Zabudovanie kročajovej izolácie

13. 04. 2006
Zdieľať

Ak nechcete počuť všetky zvuky z vyššieho podlažia, neľutujte náklady a zaobstarajte si kročajovú zvukovú izoláciu podlahy. Náklady sa vyplatia: tiché nerušené bývanie predstavuje značne vyšší komfort bývania.




Skrátka a dobre



  • Materiál:
    suchý násypový materiál, vlnitý kartón (rebierková lepenka), PE-fólia, montážne lepidlo, obvodový izolačný pás z drevených vlákien, drevotrieskové dosky


  • Náradie:
    klin, šablóny, sťahovacia lata, kladivo, klátik z tvrdého dreva


  • Obťažnosť:
    stredná


  • Namáhavosť:
    stredná


  • Spotreba času:
    3 dni pre 60 m2



























Zabudovanie kročajovej izolácie

51151


Zabudovanie kročajovej izolácie

51152

Na spracovanie suchého násypu potrebujete dve šablóny a jednu sťahovaciu latu. Šablóny slúžia na usmernenie násypu. Priestor medzi šablónami vyplňte násypovým materiálom a stiahnite ho latou. Následne prekryte násyp vlnitým kartónom. Jednotlivé pásy uložte s presahom asi 5 cm. Na tento kartón, pokiaľ je to možné, stúpajte čo najmenej.


Zabudovanie kročajovej izolácie

51153


Zabudovanie kročajovej izolácie

51154

Na položený vlnitý kartón, natiahnite naň PE fóliu ako zábranu proti vlhkosti. Pásy fólie by sa mali zhruba o 30 cm prekrývať. Na okraji vytiahnite fóliu zhruba do výšky 10 cm. Teraz uložte po obvode k stenám izolačné krajné pásy a na fóliu položte vo dvoch vrstvách 10 mm hrubé drevovláknité izolačné dosky. Vyvarujte sa pritom krížovým škáram.


Zabudovanie kročajovej izolácie

51155


Zabudovanie kročajovej izolácie

51156

Potom už môžete začať s ukladať drevotrieskové dosky na pero a drážku. Pri prvom rade platní musí byť odrezané pero v časti prikladanej k stene. Položte prvý rad rovnobežne s natiahnutou šnúrou. Uložené platne zabezpečte klinom, pričom musí byť pri stene vynechaná minimálne 1,5 cm medzera.


Zabudovanie kročajovej izolácie

51157


Zabudovanie kročajovej izolácie

51158

Drevotrieskové dosky sa medzi sebou lepia lepidlom na drevo. Lepidlo sa nanesie rovnomerne obojstranne na pero, a potom sa platňa plocho nasunie do drážky predchádzajúcej platne. Platne do drážky nasúvame a dotláčame pomocou kladiva a klátika z tvrdého dreva. Klátik chráni drevotrieskové platne pred poškodením.


V tomto príklade treba v rámci vybudovania podkrovia zaizolovať podlahu. Ani masívny (monolytický) strop nemusí automaticky zabezpečovať zvukovoizolačné vlastnosti, najmä ak sa pri jeho realizácii neuvažovalo o ďalšom využití priestoru nad ním. Keď sa, ako je to v tomto prípade, pripravuje bývanie pre mladú rodinu, mali by ste zvážiť, či sa neoplatí kvôli optimalizácii kročajového hluku urobiť tieto izolačné práce. Izolácia sa realizuje suchým násypom z expanditu, ktorý sa nasype priamo na masívnu stropnú dosku. Na tento násyp sa položí vlnitý kartón a PE fólia, ktorá slúži ako zábrana voči vlhkosti. Nasledujú izolačné dosky z drevených vlákien a drevotrieskové dosky ako vrchná vrstva podlahy.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: kročajova izolácia
Zdieľať článok

Diskusia