Zdroj: Shutterstock

Domáca lekárnička? Čerstvé bylinky po celý rok

08. 04. 2021
Zdieľať

V zimnom období záhrada odpočíva a ideálny čas nielen na výsev bylín ešte len príde. Ak vám chýba vôňa a chuť čerstvých bylín či ich liečivé účinky a nechcete s pestovaním čakať do jari, založte si vlastnú bylinkovú záhradku v pohodlí domova. Bylinkové zákutia sa hravo zmestia aj do tých najmenších priestorov.

Široké využitie byliniek je dôvod, prečo do života ľudí patria od nepamäti. V kuchyni sa uplatnia na ochutenie jedál alebo ako prísada do šalátov, dajú sa z nich pripraviť i vynikajúce čaje. Mnoho byliniek má totiž nenahraditeľné liečivé účinky a často sa využívajú v domácej lekárničke.  Môžete ich aj len usušiť a prevoňať nimi svoj domov. Aké byliny je však vhodné zaradiť do plánovanej zimnej záhradky?

Prečítajte si tiež
Vypestujte si doma či na balkóne vlastné bylinky

Voňavé zoskupenia

Nemusíte každú bylinku sadiť zvlášť. Na skupinové výsadby je najvhodnejšia truhlička, využiť môžete aj kaskádový kvetináč. Do jednej nádoby môžete zasadiť šalviu, petržlenovú vňať, pažítku, pamajorán a materinu dúšku. Do ďalšieho hrantíka môžete dať aníz, kôpor, koriander a fenikel. Mäta a tymian sú priestorovo náročnejšie a mohli by utláčať ostatné rastliny. Pozor, niektoré bylinky by ste nemali dávať vzájomne do tesnej blízkosti, pretože sa neznášajú – napríklad ligurček a palina, zeler a šalvia alebo rasca a koriander.

strihanie byliniek

Zdroj: Hornbach

Slnečné lúče

Každá bylinka má iné potreby a je dobré poznať ich základné charakteristiky. Zatiaľ čo jedna znesie priame slnko, iná môže byť celý deň v tieni a nebude chradnúť. Rozmarín, levanduľa, bazalka, oregano, tymian, šalvia či bobkový list majú pôvod v stredomorskom prostredí, to znamená, že im vyhovuje priame slnko. Čiastočný tieň ocení stévia, medovka alebo mäta. Severná strana s nedostatkom svetla je vhodnejšia pre mätu, medovku, ligurček alebo pažítku. Úplne v interiéri, trebárs na kuchynskej linke, sa bude dobre vynímať citrónová tráva. Za oknom vám ľahko a rýchlo naklíči aj žerucha.

Naklíčené bylinky v okne

Zdroj: Hornbach

NÁŠ TIP: Pozor si dajte, ak máte bylinky doma na parapete. Ak je priamo pod parapetom kúrenie, bude sa substrát rýchlejšie vysušovať.

Ani sucho, ani mokro

Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie pestované na záhone. Vyžadujú síce častejšiu zálievku, ale zároveň nie je dobré príliš ich prelievať. Chúlostivá na sucho je bazalka, pažítka, petržlen, či mäta. Občasné sucho neprekáža stredozemným bylinám, ako je tymian, rozmarín či levanduľa. Mäta, bazalka, petržlen i pažítka sú citlivé na preliatie, dajte si preto pozor, aby nestáli vo vode, mohli by začať zahnívať. Naspodok nádoby umiestnite drenážnu vrstvu, napr. z kamienkov alebo hlinených črepov, alebo vrstvu z hrubšieho piesku či štrku. To zaistí dostatok vzduchu pre korene a zabráni trvalému podmáčaniu.

