Ešte krajší dom so strechou zo škandinávskej ocele

Ešte krajší dom so strechou zo škandinávskej ocele

19. 08. 2020 Zdieľať

Viete, ako prídete na to, že už je najvyšší čas na výmenu strešnej krytiny? Odpoveď je ľahká, akonáhle strecha prestáva plniť svoju praktická a estetickú funkciu. Kvalitná strešná krytina domom prospieva a čím skôr ju dom dostane po tom, čo pôvodná krytina doslúži tým lepšie.

Každoročná vizuálna kontrola strešnej krytiny, očistenie povrchu od machu a nánosov lístia (to isté platí aj pre odkvapy), nutnosť výmeny krytiny oddiali, ale aj sebe lepší materiál raz doslúži a tým skôr to platí o strešnej krytine, ktorá si musí počas rokov poradiť so všetkými prejavmi počasia.

Rekonštrukcia strechy tak môže spočívať v relatívne lacnej a jednoduchej výmene krytiny za novú, ale rovnako tak je možné, že bude nutná výmena strešnej konštrukcie. To platí hlavne u starých domov, kde sa údržbe strechy roky nevenovala dostatočná pozornosť a svoj diel vďaka počasiu dostala tým pádom nielen krytina, ale aj celá konštrukcia pod ňou. V tejto súvislosti sa môže ľahko stať, že samotná výmena problém nevyrieši, pretože drevená podstrešná konštrukcia strechy roky už nevykazuje dostatočnú nosnosť a hlavne pálené a betónové škridle ju zaťažujú. K slovu prichádzajú odborníci, ktorí sú schopní zhodnotiť stav celej strechy a odporučiť ďalšie kroky.

strecha rodinného domu

Zdroj: Ruukki Slovakia

Veľmi často sa vymieňa pôvodná ťažká krytina za krytinu ľahšiu, kde dominujú hlavne krytiny oceľové s ochrannou farebnou povrchovou úpravou. Ide o tvarovo rozmanité typy, ktoré pokrývajú celú škálu od vzhľadu falcovanej krytiny až po imitácie klasickej škridle.

Tvar a farba strešnej krytiny síce určí charakter celého domu, celkovú životnosť krytiny však určí okrem údržby, ktorú jej budete venovať, hlavne kvalita oceľového jadra, hrúbka pozinkovania (ochrana pred koróziou) a parametre povrchovej ochrannej vrstvy. Bohužiaľ len máloktorý výrobca je schopný tieto vlastnosti svojich krytín skutočne dlhodobo deklarovať formou záruky. Jedinou značku, ktorá je schopná ponúknuť oceľové strešné krytiny s až päťdesiat ročnou zárukou, odpovedajúcu dlhodobému charakteru domu, zostáva fínska Ruukki. Vďačia za to vlastným oceliarňam v Škandinávii, špičkovému vývojovému centru a dlhodobým skúsenostiam v obore ale aj v poctivom prístupe k zákazníkom a drsnému severskému podnebiu, v ktorom obstoja len tie najkvalitnejšie materiály. Je nutné dodať, že nielen tie najkvalitnejšie z hľadiska parametrov ocele, ale tiež ekologické, lebo nová generácia povrchových úprav, ktoré Ruukki na svojich krytinách používa, sú založené na obnoviteľných zdrojoch a maximálne šetria prírodu – ako pri výrobe, tak pri recyklácii (skoro 100% recyklácia je mimochodom veľkou výhodou ocele vzhľadom k iným stavebným materiálom.

strecha rodinného domu

Zdroj: Ruukki Slovakia

Čo treba v krátkosti urobiť, keď se rozhodnete, že je čas pre nový krytinu?

1) Nechajte si prezrieť krytinu a aj podstrešnú konštrukciu odborníkom (odporúčame tiež vypracovanie vykonávacieho projektu)
2) Informujte sa nielen u odborníkov, ale tiež v strešných centrách, kde si môžete jednotlivé materiály prezrieť na ukážkových stojanoch. Farby v katalógoch môžu byť zavádzajúce. Určitú predstavu poskytnú aj 3D vizualizačné programy strešných krytín, ktoré môžete vyskúšať napr. na www.ruukkistrechy.sk
3) Nechajte si od zástupcu značky doložiť certifikáty k strešnej krytine a aj záručné listy a iné.
4) Vyberte si pre realizáciu projektu firmu, ktorá má s daným materiálom (značkou) skúsenosti a môže ich doložiť platným certifikátom.

Dom s vami žije váš vlastný príbeh. Môže ísť o dom, ktorý sa chystáte predať, alebo ste s ním naopak tak silne spojený, že pre vás žiadne iné bývanie nemá zmysel. V Ruukki chceme byť pre vás partnerom pre každú alternatívu.

O Ruukki

Ruukki Slovakia, s.r.o. patrí do fínskeho koncernu Ruukki Construction, ktorý poskytuje služby zákazníkom v stavebníctve. Na slovenskom trhu ponúka Ruukki Slovakia širokú škálu produktov a služieb – oceľové strešné krytiny, odkvapy, strešné bezpečnostné prvky, fasádne systémy, sendvičové panely a iné.

Zdroj: PR Ruukki Slovakia, s.r.o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: strešná krytina
Zdieľať článok