Zdroj: Terran

Najčastejšie chyby pri realizácii šikmých striech

18. 11. 2021
Zdieľať

Mokré mapy na stenách, v zime chladno, v lete horúco... Ak sa chcete vyhnúť rôznym čiernym scenárom, mali by ste sa pri plánovaní a realizácii strechy vyvarovať typických chýb – toto sú tie najčastejšie.

Pri plánovaní

Podľa odborníkov z firmy Terran je nesprávna realizácia šikmej strechy najčastejšie dôsledkom chýb v prípravných fázach. Na čo si podľa nich treba dať pozor pri plánovaní?

Nevhodný tvar strechy

Práve tvar strechy totiž výrazne ovplyvňuje jej cenu. A privysoká suma môže viesť k šetreniu na nesprávnom mieste – napríklad na kvalite síce neviditeľných, no dôležitých súčastí strešného plášťa, akými sú tesniace pásky či funkčné fólie. Ako súvisí tvar strechy s jej cenou? Napríklad komplikovaná strecha s vikiermi či rôznymi výčnelkami znamená zložitejšiu a tým pádom aj prácnejšiu konštrukciu, viac materiálu na opláštenie, náročnejšie detaily… A to všetko, pochopiteľne, zvyšuje cenu strechy.

Prečítajte si tiež
Premena bytu v podkroví obytného domu na pokojný a kultivovaný priestor

Navyše, väčšia plocha prináša väčšie tepelné úniky a každý zložitý detail predstavuje vyššie riziko chybnej realizácie a následných
problémov – vznik tepelných mostov spojených s kondenzáciou vodných pár či zatekanie cez nesprávne vyhotovené spoje. Aj jednoduchú strechu však môžete zbytočne preplatiť. Dôvodom môže byť príliš nízky, ale aj veľký sklon. Pri streche s nízkym sklonom hrozia problémy s výberom krytiny, pretože nie každá je naň vhodná. Často je tiež potrebné urobiť
tzv. vodotesné podstrešie, ktoré je podstatne drahšie než bežná skladba strechy.

Terran_betonova_strecha

Zdroj: Terran

Pri streche s veľkým sklonom je zas nutné hustejšie kotvenie krytiny, čo sa opäť odzrkadlí na cene – priplatíte si ako za spojovací a kotviaci materiál, tak aj za prácnosť. Riešenie každého z týchto problémov sa pritom dá nájsť aj bez estetických kompromisov i bez dopadu na funkčnosť strechy, a to v štádiu prípravy v spolupráci s projektantom a skúsenou realizačnou firmou.

Vhodný tvar strechy vám pomôže ušetriť pri jej výstavbe, no odmení sa vám aj bezproblémovou prevádzkou.

www.krytina.sk

Chýbajúci realizačný projekt

Dnes sa väčšina rodinných domov stavia len na základe projektu na stavebné povolenie, v ktorom nie sú vyriešené stavebné detaily (v lepšom prípade sú v ňom obrázky typických detailov stiahnuté zo stránok predajcov stavebných materiálov). Tým, že ušetríte za realizačný projekt, však riskujete priveľa, pretože práve vyhotovenie detailov môže mať veľký vplyv na kvalitu strechy a jej bezproblémové fungovanie. Bez realizačného projektu si s nimi bude musieť počas výstavby poradiť realizačná firma, tá však nemusí mať dostatok skúseností a máloktorý realizátor má k dispozícii niekoho, kto vie správne navrhnúť rozhodujúce detaily. Kvalifikovanú pomoc môžete hľadať u technických zástupcov dodávateľov stavebných materiálov, lepšie je však takýmto situáciám
predchádzať – správne by s nimi mal komunikovať projektant v čase projektovej prípravy.

Výstavba strechy podľa kvalitného realizačného projektu bude podstatne jednoduchšia a dá sa očakávať, že aj bezproblémová.

www.krytina.sk

Nevhodné materiály

Na trhu je dnes veľké množstvo strešných materiálov, a hoci na internete nájdete kvantum informácií, ich štúdiom sa z laika nestanete odborníkom. Možno sa zorientujete v téme a v terminológii, získate prehľad o vlastnostiach materiálov, o ich výhodách aj nevýhodách. Zistíte, kde sa zvyknú robiť chyby, budete vedieť komunikovať so stavebnou firmou a možno zvládnete skontrolovať niektoré postupy. Nestanete sa však projektantom. Nechajte preto návrh strešného plášťa naňho.

