Zdroj: iStock

Ako dekorovať sviatočný stôl na tohtoročné Vianoce?

30. 11. 2022
Zdieľať

Zo všetkých prác, ktoré treba počas sviatkov urobiť, je jednou z najpríjemnejších príprava slávnostnej tabule. Nápady na dekoráciu vianočného stola sú nekonečné. Zozbierali sme niekoľko, ktoré budú hitom tohtoročných Vianoc – od klasického vzhľadu so šiškami a ihličím, až po farebné schémy, ktorými premeníte vašu kuchyňu či jedáleň prakticky v okamihu. Nechajte sa inšpirovať.

Vytvorte si akčný plán

Vopred si naplánujte, aké hlavné prvky pri výzdobe použijete, akú farebnú schému zvolíte. Skontrolujte, či máte dostatok stoličiek, riadu a príborov. Vyskúšajte si, či je stôl dostatočne veľký pre všetkých hostí. Nasimulujte sviatočnú hostinu tým, že na stôl uložíte servírovacie misky a riady, ktoré budete používať. Overte si, že to bude fungovať a hostia budú mať priestor na pohodlné jedenie.

Prečítajte si tiež
7 krokov, ako premeniť váš domov na vianočnú oázu

S farbami radšej opatrne

I keď červená, zelená a zlatá (alebo iné tri farby) spolu môžu vyzerať skvele na stromčeku, či vo váze, slávnostný stôl dekorujte opatrnejšie. Efektnejšie bude, keď si vyberiete ako doplnkovú len jednu farbu zo schémy, ktorú používate na stromčeku a výzdobe. Výborne funguje zlatá na doplnkoch, ako sú napríklad príbory, látky a svietniky, ale aj menej používaná čierna.

Sviatočný tanier so škoricou a šiškou v pozadí

Zdroj: iStock

Začnite neutrálnym základom

Azda najväčším tohtoročným trendom výzdoby sviatočného stola je návrat k prírode. Nájdite spôsob, ako do dekorácie slávnostnej tabule zakomponujete teplé a drevité prírodné prvky. Využite vetvičky čerstvej zelene, šišky a bobule. Zmiešanie týchto prírodných prvkov s bežnými ozdobami pomáha vytvoriť na stole rovnováhu.

Vianočný stôl v pozadí so stromčekom

Zdroj: iStock

Vyberte správne osvetlenie

Je viac než isté, že osvetlenie zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri vytváraní príjemnej útulnej atmosféry, ktorá je pre vianočný stôl kľúčová.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali vedieť pred kúpou živého vianočného stromčeka

Sviečky (vo všetkých tvaroch a veľkostiach), kahančeky, bočné lampy rozžiaria celú miestnosť a výzdoba dostane ešte slávnostnejší nádych.
Ďalším zaujímavým trikom je omotať batériou napájané svetielka okolo opierok jedálenských stoličiek – získate špeciálny „wow efekt“.

Pohľad zvrchu na vianočný stôl

Zdroj: iStock

Rôzna výška, rozmery, textúra

Kľúčom ku krásnemu vianočnému stolu je variovanie. Striedajte a vrstvite textúry, ozdobné prvky rozmiestňujte do rôznych výšok, nevytárajte z ozdôb pevný blok v strede stola. Myslite prirodzene, preto aj uloženie prvkov na stole by malo prirodzene plynúť.

Prečítajte si tiež
Útulný dom žiari vianočnou atmosférou v škandinávskom štýle

Nezabudnite myslieť aj prakticky – priveľká výzdoba uprostred stola môže blokovať očný kontakt oproti sediacich, sťažovať ich komunikáciu. Fantasticky funguje sofistikovaný škandinávsky prístup. Vyskúšajte jednoduchý biely obrus a zeleň zo záhrady či parku. Jednoduché, ale veľmi účinné.

Biele sviatočné stolovanie

Zdroj: iStock

Zaveste dekorácie na strop

Ak je to len trochu možné, vyskúšajte zavesiť ozdoby nad stôl zo stopu či z lampy. Závesné dekorácie nad vianočným stolom majú magický efekt. Fungujú pre všetky štýly. Dekorácie by mali visieť v rôznych výškach na úzkej stuhe alebo klasickom špagáte.

Vianočné prestieranie v tmavozelenom

Zdroj: iStock

Obrus nie je nevyhnutný

Ak máte pekný drevený stôl, nechajte vyniknúť prirodzenú krásu dreva a namiesto obrusu použite len menšie obrúsky, prípadne pás látky uprostred. Ak máte biely stôl, možno vás zaujme minimalistický
vzhľad – jednoducho naň položte strieborné alebo zlaté dekorácie a biele ozdoby s rôznymi textúrami.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: farby v interiéri Vianoce vianočné dekorácie vianočné trendy
Zdieľať článok

Diskusia