Plochá strecha na rodinnom dome: Zabráňte únikom tepla a tvorbe plesní
Ploché strechy na rodinnom dome dnes nielenže pri moderných výstavbách vyzerajú naozaj dobre, ale navyše dokážu minimalizovať tepelné úniky a poskytnúť komfortné bývanie s príjemnou klímou. Keďže ponúkajú pohodlný prístup, je ich výhodou aj údržba. Ako si však poradiť pri izolácii takejto strechy?
Rovnako ako pri šikmých, tak aj tu platí, že je veľmi dôležité mať zabezpečenú tepelnú a akustickú pohodu v podstrešných obytných priestoroch, čo dosiahnete správnou tepelnou izoláciou a vhodnými materiálmi. Pri plochých strechách je zároveň veľmi dôležité jej kvalitné vyhotovenie, čím si zaistíte bezporuchovú a dlhú životnosť.
Ploché strechy sú neoddeliteľnou súčasťou obalového plášťa budovy a práve cez strechu uniká najviac tepla. Na trhu existuje niekoľko druhov plochých striech. Ako prvú spomenieme jednoplášťovú strechu, pri ktorej je veľmi dôležitá parozábrana. Ďalej je to dvojplášťová strecha, ktorá typická vetranou vzduchovou medzerou. A okrem toho existujú aj špeciálne strechy, medzi ktoré patria zelené a obrátené strechy.
Na vytvorenie dodatočnej tepelnoizolačnej vrstvy v konštrukcii plochých striech sa používajú najmä izolačné dosky z extrudovaného polystyrénu Styrodur. Konkrétny typ izolačnej dosky závisí od účelu, na ktorý má byť strecha určená a uvažované zaťaženie tepelnoizolačnej vrstvy. Izolačné dosky z extrudovaného polystyrénu Styrodur sa vyrábajú v rôznych pevnostných triedach. Okrem pevnosti v tlaku je tiež nutné sledovať aj dovolené tlakové napätie pre trvalé zaťaženie.
Pri čoraz obľúbenejšej vegetačnej streche sa odporúča siahnuť po kamennej vlne, penovom polystyréne, extrudovanom polystyréne Styrodur C alebo PIR izolácii. Nezabúdajte si pred výstavbou zelenej strechy vypočítať tepelnotechnické charakteristiky a podľa zvoleného typu strechy si zabezpečiť vegetáciu pre dané prostredie a parametre.
Mimochodom, vedeli ste, že zelená strecha absorbuje dažďovú vodu a znižujú okolité teplo prostredníctvom evapotranspirácie? Alebo že takéto strechy izolujú vlastne dvakrát – v zime a aj v lete, vtedy dokážu znížiť teplotu nie len v exteriéri, ale aj v interiéri?
Pri rekonštrukcii plochej strechy netreba zabúdať na tepelnú sanáciu, ktorou sa nielen odstránia funkčné nedostatky hydroizolácie, ale zníži sa i riziko ďalších problémov.
Myslite aj na ochranu pred požiarom a siahnite po systémovom riešení ISOVER COMBI ROOF 30M s vynikajúcimi tepelno-izolačné vlastnosti a vysokým stupňom ochrany pred požiarom. Ich výhodou je fakt, že len minimálne zaťažia budovu svojou hmotnosťou.
A čo rekonštrukcia starej strechy?
Pri rekonštrukcii plochej strechy je dôležité venovať pozornosť tepelnej sanácii, vďaka ktorej odstránite nielen funkčné nedostatky hydroizolácie, ale znížite celý rad ďalších problémov a porúch, ktoré súvisia napríklad s vysokou spotrebou energie na vykurovanie či v letných mesiacoch na ochladzovanie vzduchu vo vnútri domu.
Pýtate sa, prečo neurobiť len jednoduchú opravu hydroizolačnej vrstvy strešného plášťa? Pretože ňou vyriešite iba funkčnosť pôvodnej hydroizolácie. Na rozdiel od toho tepelná sanácia plochej strechy vyrieši hydroizolačnú aj tepelnoizolačnú funkciu.
Nezabúdajte aj na to, že v podstrešných priestoroch starších budov sú výrazné výkyvy teplôt počas roka. Ak je takáto plochá strecha nedostatočne tepelne chránená, tak práve v týchto miestach vznikajú najčastejšie huby, plesne a iné zdraviu škodlivé mikroorganizmy.
Moderné drevostavby – aj tu nájdete ploché strechy
Pri moderných drevostavbách s plochou alebo pultovou strechou sa osvedčili izolačné pásy ISOVER UNIROL PROFI v kombinácii s expandovaným alebo extrudovaným polystyrénom. V prípade väzníkovej konštrukcie je vhodné aplikovať fúkanú izoláciu.
Foto: Shutterstock, Isover
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o. Isover