Zdroj: Mountfield

Tie pravé Vianoce

06. 12. 2021 Zdieľať

Slováci vianočné tradície milujú. Takmer každý túži po vyzdobenej domácnosti a neváhajú minúť veľa peňazí na vianočnú výzdobu.

Vianoce stoja a padajú na stromčeku, bez tejto stálice by nikdy neboli tými pravými orechovými. Bez stromčeka jednoducho Vianoce nie sú. Aký by mal byť ten správny vianočný stromček? Nepochybne čo najväčší, pravidelne vyrastený, s hustými vetvami. A mal by aj krásne voňať. A bez opadávania vydržať aspoň to Troch kráľov.

Vianočná jedľa s darčekmi

Zdroj: Mountfield

V SR sa najčastejšie predáva kaukazská jedľa, smrek a čierna borovica. Líšia sa tvarom a hustotou koruny, umiestnením ihličia na vetvách a samozrejme cenou. Borovice a smrek určené ako vianočné stromčeky bývajú často z domácich zdrojov. Jedle sa však dovážajú, pretože u nás sa im kvôli vysokým ekologickým nárokom (vlhkosť vzduchu, ideálna pôda, čistý vzduch, miesto chránené pred vetrom a mrazom) príliš nedarí. Borovice vydržia najdlhšie. Majú redšie vetvy, ktoré sú zo všetkých strán obrastené dlhým, pichľavým ihličím. Jedle vydržia skoro rovnako dlho a majú zo všetkých stromčekov najhustejšie konáre. Polodlhé ihličie ich obrastá z troch strán a pichá najmenej, takže sa s nimi najpohodlnejšie manipuluje. Smrek opadá najskôr. Vetvy má takmer rovnako husté ako jedle a sú pokryté ihličím naplocho z dvoch strán. Ihličky sú krátke a poriadne pichľavé.

Nie je jedľa ako jedľa

K najobľúbenejším stromčekom na našom trhu v posledných rokoch ale patria kaukazské jedle. A medzi najväčších exportérov týchto krásnych stromov patrí Dánsko. Samozrejme záleží na vkuse každého, ale kaukazská jedľa je skutočne nádherná a znesie označenie kráľovná medi vianočnými stromčekmi. Vyniká bohatou a pravidelnou korunou, až tri centimetre dlhým tmavozeleným ihličím a má vetvy od päty až po špičku. Jej výhodou je tiež dlhá trvanlivosť. Keď si ju kúpite, doma ju hneď uložte do nádoby s vodou, ideálne do vedra a nechajte stromček v chladnom prostredí až do doby kedy ho budete zdobiť.

Muž medzi stromčekmi s etiketami

Zdroj: Mountfield

„Kaukazské jedle, ktoré ponúkame v našich predajniach vozíme z dánskych plantáží, pretože sú tam pre nich ideálne klimatické podmienky, sú preto veľmi pekné a tiež vďaka našim dlhoročným obchodným vzťahom a veľkým odberom môžeme ponúknuť zákazníkom veľmi priaznivú cenu,“ hovorí Ondřej Pikl, produktový špecialista z Mountfieldu, ktorý patrí medzi najväčších domácich predajcov vianočných stromčekov. Každoročne dovezie z Dánska okolo 350 tisíc kaukazských jedlí, čo zodpovedá 350 plne naloženým kamiónom.

Vianočná výzdoba je len na vás

Kaukazskými jedľami ale Vianoce v Mountfielde nekončia. V ponuke má okrem vianočných stromčekov až 1000 druhov vianočných dekorácií a ozdôb. Sortiment tvoria LED osvetlenia, vianočné ozdoby, vence, sviečky, svietniky, plyšové figúrky snehuliakov a sobov a mnoho iných položiek.

Vianočné dekorácie

Zdroj: Mountfield

Už dávno nestrojíme len stromček, ale aj dvere, okná, poličky alebo si kupujeme vianočných plyšákov, ktorí potešia nielen tých najmenších členov rodiny. Vianoce sú len raz za rok a ozdobami nie je potrebné šetriť. Vločky, hviezdičky, lampáše, závesné gule, plyšáky a množstvo svetielok k tej pravej sviatočnej atmosfére určite patria.

Vianočná dekorácia lesných zvieratiek

Zdroj: Mountfield

„Horúcim trendom posledných rokov sú prírodné materiály. Okrem iného nájdete v našej ponuke veľké množstvo prekrásnych vianočných vencov v rôznych farebných prevedeniach. Po novom sme tiež sortiment rozšírili o obľúbené lesné zvieratká ako sú veveričky, líšky a ježkovia vyrobené z prírodných materiálov. Trendy medzi farbami pre tento rok sú biela a kovovo sivá. Dekorácie v bielych farbách sú obľúbené dlhodobo a majú preto v našom sortimente svoje miesto. Krásne, kovovo sivé ozdoby sme do sortimentu v tomto roku po novom a veríme, že sa našim zákazníkom budú páčiť,“ vysvetľuje produktová špecialistka Mountfieldu Kateřina Toupalová.

Dôležitou súčasťou Vianoc sú adventné vence, svietniky a lampáše, tie nám urobia parádu celoročne, ale počas vianočných sviatkov majú oveľa podstatnejšiu úlohu. Sviečka zapálená pri štedrovečernej večeri je úplnou samozrejmosťou. Večerná atmosféra sa potom stáva hrejivejšou, útulnejšou a romantickejšou.

Vianočný stromček

Tradičné Vianoce. Zdroj: Mountfield

Veľmi populárna je v posledných rokoch tematická vianočná výzdoba. „Pre našich zákazníkov sme tentokrát pripravili hneď šesť možných variantov. Môžu si zvoliť dekorácie v severskom štýle, ale aj výzdobu starosvätskú, snehobielu, tradičnú, modernú alebo aj v duchu mrazivej rozprávky.

Vianočný stromček s darčekmi

Severské Vianoce. Zdroj: Mountfield

Dlhodobo obľúbenou farbou vianočných dekorácií je biela, ale v tomto roku sa k nej pridáva aj elegantná kovovo sivá, ktorá sa skvelo vyníma zvlášť v moderných interiéroch,“ hovorí produktová špecialistka z Mountfieldu Kateřina Toupalová.

Viac informácií o vianočných dekoráciách nájdete na www.mountfield.sk

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Dekor
Tagy: Vianoce vianočné dekorácie vianočný stromček vianočný štýl
Zdieľať článok