Vyškárovanie pohľadového muriva

Vyškárovanie pohľadového muriva

12. 04. 2006
Zdieľať

Pohľadové murivo dodáva fasáde domu osobitný charakter. Ozdobou každého pohľadového muriva je dokonale vytvorená styčná škára. Nasledujúci pracovný návod nám podrobne vysvetlí, na čo sa musíte pri škárovaní predovšetkým zamerať.

Skrátka a dobre
 • Vyškárovanie pohľadového muriva

  51087

  Materiál:
  malta na pohľadové škáry • Náradie:
  murárska lyžica, škárovačka, miešací rotor, maltovnica, tvrdé drievko, murárske hladidlo, rozotieracia doska


 • Obťažnosť:
  stredná


 • Namáhavosť:
  malá


 • Časová náročnosť:
  2 h / m2


Vyškárovanie pohľadového muriva

51088

Pohľadové murivo sa vytvára z prímurovkových, kameninových alebo vápennopieskových tehál a vyžaduje si rovnomerné šírky a hrúbky styčných a ložných škár. Pri murovaní sa vyhýbajte zašpineniu povrchu muriva, postarajte sa o rovnomerné nanášanie malty a vyhýbajte sa nevyplneným miestam, a to najmä na vonkajšej pohľadovej strane muriva.
Vyškárovanie pohľadového muriva

51089

Chráňte čerstvú maltu na škáry pred prílišným teplom. Na pohľadové škáry použite cementovú maltu, ktorá sa skladá z 1 dielu cementu, 1 dielu vápna, 3 dielov piesku. Piesok by nemal byť príliš hrubozrnný (zrnitosť do 4 mm). Škárovaciu maltu môžete kúpiť aj ako hotový výrobok. Zásadne by mala škárovacia malta na vonkajšej strane muriva ustúpiť iba o 1 cm za tehlu v styčnej a ložnej škáre, a to z dôvodov ochrany muriva pred zrážkami. Mala by sa nanášať v rovnomernej hrúbke.

Profesionálny tip

Pri obnovovaní starých škár platí: odstráňte uvoľnenú maltu v škáre a vyčistite ju od nečistôt a zvyškov piesku. Opravované miesto navlhčite. Použite takú maltu, aká sa používa pri novom škárovaní. Natlačte maltu pomocou škárovačky do škáry a vyrovnajte jej hrúbku s hrúbkou ostatných škár.


Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia