08. 04. 2008
Zdieľať

Týmto článkom by som chcela reagovať na telefonát nášho čitateľa, ktorý ma poprosil o radu. Býva aj s rodičmi v rodinnom dome typu „kocka“ a potreboval by poradiť, akým typom šikmej strechy by mal zastrešiť tento dom, aby som ho v niektorom z budúcich čísel časopisu „nesfúkla“. Spomínaná „kocka“ predstavovala v šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia víziu modernej a vyspelej budúcnosti prenesenú do reality. Nekvalitne vyhotovené ploché strechy však vyvolali všeobecnú nedôveru ľudí k domom s plochou strechou, a tak nám na Slovensku vyrástli skutočné „skvosty“ súčasnej ľudovej architektúry.


To sú ony, „kocky“. Vo svojej dobe symbolizovali progresívne myšlienky bývania, niektoré bolo možné označiť aj nálepkou dobrej architektúry.


Čo sa stalo s kockou?

143690


Čo sa stalo s kockou?

143691

No nie všetky sa vydarili a ich niekdajšia sláva vybledla ako staré fotky. Verím, že pôvodný zámer nebol zlý, ako mestskú zástavbu  ich možno akceptovať. No votreli sa aj na náš vidiek, kde naozaj nepatria.

Pôsobia rušivo v pôvodnej dedinskej zástavbe. Nájdu sa dokonca aj medzi drevenicami, a to sa nedá nazvať inak ako nekultúrnosťou. Nadväznosť na architektonické tradície regiónov u nás aj tak nefunguje, tak načo sa vôbec niečím podobným zaoberať, však?


Čo sa stalo s kockou?

143699


Čo sa stalo s kockou?

143692

Premáha ma zvedavosť, na čo všetko majiteľ tohto domu využíva toľko balkónov či akýchsi zimných záhrad. Ak by namiesto týchto prílepkov na fasáde investoval peniaze do jednej veľkej zasklenej plochy alebo zimnej záhrady vytiahnutej cez dve podlažia, vznikla by zaujímavejšia hmota domu, nehovoriac o interiéri. Rovnú strechu, prosím, radšej zachovajte. Keď už je raz strecha plochá a chceli ste ju takú, nemeňte názor pod tlakom davovej psychózy s názvom hromadná výstavba šikmých striech. Dnešné technológie pokročili natoľko, že aj plochú strechu možno opraviť tak, aby bola bezchybná. Radšej ju nechajte v pôvodnom tvare, dopadne to lepšie.

Čo sa stalo s kockou?

143702


Čo sa stalo s kockou?

143700

Čo k tomuto veľdielu dodať? Mala to byť horská chata v Alpách, alebo kubistický dom s prvkami dekonštruktivizmu, alebo…? Bez proporcie, bez tvaru, bez tváre, bez… Súčasnosť priniesla aj nové „skvosty slovenskej architektúry“. V súvislosti s nekvalitným vyhotovením plochých striech sa začalo obdobie „nasadzovania kráľovských korún“. Chápem majiteľov, že po večne zatekajúcej plochej streche sú ochotní prijať akýkoľvek tvar strechy, len nech nie je plochá. No bolo by dobré poradiť sa s odborníkmi, aby to nedopadlo podobne. Naozaj chcete, aby naše prímestské časti a náš vidiek vyzerali takto?


Čo sa stalo s kockou?

143698


Čo sa stalo s kockou?

143701

Tu však chýba akákoľvek koncepcia. O tvarosloví strechy sa vôbec nedá hovoriť. Jednoducho tu zakryli, čo náhodou vzniklo. Možno si mnohí potrebovali preniesť aj na vidiek svoj kúsok vtedy veľmi populárnych panelákových činžiakov. A tak si doma vytvorili taký malý, síce tehlový, ale aspoň vzhľadom pripomínajúci paneláčik. A ešte sa im nedávno aj „pekne“ vyfarbil.


Čo sa stalo s kockou?

143706


Čo sa stalo s kockou?

143704

Ani v iných krajinách vždy nezvládnu tvar a proporciu strechy. Dúfam, že rozdielny materiál na jednej streche má svoje opodstatnenie aspoň v poveternostných podmienkach. Toto je ten pozitívnejší príklad, ktorý neuráža človeka na ulici. Požiadavku odstrániť problémy nekvalitne zrealizovanej plochej strechy možno splniť aj nenásilnou a decentnou formou.


Čo sa stalo s kockou?

143693


Čo sa stalo s kockou?

143688


Čo sa stalo s kockou?

143689

Konečne niečo pozitívne. Toto síce nie sú pôvodné kocky, ale niečo podobné by z nich vzniknúť mohlo. Tu sa už bavíme o ozajstnej architektúre.


Čo sa stalo s kockou?

143694


Čo sa stalo s kockou?

143696


Ak sa rozhodnete pre novú šikmú strechu na starom rodinnom dome typu „kocka“, tak jednoduchou stanovou alebo pultovou strechou s miernym sklonom asi nič nepokazíte. Je tu však jedna skutočnosť,  o ktorej by bolo lepšie sa poradiť.  Ide o proporciu strechy v súvislosti s hmotou domu. To je najčastejší problém vzhľadu striech u nás. Často pomôže napríklad väčší presah strechy, ktorý dom opticky usadí do prostredia. To však nechajte na odborníkov. Toto je len na inšpiráciu.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: postrehy
Zdieľať článok

Diskusia