Detail strechy

Na zhotovenie strechy sa odporúča použiť komplexný strešný systém od jedného výrobcu, vrátane potrebných doplnkov. Získate tak záruku bezpečného a správneho fungovania strechy na dlhé obdobie. www.wienerberger.sk Zdroj: Wienerberger

Počas projektovej prípravy s ním hovorte o svojich predstavách, no nenúťte ho do krokov s ktorými nie je stotožnený. Najdôležitejšia je však otvorená komunikácia o rozpočte, a to od úplného začiatku. Ak totiž naprojektuje dom za sumu, ktorá presahuje vaše možnosti, budete nútení začať pri realizácii v istom okamihu šetriť. A najčastejšie si to odnesie strecha. Na poslednú chvíľu sa potom hľadajú náhradné riešenia, volia sa alternatívne materiály, a ak sa k tomu pridá menej skúsená stavebná firma,
o problémy máte postarané. S projektantom preto komunikujte otvorene. Ak bude poznať vaše finančné limity, vymyslí pre vás ekonomicky prijateľný projekt stavby, ktorá bude zároveň kvalitná.

Detail odvetrania strechy

Na zabezpečenie správneho odvetrania priestoru pod krytinou slúžia vetracie škridly aj ďalšie doplnkové výrobky, napríklad vetrací pás. Ak je vetrací pás vyrobený z kvalitného profilovaného hliníka, máva vysokú mechanickú a tepelnú odolnosť. www.wienerberger.sk Zdroj: Wienerberger

Najlacnejšia realizačná firma

Nie každá strechárska firma vie zrealizovať strechu rovnako kvalitne. Štatistika posledných dvoch desaťročí ukazuje, že viac ako polovica striech je zrealizovaná s nedostatkami, ktoré priamo ovplyvňujú ich funkčnosť. Strechy sú dnes totiž omnoho sofistikovanejšie než v minulosti. Často je pod nimi obytné podkrovie, s čím súvisia hrubé vrstvy tepelnej izolácie, a takéto konštrukcie sú pri nedodržaní pravidiel realizácie náchylné na poruchy. Dnes už preto nestačí zručný remeselník.

Strechám treba rozumieť a strechári sa musia vzdelávať. Väčšina firiem, ktoré ponúkajú stavebné materiály na realizáciu striech, u nás organizuje za symbolickú sumu alebo zadarmo školenia, na ktorých informujú nielen o novinkách vo svojom sortimente, ale aj o zásadách fungovania produktov a ich zabudovania do strešného plášťa. Najhoršie sú však realizačné firmy bez profesionálnej hrdosti, ktoré „podliezajú“ cenu a ich prácu na prvý pohľad poznať podľa narýchlo a zle vyhotovených detailov „zachraňovaných“ silikónom a PUR penou. Ich nedostatky sa zvyknú prejaviť takmer okamžite.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom pod Lietavským hradom stojí na malebnom mieste uprostred lúk

Pri realizácii

Podľa Michala Dobrovodského, produktového manažéra značky Tondach, sa pri realizácii strešného plášťa s keramickou krytinou ľudia najčastejšie dopúšťajú týchto troch chýb:

Nepoužitie strešnej fólie

Strešné fólie, ktoré sa aplikujú pod krytinu, majú v streche dôležitú
úlohu – chránia ďalšie vrstvy pred prenikaním zrážok, vlhkosti, prachu a ďalších nečistôt z vonkajšieho prostredia. Ide o špeciálne fólie, ktoré sú vodotesné a súčasne paropriepustné, takže zároveň dovoľujú odvetranie vlhkosti zo strešnej konštrukcie. Nie je teda dobrý nápad strešnú fóliu vynechať ani použiť ako náhradné riešenie bežnú fóliu.

Práve suchý podstrešný priestor je totiž zárukou správneho fungovania a dlhej životnosti celej strechy – vlhkosť by mohla nielen znížiť účinnosť tepelnej izolácie, ale aj poškodiť krov. Dôležité je zvoliť kvalitnú strešnú fóliu, s ktorou sa pracuje bezpečne a jednoducho. Okrem sklonu strechy treba pritom brať do úvahy aj jej konštrukčnú náročnosť, spôsob využitia podkrovia, miestne klimatické podmienky či predpisy a nariadenia (požiadavky pamiatkového úradu a pod.). Výber správneho materiálu teda nie je jednoduchý, nechajte ho preto na projektanta, prípadne konzultujte vhodnosť použitia s výrobcom.

