Údržba laminátovej podlahy

Údržba laminátovej podlahy

26. 01. 2011
Zdieľať

Nasucho či namokro? Aj na údržbu laminátovej podlahy treba ísť s rozmyslom. Pomôže súprava na údržbu laminátového povrchu. Pribalia vám utierky s mikrovláknami, držiak na mop s možnosťou pripevnenia utierky, teleskopickú násadu s ergonomickou rukoväťou, čistiaci prostriedok a rozprašovač.

Čomu sa pri ošetrovaní laminátovej podlahy vyvarovať

Ak je laminátová podlaha kvalitná, a teda aj dostatočne tvrdá, nevyžaduje špeciálnu ochranu. Rozhodne nepoužívajte produkty, ktoré vytvárajú ochranné vrstvy, napríklad lesky či vosky. Tieto prostriedky vytvárajú na povrchu podlahy film, ktorý sťaží alebo znemožní odstraňovanie škvŕn. Po ich aplikácii by nebolo možné podlahu ďalej riadne čistiť. Navyše, podlaha môže byť nebezpečne klzká.

Vďaka tvrdému a tesnému povrchu laminátových podláh vyššej triedy je zbytočné umývať ich zakaždým vodou. V závislosti od znečistenia podlahy stačí, aby sa namokro upratovalo raz za mesiac; najlepšie čistiacim prostriedkom na laminát, ktorý zabráni elektrostatickému lepenie nečistôt, a mikrovláknami. Zloženie týchto vlákien zaisťuje primerané mechanické vyleštenie podlahy bez toho, že by ste museli vyvíjať prílišný zvislý tlak.

Zmes vody a čistiaceho prostriedku vystreknite niekoľkokrát priamo na utierku tak, aby bola vlhká, a nie príliš mokrá, a potom ju upnite k mopu. Čistiaci prostriedok nikdy nestriekajte priamo na podlahu.

Pozor, príliš časté mokré čistenie môže údržbu podláh sťažiť alebo ich nenávratne poškodiť. Takéto povrchy možno povysávať vysávačom vhodným na údržbu plávajúcich podláh. Predtým sa však oplatí nasucho uvoľniť prach a nečistoty utierkou s mikrovláknami. Nedajte sa zlákať impregnovanými utierkami, ktoré sú zväčša len jednorazové. Okrem toho sú impregnované olejovitými látkami, ktoré sa neskôr pričinia o prilepenie nečistôt na podlahu. Textílie s mikrovláknami, ktoré účinne uvoľňujú a viažu nečistoty a odstraňujú vlhkosť, majú špeciálnu štruktúru očiek. Okraje utierky, ktorú ste predtým obrátili očkami k podlahe, treba preložiť cez dosku mopu a prichytiť ich k suchému zipsu na strane držiaka. Mopom vytierajte podlahu dlhými ťahmi v pozdĺžnom smere lamiel alebo prekrývajúcimi sa ťahmi do kríža.

Našlo sa praktické riešenie, ako zakončiť podlahu okolo vykurovacích rúrok! Pomocou prispôsobených krytiek potrubia a laminátových samolepiek možno efektne a funkčne prepojiť okolie rúrky s podlahou. Laminátové samolepky majú vzhľad a povrchovú štruktúru ladiacu s podlahou a vďaka vymeniteľným vnútorným krúžkom možno jedinú krytku použiť na rúrky od 15 do 22 mm. (foto a predaj: Quick Step)

Ako na odolné nečistoty? Stopy gumových alebo plastových podrážok, fixiek, rúžu, dechtu utrite suchou handričkou, a ak treba, použite acetón. Krvavú škvrnu odstráňte mierne navlhčenou handričkou. Ak je škvrna suchá, opakovane ju trite suchou handričkou. Ak je to potrebné, použite koncentrovaný čistiaci prostriedok. Čokoládu, tuk, olej alebo výrobky na báze oleja čistite koncentrovaným čistiacim prostriedkom. Po odstránení škvŕn podlahu vždy vytrite mierne navlhčenou utierkou s mikrovláknami alebo bežnou handrou, aby ste odstránili zvyšky rozpúšťadla.

Nečistoty ako napríklad piesok alebo štrk podlahu nielen znečisťujú, ale môžu ju aj poškodiť. Fungujú ako šmirgľový papier, a tak sa podieľajú na predčasnom opotrebovaní. Mokré nečistoty k podlahe lepšie priľnú a po zaschnutí sa oveľa horšie odstraňujú. K vstupným dverám umiestnite čistiace zóny zodpovedajúcej veľkosti. Elegantným riešením je rohož zapustená do podlahy v pevnom hliníkovom ráme. Jej vrstvy by mali zaistiť, aby špina ostala v rohoži, ktorú potom stačí povysávať. (foto a predaj: Quick Step)

Laminátové premeny

Vzhľadová variabilita laminátových podláh prekvapuje. Dizajnéri a technológovia našli cestu, ako pripodobniť poslednú vrstvu podlahy aj materiálom, ktoré by sme v súvislosti s drevenou viacvrstvovou podlahou neočakávali. Stúpite na dlažbu, a dlažba to nie je, prejdete sa po koženej podlahe, a nikoho z kože nezvliekli, dotknete sa mramoru, a nechladí… Nápaditosť povrchových úprav tak umožňuje tým, čo si potrpia na štýlovú podlahu, vybrať si nielen laminátovú klasiku, ale aj varianty podláh z kategórie „cenovo dostupného luxusu“.

Na trhu sú dostupné laminátové podlahy špeciálne upravené a vhodné do vlhkých priestorov. Vďaka utesneniu krátkych a dlhých lamiel ich možno pokojne inštalovať v kúpeľniach. Voda alebo vodná para nepreniká do ďalších častí podlahy. Pri laminátovej podlahe určenej do kúpeľní je okrem utesnenia lamiel proti vlhkosti dôležitý aj protikĺzavý povrch, ktorý zabráni úrazu v dôsledku pošmyknutia. Napríklad podlahy Lagune značky Quick-Step majú pozdĺž dlhých spojov zapracované pásy z pravého kaučuku, ktoré zabránia pošmyknutiu. Hitom sezóny sú kúpeľňové podlahy, ktoré pôsobia dojmom lodnej paluby. Jednotlivé dosky týchto podláh sú oddelené kaučukovým pásom. Tieto podlahy sa môžu ocitnúť aj v iných miestnostiach domu či bytu. Palubovky sú obľúbené aj v obývačkách. (foto a predaj: Quick Step)
Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: laminátové podlahy ošetrenie laminátovej podlahy
Zdieľať článok

Diskusia