Vyberáme si drevenú podlahu: Ktoré druhy sú odolné proti poškodeniu a kedy by ste sa mali vyhnúť masívu?

23. 04. 2024
Zdieľať

Drevené podlahy sú obľúbenou voľbou pre fanúšikov prírodných materiálov a zdravého bývania. Vďaka svojej prirodzenej kráse a charakteru dodajú priestoru eleganciu a príjemný teplý vzhľad. Pri správnej voľbe a údržbe vám takáto podlaha vydrží desiatky rokov. Či už si želáte moderný, industriálny, alebo rustikálny interiér, drevená podlaha môže splniť všetky vaše požiadavky.

Ako vybrať správnu drevenú podlahu

Pri výbere drevenej podlahy je dôležité zvážiť niekoľko faktorov – typ interiéru, požiadavky rodiny, finančné možnosti, kvalitu podlahy, životnosť, náročnosť na údržbu.

Ako prvé by ste mali vziať do úvahy typ dreva. Každý druh dreva má svoju vlastnú farbu, textúru a vlastnosti. Zamyslite sa nielen nad svojím obľúbeným štýlom, ale aj nad tým, akú záťaž bude podlaha znášať, a v neposlednom rade aj nad rozpočtom. Podľa týchto kritérií si sami alebo s pomocou odborníka vyberiete podlahu, ktorá vám bude vyhovovať.

Podlaha z tvrdších drevín, ako je dub, jaseň, lieska, gaštan, platan, agát, mahagón, eben, buk, javor, orech, ale aj bambus, je odolnejšia proti poškodeniu; mäkšie dreviny, medzi ktoré patrí smrek, borovica, jedľa, lipa, topoľ, céder, breza, jedľa, jelša či vŕba, sa skôr opotrebujú a vidno na nich známky používania.

Dnes je v ponuke naozaj veľké množstvo rôznych kvalitných drevín, ktoré majú nadčasový vzhľad.

Pohľad do moderne zariadenej kuchyne s drevenou podlahou.

Drevená podlaha s výraznou textúrou dreva dodáva tomuto priestoru teplý a prírodný vzhľad.

Typy drevených podláh

Drevené podlahy sa líšia vzhľadom, kvalitou, farebnou a tvarovou stálosťou, životnosťou, možnosťami renovácie, ale aj cenou. Starostlivo zvážte, aký typ podlahy bude najlepšie zodpovedať podmienkam prostredia a vašim potrebám. Medzi najobľúbenejšie, a teda aj najpredávanejšie dreviny na našom trhu patrí vďaka svojej kvalite a rôznorodosti dub, či už ako masívny kus dreva, alebo vo forme vrstvenej podlahy. Podľa procesu výroby teda podlahy delíme na masívne a vrstvené.

Prečítajte si tiež
Ako si zvoliť vhodnú podlahu do interiéru? Pri výbere zvážte týchto 10 vecí

Masívne drevené podlahy

Je to tradičný typ podlahy, ktorý je vyrobený z jedného kusa dreva – lamely. Môže byť v surovom stave bez povrchovej úpravy alebo už povrchovo upravená. Pochôdzna plocha je vždy príjemná a teplá na dotyk. Takéto lamely môžu mať rôznu dĺžku.

Charakteristickým znakom masívnej podlahy je prirodzená krása, jedinečná textúra a elegantný vzhľad. Masívne drevené podlahy sú známe aj vysokou kvalitou, dlhou životnosťou a výbornou možnosťou renovácie. Sú ideálnym riešením v priestoroch s vysokou frekvenciou pohybu, ako je obývacia izby alebo kuchyňa. V minulosti prevládali menšie formáty, ktoré sa ukladali do tvaru mozaiky alebo stromčekových vzorov, dnes dominujú skôr väčšie formáty. Tento typ podlahy sa vyrába z rôznych druhov dreva, ako je dub, buk, jaseň, ale aj z exotických druhov, ako je merbau či tík. Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti, farbu a textúru.

