Rekonštrukcia „naslepo“: Dom ešte nebol ich a už mali plán novej dispozície

10. 09. 2021
Zdieľať

Keď sa architekt zúčastňuje na projekte od nuly – či už od kúpy pozemku alebo pri rekonštrukciách od výberu nehnuteľnosti, dosiahne zvyčajne lepšie výsledky, pretože vie, s čím môže počítať. Podobne to bolo aj v prípade rekonštrukcie staršieho domu v Prahe.

Architektku Markétu Zdebskú oslovila klientka už pred kúpou objektu, a tak na prvú prehliadku šli spoločne. Čo z nej vyplynulo a akých zmien sa stavba dočkala?

Okrem toho, že stav domu nebol najlepší, objavili sa aj ďalšie
negatíva – pomerne vysoká obstarávacia cena a neboli k nemu žiadne podklady. Napriek tomu už za necelé dva týždne bolo rozhodnuté. Klientka poprosila architektku, aby svoj návrh dala na papier a nakreslila dispozíciu. Začalo tak čarovanie doslova len na základe spomienok z prehliadky a katastrálnej mapy.

Starší biely zrekonštruovaný trojpodlažný dom v Prahe

Starší dom v Prahe prešiel pôsobivou rekonštrukciou. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Presun schodiska zobytnil apsidu

Najdôležitejšou zmenou v interiéri bola zmena polohy schodiska. Pôvodne bolo vložené do apsidy – polkruhovitej časti stavby. Autorka premeny presunula schody z tohto charizmatického priestoru do stredu domu, vďaka čomu sa apsida stala obývateľnou, a to na všetkých troch podlažiach.

Prečítajte si tiež
Provizórny rodinný dom v bývalej robotníckej kolónii sa dočkal znovuzrodenia

Z prvého nadzemného podlažia sa dnes dá vyjsť priamo do záhrady. Apsida sa touto premenou stala neoddeliteľnou súčasťou obytnej plochy. Na prízemí funguje ako budoár v najtesnejšom kontakte so záhradou, o poschodie vyššie ukrýva priestrannú kúpeľňu, na ktorú vo vnútri dispozície nebolo miesto, a na najvyššom podlaží sa v oblúkovitej časti domu nachádza izbička pre vnuka. Kontakt interiéru so záhradou podporili aj nové francúzske okná v základnom tele domu.

Apsida trojpodlažného domu

Apsida sa touto premenou stala neoddeliteľnou súčasťou obytnej plochy. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Prízemie spoločenské, horné podlažia nezávislé

Prízemie domu je riešené ako otvorené s funkciou kuchyne, jedálne a obývačky a s výstupom na dvorček. Dvorček vymedzuje tehlová dlažba na priepustnom podloží a oblúkové stupne pohľadovo obložené tehlovými blokmi s kúskom zábradlia. Pôsobí ako z rozprávky o Alici v krajine zázrakov. Zvyšné dve podlažia fungujú prakticky nezávisle, i preto má schodisko dve ramená.

Prečítajte si tiež
Nový dom v starých múroch búra predstavy o tom, čo možno urobiť s rozpadávajúcimi stavbami

Architektka šikovne zužitkovala aj priestor pod a nad priamymi ramenami schodiska – sú tu na striedačku umiestnené úložné priestory a menšie kúpeľne/WC. Dom je čiastočne podpivničený. Suterén okrem skladových a pivničných priestorov obsahuje aj všetky technológie, vrátane domového vysávača.

Ako upravili fasádu z ulice?

Kompletná obnova vyžadovala tiež úpravu uličnej fasády. „V archíve sme našli stopu po nariadení odstrániť odpadávajúce štuky. Ich podoba sa nezachovala a nám zostala na krku, toho času už tiež odpadávajúca, brizolitová omietka s bordó pruhom. Kompletne sme zachovali figúru pôvodných okenných otvorov, ktoré sme vyplnili prvotriednymi špaletovými oknami. Rozlúčili sme sa s luxfermi nad vstupom z doby socialistickej prestavby a vložili sme sem kompaktný objekt vstupných dverí a krídlo s nadsvetlíkom s remeselným detailom,“ vysvetľuje detaily Markéta Zdebská.

Východ do záhrady zo zadnej strany domu

Z prvého nadzemného podlažia sa dnes dá vyjsť priamo do záhrady. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Betónová dlažba, dubové parkety, stierka i mozaika

Zaujímavé je materiálové riešenie interiéru. Vo vstupe si všimnete ornamentálnu betónovú dlažbu, v obytných častiach sú podlahy drevené – dubové parkety v klasickom stromčekovom vzore. Steny kúpeľní sú pokryté bielou mozaikou, umývadlo v hlavnej kúpeľni je integrované s kamenným vzorom. Ďalším materiálom je PUR stierka v sivom odtieni. Interiérové ​​dvere sú navrhnuté a vyrobené na mieru, podobne, ako okná s historickým kovaním z lešteného niklu.

Biely trojpodlažný dom s francúzkymi oknami

Dom má nové francúzske okná. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Projekt RK 17

Architektonický ateliér: BY architects

Autor: Markéta Zdebská

Spolupráca: Marek Žáček, Jana Horecká

Lokalita: Praha

Pozemok: 93 m2

Zastavaná plocha: 57 m2

Úžitková plocha: 120 m2

Projekt: 2016

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: apsida historický dom kameň rekonštrukcia rodinný dom trojpodlažný dom zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia