Vyberáme kvalitné vnútorné parapety
Dobrý parapet je majstrom kamufláže. Na prvý pohľad nenápadný prvok nechá vyniknúť krásu izbových rastlín, dekorácií či rodinných fotografií, ktoré naň položíte. Vkusný a spoľahlivo slúžiaci parapet by nemal na seba pútať neželanú pozornosť v podobe náročnej údržby či opráv. Jeho výber preto musíme starostlivo zvážiť.
Materiálová základňa pre výrobu parapetov je dnes naozaj široká. Ponuka predajcov siaha od drevených a drevotrieskových parapetov cez komorové alebo penové parapety z polyvynilchloridu (PVC), umelý kameň až po exkluzívny prírodný kameň (mramor). Bestsellerom sú jednoznačne komorové PVC parapety, ktoré ponúkajú užívateľom hneď niekoľko výhod. PVC je spoľahlivý materiál s vysokou mechanickou odolnosťou, ktorá pozitívne vplýva na dlhú životnosť a stálosť tvaru plastových parapetov. Medzi výhody plastových parapetov patria aj ich ďalšie vlastnosti: nízka hmotnosť, odolnosť proti vlhkosti, cenová dostupnosť, jednoduchá inštalácia, široká farebná škála, recyklovateľnosť.
Zorientovať sa v ponuke širokého sortimentu plastových parapetov od najrôznejších dodávateľov prakticky z celého sveta je často neľahká úloha. Na prvý pohľad by sa síce mohlo zdať, že parapety sú identické. Nie je to však pravda. Kvalita na pohľad podobných parapetov môže byť priepastne odlišná. Parapet nie je sezónna dekorácia. Preto odborníci odporúčajú siahnuť po výrobkoch najvyšších kvalít. Po zabudovaní sa stane súčasťou okna. Demontáž s úmyslom dodatočnej výmeny je výrazným zásahom do interiéru, ktorý si vyžaduje nemalé dodatočné, ale najmä zbytočné finančné výdavky. Predísť týmto nepríjemnostiam treba hneď na začiatku dôkladnou diagnostikou kvality parapetu. Ak chcete, aby vám parapet spoľahlivo a dlhodobo slúžil, neorientujte sa pri jeho výbere nízkou cenou. Nízka cena býva vykúpená nižšou kvalitou. Na slovenskom trhu sa objavujú parapety z Číny, Moldavska alebo Rumunska, ktorých kvalita často nezodpovedá naším bežným štandardom. Podozrivo nízka cena výrobku naznačuje, že výrobok nespĺňa niektorý alebo hneď viacero z požadovaných základných technických vlastností, medzi ktoré patrí napríklad hygienická nezávadnosť, horľavosť, odolnosť, mechanické vlastnosti apod.
Nepodceňujte vizuálnu stránku
Estetické hľadisko zahráva významnú úlohu pri výbere parapetov. Výsledkom farebnej a materiálovej nadväznosti parapetu na okno je harmonický vzhľad celej konštrukcie. Zakomponovanie okna vrátane parapetovej dosky do interiéru by malo pôsobiť prirodzene a nerušivo. K výberu vhodného výrobku musíme pristupovať s predstavou o jeho rozmeroch a budúcom začlenení do okennej konštrukcie. Šírka parapetov by mala byť zvolená proporčne s ohľadom na šírku špalety. Odporúča sa aby špaletu nepresahoval o viac ako 5 cm. Parapety by nemali príliš presahovať ani cez vykurovacie telesá, inak by mohli brániť prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti. Spolu s rozmermi parapetu si treba ujasniť aj predstavu o jeho farebnom prevedení. Väčšina bez váhania siahne po bielej klasike. Nenápadné čisto biele parapety bez povrchovej úpravy sú evergreenom našich domácností. Skvele ladia s okolím, a preto sú vhodné do väčšiny interiérov. Z okna a parapetovej dosky sa môže stať aj štýlotvorný prvok, ak sa pre ich povrchovú úpravu zvolí výrazný farebný odtieň. Jednou z možností povrchovej úpravy plastových parapetov je laminovanie. Na parapet sa pritom nanáša 0,5 až 0,8 mm hrubá dekoratívna vrstva melamínovej živicovej fólie. Povrchová úprava laminovaním prináša parapetom vysokú mechanickú odolnosť proti poškriabaniu i nárazom. Laminované parapety imitujú najmä vzhľad dreva, kameňa či hliníka. Mramorová povrchová úprava parapetu je skutočným hitom. Kvalitný výrobca dokáže verne imitovať prírodný mramor tak, že parapetová doska po zabudovaní pôsobí vkusne a prirodzene.