„Masívne drevené podlahy sú finančne pomerne náročné, ale ich dlhá životnosť a vysoká estetická hodnota z nich robia investíciu, ktorá sa naozaj oplatí.“

Masívna drevená podlaha pomerne výrazne reaguje na zmenu vlhkosti a tepla, nepoužívajte ju pri podlahovom kúrení. Aj tu však existujú isté výnimky – poraďte sa s výrobcom alebo predajcom, či s odborníkom na vykurovanie.

Záber z galérie s bielym kreslom a tmavou drevenou podlahou.

Podlaha z exotickej dreviny merbau je obľúbená pre svoju vysokú odolnosť a trvanlivosť, čo z nej robí ideálnu voľbu do intenzívne využívaných priestorov.

Vrstvené drevené podlahy

Takéto podlahy sú zložené z viacerých vrstiev, delia sa na dvojvrstvové, trojvrstvové alebo dyhované. Horná nášľapná vrstva je z tvrdého dreva, ktorého hrúbka je od cca 0,6 mm až po 4 mm. Najpoužívanejším materiálom je už spomínaný dub, ale často nájdete v ponuke aj orech, buk, čerešňu alebo exotické dreviny. Spodné vrstvy môžu byť z drevenej preglejky, smrekového dreva, HDF dosky.

Prečítajte si tiež
Stavebná poradňa: Akú podlahu dať do podkrovia?

Výhodou je, že si môžete vybrať hrúbku parkiet podľa možností interiéru, ale v zásade platí, že čím je vrchná vrstva hrubšia, tým je podlaha príjemnejšia na dotyk a môžete ju renovovať aj viackrát. Tenšie dyhované sú zas odolnejšie proti poškodeniu. Vrstvené podlahy výborne tlmia hluk a sú teplotne stabilnejšie, preto sú vhodné, aj ak plánujete využívať podlahové kúrenie. Jednotlivé kusy sa spájajú na pero a drážku a lepia sa na podklad alebo takúto podlahu môžete položiť plávajúcim spôsobom. Čo je pre vás výhodnejšie, vám poradí odborník na základe kvality podkladovej plochy.

Interiér s tehlovou stenou a drevenou podlahou.

Kombinácia drevenej podlahy a tehlového obkladu v interiéri je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú radi spojenie tradičných prvkov a prírodných materiálov.

Čo znamená plávajúca podlaha?

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že plávajúca podlaha je to isté ako laminátová. Nie je to tak. Plávajúca podlaha môže byť z dreva, lamina, korku, linolea… Podlaha s týmto názvom je typická tým, že jednotlivé dosky sú navzájom spojené špeciálnym klipovým alebo klikovým systémom. Vďaka tomuto spojeniu dosky do seba pevne zapadnú, čím sa vzájomné držia spolu. Z tohto dôvodu netreba podlahu fixne upevňovať o podklad.

Jednou z hlavných výhod je rýchla a jednoduchá montáž, ktorá je zároveň lacnejšia než napríklad lepenie. Tento typ podlahy sa môže bez väčších problémov položiť na betón, dlažbu, drevo alebo dokonca aj na existujúcu starú podlahu.

Prečítajte si tiež
Projekt na víkend: Ako jednoducho zrenovovať podlahu

Pri kladení je dôležité použiť správnu podložku medzi podkladovým povrchom a doskami podlahy. Podložka dokáže izolovať hluk a do istej miery aj teplo. Spolu s podložkou pod plávajúcu podlahu uložte aj podkladovú fóliu, ktorá chráni podlahu pred vlhkosťou.

Správna inštalácia plávajúcej podlahy si vyžaduje rovný a tvrdý podklad s vlhkosťou menšou ako 2 %.

Človek pri kladení drevenej podlahy.

Kvalitná izolácia pod plávajúcu podlahu je dôležitou súčasťou celého procesu, pretože pomáha znižovať kročajový hluk, zlepšuje tepelný komfort v miestnosti a predchádza problémom so zvýšenou vlhkosťou. Zdroj: Obi

Povrchové úpravy

Dnes nájdete v ponuke viac podláh s olejovou povrchovou úpravou ako lakovaných. Dnešné oleje drevo dostatočne ochránia, čím predĺžia životnosť podlahy. Výhodou je, že olej jemne zvýrazní štruktúru a kresbu dreva a na dotyk je podlaha prirodzenejšia. Kvalitný olej zvládne aj „opraviť“ jemné škrabance alebo pretlačené miesta. Nevýhodou je, že pri olejovej úprave dochádza k rýchlejšej oxidácii dreva vplyvom vonkajších podmienok.

