Zdroj: Martin Matula

Seriál RenovActive: Výber a montáž strešných okien 3. časť

29. 10. 2020 Zdieľať

Dôležitá súčasť zdravého bývania je správny výber strešných okien. Tie nemôžu chýbať ani v projekte RenovActive, teda v ukážkovej rekonštrukcii klasického štvorcového rodinného domu. Ak ste aj vy jeden z takýchto domov zdedili alebo v ňom už dlhšie bývate, spoločnosť VELUX má pre vás návod, ako z neho urobiť zdravý a moderný domov.

Strešné okná v rodinnom dome zaisťujú optimálnu ventiláciu. V našom prípade sú doplnené tieniacou technikou, vďaka ktorej pomáhajú regulovať svetlo a teplo. Zvolili sme kombináciu mechanicky otváraných a elektricky ovládaných strešných okien.

Strešné okná

Zdroj: Martin Matula

Okná vyberajte podľa svetových strán

Pri výbere strešných okien sme sa riadili predovšetkým orientáciou na svetové strany. Hlavne pri strešných oknách orientovaných na juh potrebujeme regulovať nielen teplo, ale aj svetlo, preto sme kládli dôraz najmä na tienenie.

Na severnú stranu domu sme vybrali okná s prémiovým zasklením s veľmi nízkym súčiniteľom prechodu tepla. Pre jednoduché ovládanie sme zvolili elektrifikované okná VELUX INTEGRA.

Na ostatné svetové strany sme umiestnili cenovo výhodné okná z kategórie Standard Plus s izolačným trojsklom. Tieto okná sú dodatočne vybavené solárnym pohonom, takže ich možno ovládať aj na diaľku. Pri výbere je dobré dbať na kvalitu, pretože o strešných oknách by ste počas ich životnosti svojím spôsobom nemali vedieť.

Strešné okná

Zdroj: Martin Matula

Ako vybrať tienenie

Orientácia strešných okien bola určujúca aj pri výbere doplnkov. Všetky oslnené strany majú vonkajšie tienenie.

Okná orientované na juh sú vybavené vonkajšími roletami a okná smerujúce na východ a západ vonkajšími markízami, ktoré zachovávajú výhľad. Na úplné zatemnenie a zabezpečenie zdravého spánku sú na strešných oknách vnútorné rolety.

Strešné okná

Zdroj: Martin Matula

Materiál voľte podľa miestnosti

Pri voľbe materiálového vyhotovenia bola rozhodujúca funkcia miestnosti. V kúpeľni a v detskej izbe sme zvolili bezúdržbovú verziu strešných okien. Na rozdiel od bežných plastových okien je vodotesná polyuretánová vrstva bezúdržbových strešných okien VELUX vyrobená len z jedného kusa. Vďaka tomu, že okná nemajú žiadne rohy (sú zaoblené), sa na nich nezachytáva vlhkosť, prach ani žiadna nečistota.

Do spálne sme umiestnili okná s dreveným rámom, ktorý sa stará o príjemný prírodný vzhľad.

Strešné okná

Zdroj: Martin Matula

Montáž okien sa musí prispôsobiť strešnej krytine

Pri rekonštrukcii strechy sme vybrali hladkú strešnú krytinu Tegalit, vďaka ktorej dom pôsobí moderne. Pri montáži strešných okien sme preto museli upraviť latovanie tak, aby naše lemovanie do krytiny zapadlo.

Zapustený spôsob montáže strešného okna priniesol nielen výhodu lepších tepelnotechnických vlastností okna, ale aj elegantnejší vzhľad strechy.

Pre bezproblémovú montáž sme využili systém VELUX, ktorý okrem strešného okna zahŕňa aj lemovanie, ostenie a montážne doplnky. Zatepľovacia súprava BDX, hydroizolačná fólia BFX a parotesná manžeta BBX zabezpečujú ideálne napojenie na strešnú konštrukciu, eliminujú tepelné mosty v okolí okien a zaisťujú tesnosť.

izba v dome

Zdroj: Martin Matula

Všetky montážne doplnky presne zodpovedajú oknám rôznych veľkostí, vďaka čomu je montáž jednoduchá a bezpečná. Pri montáži je dôležité postrážiť si presné umiestnenie okien a ich vodorovnosť. Ideálne je zveriť celú úlohu špecializovanej montážnej firme.

Pri návrhu a následnej montáži strešného okna je tiež dôležitá správna výška jeho umiestnenia. Ak túžime po krásnom výhľade, parapet okna by nemal byť od zeme vyššie ako 1 m.

Sledujte www.urobsisam.sk, kde uverejňujeme celý seriál o stavbe.

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: strešné okno
Zdieľať článok