Strešná fólia detail

Vynechanie strešnej fólie patrí pri šikmých strechách s pálenou krytinou k častým chybám. Vhodným riešením sú napríklad fólie s integrovanou samolepiacou páskou na zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov. www.wienerberger.sk Zdroj: Wienerberger

Nedostatok vetracích škridiel

Aby sa v strešnej konštrukcii nedržala vlhkosť, musí byť správne
odvetraná – pri realizácii je preto nutné dodržať stanovený počet odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste, inak môže prísť
k zníženiu životnosti strechy a narušeniu jej funkčnosti. Správne odvetranie strechy je navyše podmienkou na uplatnenie záruky. Často sa však zanedbáva prevetrávanie strešného plášťa v hrebeni aj osadenie vetracích prvkov pod hrebeňom.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou je z diaľky takmer neviditeľný

Lacné neoriginálne príslušenstvo

Strechu netvorí len krytina, dôležité je aj strešné príslušenstvo. No mnohí, ktorí si kúpia kvalitnú strešnú krytinu, uprednostnia v snahe ušetriť lacnejšie doplnkové príslušenstvo od iného výrobcu. Takáto kombinácia však môže spôsobiť problémy. Systémové riešenia od jedného výrobcu sú dôležité najmä pri zabezpečení rizikových miest, akými sú prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely. Aj v tomto prípade je istotou spoľahnúť sa na odborníkov, ktorí vám poradia s výberom krytiny i jednotlivých strešných doplnkov.

Tajomstvom správneho zateplenia je materiál presne namerať, podľa toho narezať a dobre utesniť.

Alexander Prizemin, Isover

Pri izolácii

Zateplenie šikmej strechy zvládne aj zručný domáci majster, dôležité je však nedopustiť sa chýb, ktoré trvalo ovplyvnia jeho kvalitu. Akých? Toto sú podľa Alexandra Prizemina z firmy Isover tie najčastejšie pochybenia a spôsoby, ako im predísť.

Nekvalitná tepelná izolácia

Na zatepľovaní sa rozhodne neoplatí šetriť – a to ani na kvalite izolácie, ani na jej hrúbke. Štandardná vrstva tepelnej izolácie v streche by mala mať 30 až 40 cm. Pri menšej hrúbke sa nemusí dosiahnuť normou požadovaná hodnota tepelného odporu a tiež sa výrazne predraží bývanie v podkroví. Pri nekvalitnej izolácii zas hrozí, že nebude držať medzi krokvami, prepustí vlhkosť a jej životnosť bude nižšia. Pri medzikrokvovej izolácii teda zvoľte materiál s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorý dosahuje vysokú hodnotu tepelného odporu aj pri menšej hrúbke.

Izolácia strechy v procese

Kvalitnú izoláciu podkrovia oceníte nielen v zime, ale aj v lete. Pri klasickom krove treba izolačnou vatou dôkladne vyplniť priestor medzi krokvami, ďalšia vrstva izolácie sa vloží do prídavnej konštrukcie pod krokvami. Zdroj: Hornbach

Izolácia narezaná na rovnaké pásy

Pri klasickom krove zatepľovanom minerálnou vatou sa často pochybí už pri príprave izolácie. Problém vzniká, keď sa izolácia nareže na rovnako široké pásy. Možno sa vám zdá, že takto si materiál pripravíte rýchlo, v skutočnosti si však len skomplikujete situáciu. Medzi krokvami sú totiž len málokedy úplne rovnaké medzery, vopred pripravené rovnaké pásy preto nemusia sedieť a pri krokvách ostanú diery.

Muž s vŕtačkou v podkroví

Aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti z interiéru do izolácie, prekryje sa parotesnou fóliou, ktorej pásy sa navzájom vzduchotesne zlepia. Zdroj: Hornbach

Pri ich vypĺňaní sa potom môže stať, že sa vata vytlačí až k strešnej fólii, čím sa zapchá vetraná medzera a vlhkosť bude kondenzovať do izolácie. Ideálne je preto priestor medzi krokvami vždy odmerať a izoláciu rezať podľa reálneho stavu.