Prečítajte si tiež
Manuál s videonávodom: Ako poraziť šmuhy na podlahe? Pripravte si penu na holenie a žehličku

Lakovaná úprava podlahy zabezpečí rovnomernú ochranu dreva pri zachovaní elegantného, jemne matného vzhľadu. Dostatočne tvrdý lak zvýši odolnosť proti oderu a nemal by popraskať ani pri vyššom zaťažení. Výhodou je, že lak lepšie ochráni drevo pred vodou a nečistotami, vďaka čomu môžu byť takéto podlahy jednoduchšie na údržbu. Ak ich poškodíte, renovácia je náročnejšia. Dôležitá je aj správna starostlivosť.

Výhody drevenej podlahy:

  • prírodný materiál, ktorý je vždy originálny
  • dobré tepelnoizolačné a akustické vlastnosti
  • dlhá životnosť vďaka možnosti renovácie
  • ekologická a trvalo udržateľná voľba

Nevýhody drevenej podlahy:

  • vyššia počiatočná investícia
  • nižšia odolnosť proti vlhkosti a zmene teploty

Ako sa starať o drevenú podlahu?

Pravidelné čistenie

Drevenú podlahu pravidelne vysávajte alebo zametajte, aby ste odstránili prach, piesok a iné nečistoty, ktoré by mohli poškriabať povrch. Pri vysávaní použite nadstavec s mäkkou kefou. Každú škvrnu ihneď odstráňte, mohla by spôsobiť trvalé poškodenie.

Prečítajte si tiež
Šesť najväčších chýb pri výbere novej podlahy, ktorým sa treba určite vyvarovať

Sezónna údržba

Podľa stavu podlahy, ale minimálne raz za päť rokov ošetrite drevenú podlahu ochranným náterom alebo voskom. Práve takýto servis dokáže predĺžiť jej životnosť a zachová ju v dobrom stave.

Použite ochranné podložky pod nábytok

Pripevnite ich na spodnú časť nábytku a nohy stoličiek. Ak si zvolíte podložky z plsti, nezabudnite ich pravidelne vymieňať, pretože priťahujú nečistoty a môžu byť zdrojom škrabancov. Na kancelárske stoličky namontujte mäkké kolieska alebo použite vhodnú podložku. Pred vstupom do miestnosti položte špeciálne rohože, ktoré zachytia kamienky či iné väčšie nečistoty.

Muž ošetruje drevenú podlahu v interiéri.

Brúsením drevenej podlahy dokážeme odstrániť povrchové škrabance, škvrny či iné poškodenia a pripraviť podlahu na aplikáciu nového povrchového ošetrenia.

Prípravky určené na drevené podlahy

Univerzálne prostriedky na čistenie často obsahujú látky, ktoré nerešpektujú pH drevenej plochy. Môžu ju zbytočne vysušiť alebo vaša podlaha bude po ich použití klzká. Myslite na to, že drsné kefy alebo nevhodné nadstavce na vysávač môžu narušiť povrchovú vrstvu

Šetrite vodou

Pri umývaní drevenej podlahy sa snažte používať minimálne množstvo vody. Čistenie príliš mokrým mopom či handrou alebo denné umývanie takéhoto povrchu môže spôsobiť deformácie.

 

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: drevené parkety drevené podlahy laminátové podlahy
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Kachle na drevo zo starej plynovej fľaše? Ukážeme vám, ako na to!Urob si sám

Kachle na drevo zo starej plynovej fľaše? Ukážeme vám, ako na to!

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?Urob si sám

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?

Svetový deň vody 2024: Kde a kedy si môžete nechať otestovať vodu?Záhrada

Svetový deň vody 2024: Kde a kedy si môžete nechať otestovať vodu?

Diskusia