{R1}
Omnoho širšiu farebnú škálu však ponúkajú fóliované parapety. Technológia povrchovej úpravy pomocou nanesenia fólie umožňuje dokonalé zladenie okien a parapetov. Kvalitní výrobcovia okenných profilov nezabúdajú ani na doplnkové prvky okien. Farebné prevedenia fólií, ktoré slúžia na povrchovú úpravu okenných rámov, sa môžu použiť aj na parapetoch. Renolitové fólie tiež pomáhajú zvyšovať mechanickú odolnosť parapetov proti poškriabaniu či prerazeniu. Ich hlavnou výhodou je, že umožňujú farebne zladiť okno s parapetom. Obľúbené sú najmä foliované povrchy okien i parapetov s dekorom dreva. Renolitové fólie sú dostupné aj v RAL farbách.
V predajni buďte obozretní
Pokiaľ máte jasnú predstavu o farebnosti a rozmeroch parapetu, prichádza na rad výber správneho výrobku. Pri porovnávaní si dávajte pozor najmä na krútenie materiálu. Vezmite parapetovú dosku do ruky a skúste jej odolnosť pri krútení. Kvalitný parapet by mal klásť odpor a nemal by sa krútiť. Po zamontovaní pod okenný rám sa parapet, ktorý je príliš náchylný na krútenie, môže skrútiť a „vyskočiť“. Veľmi dôležitá je aj pevnosť. Skontrolujte silu stien vnútri parapetu. Steny medzi vnútornými komorami by mali byť rovné a čo najsilnejšie. Ak sú steny komôr tenké a pokrútené, parapet sa môže zdeformovať. Stať sa však môže, že steny komôr sú takto tvarované úmyselne. V tom prípade je na nich ostrá hrana, ktorá je, samozrejme, v poriadku. Dobre si prezrite hornú dosku parapetu. Zvlnenia a priehlbiny sú príznakom slabších vnútorných komôr, kvôli ktorým sa parapet deformuje. Pozorne skontrolujte, či sa na povrchovej úprave parapetu nenachádzajú žiadne bubliny či vyduté miesta. Vrstva povrchovej úpravy by mala dokonalo priliehať, nesmie odstávať a podobne. Pri kúpe si od predajcu vypýtajte aj informácie o atestoch a certifikáciách. Parapety by mali spĺňať aspoň štandardné požiadavky na jednotlivé technické parametre – proti prierazu padajúcim závažím, rozmerová stálosť, tepelné namáhanie, ohňovzdornosť, hygienické atesty a pod.
Montáž vnútorného parapetu
V prípade, že ste si dobre vybrali, stačí parapet už len úspešne inštalovať. Ideálne je vymeniť parapetné dosky spolu s výmenou okien. Ak montujete nové okná a parapety, urobte tak až po ukončení všetkých vlhkých procesov na stavbe. Aj keď je montáž kvalitnej parapetovej dosky veľmi jednoduchá, obráťte sa radšej na odbornú realizačnú spoločnosť. Odborná montáž dokáže lepšie zaistiť tepelnú izoláciu škáry okolo parapetu. Základom je dobre pripravený podklad, ktorý musí byť vyzretý, suchý a očistený od mastnôt a nečistôt. Na pripravený podklad nanesieme vrstvu polyuretánovej montážnej peny. Okenný parapet zasunieme pod okenný rám do lôžka z vrstvy montážnej peny. Hneď po uložení parapetu ho pomocou vodováhy vyrovnáme do spádu cca. 2º. Na štvrťhodinu parapet zaťažíme a necháme penu vytvrdnúť. Medzi bočnou hranou parapetu a pravouhlým ostením okna sa odporúča dodržať medzeru 2 mm. Po vytvrdnutí vyplníme medzery medzi okenným rámom a parapetom, medzi murivom a parapetom silikónovým tmelom v požadovanej farebnosti. Nasadíme krytky na bočné strany parapetu. Počas realizácie pracujeme s bežnými nástrojmi, odporúčame nechať si namerať presné rozmery u predajcu. Je to nielen komfortné, ale aj bezpečné. Predídete takto poškodeniu ochrannej vrstvy, ktorá parapet chráni pred vlhkosťou.
Foto: Deceuninck, s. r. o.