Sucha vystavba_Izolacia steny

Na zníženie rizika poškodenia parozábrany pri vedení inštalácií sa odporúča pridať vrstvu izolácie aj pod parozábranu – v tejto vrstve sa môžu bezpečne viesť káble či rúrky. Na záver sa vnútorný povrch oplášti sadrokartónom. Zdroj: Hornbach

Nesprávne aplikovaná parozábrana

Parozábrana, parobrzda alebo klimamembrána je dôležitou súčasťou každého zateplenia strechy. Jej úlohou je zamedziť prieniku vodných pár z interiéru do priestoru strešnej konštrukcie a následnej kondenzácii. Ak však nie je kvalitná alebo je nedokonale osadená, nebude dostatočne tesniť a môžu nastať problémy. Tajomstvo bezproblémového fungovania a dlhej životnosti aj tu spočíva v dvoch veciach – kvalitných materiáloch a správnom vyhotovení.

Parozábrana fólia Isover

Úlohou parozábrany je pomáhať pri regulovaní vlhkostného režimu v konštrukcii strechy. Inteligentná klimamembrána ISOVER VARIO® XtraSafe funguje variabilne – v zime neprepustí vlhkosť do konštrukcie, v lete umožní odparovanie vlhkosti z konštrukcie strechy do interiéru, a tým predlžuje jej životnosť. www.isover.sk Zdroj: Isover

Aj pod najlepšiu parozábranu sa totiž môže dostať vlhkosť cez spoje, ktoré nie sú vzduchotesné. Takáto chyba sa prejaví pri poklese vonkajšej teploty – v konštrukcii začne kondenzovať voda, vsiakne do krokiev alebo do izolácie, na stenách sa začnú vytvárať mokré mapy alebo sa objavia plesne. Správne treba použiť na to určenú, kvalitnú tesniacu pásku a tmel, ktorými sa parozábrana tesne prichytí. Páska by mala byť odolná proti vzdušnej vlhkosti aj zmenám teplôt a tmel treba aplikovať v dostatočnej hrúbke. Pozornosť treba venovať aj miestam, kde cez parozábranu prechádza napríklad kábel – aj ten sa musí poriadne upevniť tmelom.

Vlhké mapy na stenách, popraskaná stierka alebo pleseň sú najčastejšími znakmi nezvládnutého zateplenia. Ak chcete predísť problémom, buďte dôkladní vo výbere a aplikácii parozábrany.

Alexander Prizemin, Isover

Nevhodne umiestnená parozábrana

Pri štandardnej skladbe zateplenia šikmej strechy sa izolácia vtláča medzi krokvy, potom sa vloží do prídavnej konštrukcie pod krokvami (tak aby sa dosiahla dostatočná hrúbka izolačnej vrstvy) a následne sa aplikuje parozábrana alebo inteligentná klimamembrána. Ak je však parozábrana umiestnená až celkom pod izoláciou, môže prísť k jej narušeniu pri vedení inštalácií a diery v nej sa nie vždy dobre utesnia. Nepríjemnosti môžu spôsobiť aj zle dotiahnuté skrutky, ktorými sa parozábrana prevŕta pri montáži sadrokartónu.

Žena kontroluje parozábranu v podkroví

Na utesnenie parozábrany nestačí obyčajná páska. Vydrží totiž len niekoľko dní. Vhodnou voľbou je napríklad izolačná páska ISOVER Vario XtraTape. Táto univerzálna jednostranná lepiaca páska vytvára dokonale vzduchotesné spoje, je vodoodolná a odolná proti UV žiareniu. isover.cz/inspektori Zdroj: Isover

Problém sa dá riešiť jednoducho – pridaním vrstvy izolácie pod parozábranu sa vytvorí inštalačná medzera, v ktorej sa môžu bezpečne viesť káble či rúrky bez toho, aby hrozilo poškodenie parozábrany. Potrebné je však dodržať správny pomer izolácie nad a pod parozábranou – v našich klimatických podmienkach môže byť pod ňou (zo strany interiéru) vrstva zodpovedajúca maximálne 20 % z celkového tepelného odporu. Ak sa totiž parozábrana v izolácii príliš „utopí“, bude na nej v zime kondenzovať vlhkosť, ktorá bude potom tiecť do izolácie alebo do interiéru.

