky, alebo sa dostane na podlahu pod ňu, čo spôsobí nahromadenie vlhkosti. Výsledok? Plesne! Preto tieto miesta často kontrolujte, a ak spozorujete vlhkosť, rýchlo konajte.

Pleseň na stenách a strope

Zdroj: istock.com

Škvrny na stenách, klimatizácia, ventilácia

Okrem netesností môžete na stenách a strope vidieť škvrny od vlhkosti. Ak si všimnete vlhké miesta a zostanú na nich tmavé škvrny, je pravdepodobné, že sa tam udomácnila pleseň. Hoci je možné tieto škvrny zatrieť, na mieste, kde je skrytá pleseň, bude vždy mierne odlišná farba náteru, ktorú si bystré oko všime. Určite sa neoplatí podobne maskovať problém ani vtedy, keď byt či dom predávate. Ďalším znakom plesne pod staršími maľovkami je olupovanie farby alebo vznik hrbolčekov podobných bublinám.

Veľmi nebezpečná je pleseň v klimatizácií alebo ventilácii, preto je na mieste pravidelné odborné čistenie.

Zatuchnutý zápach

Niekedy je možné pleseň skôr zacítiť čuchom, ako si ju všimnúť zrakom. Je to najmä preto, že mnohokrát rastie na miestach, ktoré sú ukryté pred očami. Napríklad na spodnej strane stien alebo pod kobercom, za nábytkom, na zadnej stene kuchynskej linky či kúpeľňových skriniek. Signálom plesne je zatuchnutý zápach. Naznačuje, že pleseň je nielen prítomná, ale je mokrá, aktívne rastie a množí sa vo vnútri vašej domácnosti.

Prečítajte si tiež
Pleseň, zápach, vydúvanie či opadávanie omietky? Dajte navždy zbohom vlhkosti v pivnici!

Pleseň môžete cítiť aj chuťou

Verte alebo nie, aj váš obľúbený nápoj vás môže upozorniť na výskyt plesní. Spotrebiče, ktoré pracujú s vodou sú veľmi často postihnuté mikrobiálnym rastom. Ak po použití kávovaru, kanvice, mixéra a ďalších spotrebičov pocítite zvláštnu chuť, môže v nich rásť pleseň.

Pleseň spôsobuje zdravotné problémy

Bohužiaľ, pleseň nie je len nevzhľadná, ale môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Hovoríme o syndróme chorých budov, ktorý sa podpisuje na zdraví všetkých obyvateľov. Plesne vyvolávajú infekcie, alergické reakcie a tiež majú toxické účinky, ktoré sa môžu líšiť od človeka k človeku.

Kým alergické reakcie sa častejšie vyskytnú u ľudí so zdravým imunitným systémom, ak máte oslabenú imunitu môžete trpieť plesňovými infekciami krvi, mozgu pľúc, alebo iných orgánov.

Pleseň v rohu sprchového kúta

Zdroj: istock.com

Je to preto, že plesne produkujú aj toxíny nazývané mykotoxíny. Niektoré mykotoxíny – aflatoxíny a ochratoxíny – zapríčiňujú závažné ochorenia. Napríklad huba klasovka tmavá Stachyborus chartarum (často nazývaná čierna pleseň) bola kedysi považovaná za príčinu vážnych zdravotných stavov vrátane pľúcneho krvácania.

Ako zabrániť tvorbe plesní?

Vetranie je jeden z najlepších spôsobov, ako bojovať proti plesniam. Obzvlášť v miestnostiach, v ktorých sa často používa voda, ako je kuchyňa či kúpeľňa. Pri varení, sprchovaní či kúpaní nezabudnite používať odsávanie, ventilátor alebo aspoň otvoriť okno. Ak to nejde, nechávajte v miestnosti aspoň otvorené dvere, aby mohol vzduch cirkulovať.

Rada o vetraní platí aj pre spotrebiče, ktoré na svoj chod používajú vodu, ako práčka alebo umývačka riadu. Po použití nechajte pootvorené dvierka, aby bubon či vnútro umývačky vyschli. Obzvlášť ak ich nepoužívate každý deň.

V zimných mesiacoch si dávajte pozor aj na sušenie bielizne na radiátoroch či na sušiakoch v byte, môže to totiž zvyšovať vlhkosť. Ak je to možné, použite sušičku, alebo bielizeň umiestnite do sušiarne. Prípadne využite balkón či terasu.

Povrchy v kúpeľni a kuchyni udržujte suché a pravidelne ich čistite vhodným prostriedkom proti tvorbe plesní. Ak sa však predsa nejaké plesne v byte vyskytnú, siahnite po prostriedkoch na jej likvidáciu. Ak to situácia dovoľuje, vyberte si na čistenie slnečný deň a počas neho miestnosť dobre vetrajte.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Steny a fasády
Tagy: odstránenie plesní odstránenie vlhkosti pleseň plesne vlhké múry
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

ÚKSÚP varuje: V týchto dňoch sa bude dariť plesni uhorkovej, zemiakovej i tomuto škodcoviZáhrada

ÚKSÚP varuje: V týchto dňoch sa bude dariť plesni uhorkovej, zemiakovej i tomuto škodcovi

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!Urob si sám

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!

Zelený radar: Problémy s vodou aj ďalší národný park v ohrozeníASB.sk

Zelený radar: Problémy s vodou aj ďalší národný park v ohrození

Diskusia