Zalievanie byliniek

Zdroj: Shutterstock

Samozavlažovacie nádoby

Bylinky bez záhradky dnes už zvládne vypestovať naozaj každý. „Pri pestovaní byliniek doma sa zamyslite najmä nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou pestovateľskej nádoby,“ vysvetľuje Daniel Brychta a dodáva: „So samozavlažovacími kvetináčmi a hrantíkmi si nemusíte lámať hlavu ani so zalievaním, rastliny sa o seba starajú samy.“

Prečítajte si tiež
Jednoduchý EKO sprej z citrusov a byliniek, ktorý vyčistí a osvieži celý byt

Samozavlažovací systém zaručí, že si každá rastlina vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ich jednoducho zasadiť aj s rastovým kvetináčom, v ktorom ste ich kúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom.

Samozavlažovací kvetináč

Zdroj: Hornbach

NÁŠ TIP: Na bylinky použite kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny než pri pestovaní v záhonoch. 

Správny zber

Pri zbere byliniek uprednostnite mladé lístky, veľké listy v spodnej časti totiž poháňajú celkový rast. Režte teda vždy nad spodnou dvojicou lístkov. Najefektívnejším spôsobom, ako bylinky oberať, je strihanie, zaobstarať si môžete dokonca špeciálne nožnice na bylinky. Listy z byliniek zbierame práve pred kvitnutím, pretože vtedy majú výraznejšiu chuť aj arómu. Keď rastlina kvitne, sústreďuje väčšinu svojej energie do kvetov. Preto ak si chcete bylinkovú sezónu predĺžiť, je dobré kvitnutie nedovoliť a kvetné puky hneď odstrániť.

Kvetináč na bylinky

Zdroj: ISIFA

Bylinky pravidelne strihajte, najlepšie tesne pred ich použitím. Odstrihávajte vždy celé výhonky, nie samotné listy. Rastliny tak zostanú dlhšie pekné.

Rašelinové tablety

Ak máte obavy, že vám zo semienok nič nevyklíči, môžu vám pomôcť rašelinové tablety, ktoré spoločne s izbovým skleníkom či pareniskom vytvoria ideálne podmienky na rast vašich rastlín. Rašelinové tablety, ktoré obsahujú živiny a minerály, sa používajú na predpestovanie rastlín. Ich použitie je veľmi jednoduché. Zakoreňovaciu tabletu stačí ponoriť na 3 – 5 minút do taniera s vodou. Tableta okamžite napučí. Potom do nej zatlačte semienko a polejte vodou. Na ďalšie pestovanie stačí sadenice presadiť do kvetináčov či črepníkov.

Prečítajte si tiež
Rastliny na okenných parapetoch: Ktorým druhom sa darí najviac a ako ich pestovať
Sadenice byliniek

Zdroj: Hornbach

Šikovné pomôcky

Na pestovanie byliniek v okne či na balkóne toho naozaj veľa nepotrebujete.

Strieborná ručne vyrobená kanvička na polievanie rastlín od britskej značky HAWS, objem 1 l, 51,73 €, bellarose.skKanvicka na polievanie kvetín

Substrát pre bylinky FloraSelf Nature, vhodný pre izbové rastliny, objem 10 l, 3,19 €, hornbach.sk

Substrát pre bylinky

Zdroj: Hornbach

Pohár so 40 štítkami na bylinky z topoľového dreva Heal od značky Esschert Design, 400 ml, 9 €, bonami.sk

Pohár na bylinky

Zdroj: Bonami

Tradičné japonské nožnice na bylinky z ocele od značky Chroma, dĺžka čepele 10,5 cm, 37 €, japonskenoze.sk

Tradičné japonské nožnice na bylinky

Zdroj: japonskenoze.sk

Výsevný izbový skleníček FloraSelf na 24 rašelinových tabliet, 35 x 24 x 11 cm, 8,99 €, hornbach.sk

Výsevný izbový skleník

Zdroj: Hornbach

Redakčne pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Hornbach, ISIFA, Shutterstock, archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: bylinky izbové rastliny parapety pestovanie byliniek regál na bylinky zelena domácnosť
Zdieľať článok

Diskusia