Parozábrana detail

Medzi kritické miesta patrí uchytenie parozábrany k murovanej stene. Tu páska nestačí, je potrebné použiť špeciálny tmel. Aplikujte sa vždy v hrúbke minimálne 5 mm – ak je ho menej, môže sa stať, že pri rozpínaní a sťahovaní materiálov vplyvom zmeny teplôt spoje popraskajú. isover.cz/inspektori Zdroj: Isover

Pri montáži strešného okna

Správne vybrané, umiestnené a namontované strešné okno môže urobiť z podkrovia veľmi príjemný, dobre osvetlený a zdravý priestor. Profesionálne odvedenú prácu si budete spokojne užívať dlhé roky, no zle vykonaná montáž strešného okna dokáže strpčiť život únikmi tepla či vlhkými mapami na stenách. Keďže pri montáži strešného okna sa prestupuje viacerými vrstvami konštrukcie strechy, takýto zásah si vyžaduje špecialistu. Ako upozorňuje Martin Masár, technický školiteľ spoločnosti VELUX, pri neodbornej montáži sa totiž môže pokaziť viacero vecí.

Pri montáži strešného okna je potrebné nadviazať na rôzne vrstvy strechy. Chyba môže vzniknúť pri každej z nich, preto je nutné postrážiť si všetky. Systém VELUX túto prácu výrazne uľahčuje a pomáha zabezpečiť, aby k chybám nedošlo.

Martin Masár, VELUX

Zlé napojenie na strešnú krytinu alebo hydroizoláciu spoznáte veľmi rýchlo, pretože okolo okna začne zatekať. V prípade nedostatočnej alebo zle aplikovanej tepelnej izolácie sa bude okolie okna priveľmi ochladzovať a vznikne tepelný most. Na ráme aj skle potom môže kondenzovať vlhkosť, prípadne sa voda nahromadí okolo okna. Montážne chyby v parotesnej oblasti prezradia vlhké mapy na stene. Môže za ne voda, ktorá sa vyzráža v izolácii.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia „naslepo“: Dom ešte nebol ich a už mali plán novej dispozície

Dôsledkom chybne vytvoreného ostenia bude nedostatočná izolácia okolo okna, čo spôsobí výrazné prechladzovanie až premŕzanie materiálu spojené s kondenzáciu vody a výskytom plesní. Náprava takýchto chýb býva prácna a nákladná, čo je dobrý dôvod zveriť montáž strešného okna kvalitnej firme so zaškolenými remeselníkmi, ideálne certifikovanému montážnemu partnerovi výrobcu. Možnosť vzniku chýb výrazne eliminujú aj systémové prvky.

Žena sedí v podkrovnej spálni

Zdroj: VELUX

Komplexný systém VELUX pomáha vyhnúť sa chybám pri montáži. Okrem strešného okna zahŕňa aj lemovania, ostenia a montážne doplnky, ktoré presne zodpovedajú oknám rôznych veľkostí, vďaka čomu je montáž jednoduchá a bezpečná.

VELUX system strešného okna

Zdroj: VELUX

  1. Originálne lemovanie sa presne hodí k rozmerom okna a dokonale sa napája na strešnú krytinu.
  2. Plisovaný hydroizolačný golier tvorí utesnenie medzi strešným oknom a strešnou fóliou.
  3. Strešné okno.
  4. Zatepľovací rám s pružnou penou na tesné a bezpečné pripevnenie k strešnej konštrukcii.
  5. Parotesná fólia na parotesné a vzduchotesné napojenie na klimamembránu v streche.
  6. Prefabrikované ostenie na jednoduchú realizáciu správne tvarovaného a tesného vnútorného povrchu. Zahŕňa parotesnú fóliu.

Pripravila: Erika Kuhnová v spolupráci s firmami

Foto: Terran, Tondach, Hornbach, Isover, Velux, Wienerberger, krytina.sk

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia strechy parozábrana projektová príprava projekty domov šikmé strechy strešné krytiny strešné okná Wienerberger zateplenie strechy
Zdieľať článok
Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciáchUrob si sám

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciách

Dopyt po zateplení striech rastie, dotáciu na novú strechu však nedostane každýASB.sk

Dopyt po zateplení striech rastie, dotáciu na novú strechu však nedostane každý

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchyUrob si sám

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchy

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontážUrob si sám

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontáž

Diskusia