Dizajn? Áno!

Dizajn? Áno!

27. 11. 2007
Zdieľať

Radi sa obklopujete vecami, ktoré sú niečím výnimočné? Alebo považujete moderný dizajn za nepraktický luxus pre uletených? Prívržencom originálnych nápadov i skeptikom, ktorí vylučujú možnosť spojenia úžitku, krásy a ceny do harmonického celku, je určené malé poohliadnutie sa za bratislavským festivalom DESIGN DAYS 2007.Ak hľadáte niečo na ozvláštnenie vášho príbytku alebo tip na originálny a hodnotný darček, prečo nesiahnuť po výrobkoch slovenských a českých dizajnérov? Viaceré z nasledujúcich produktov, ktoré ste mohli vidieť na bratislavských Dňoch dizajnu, sú na dosah ruky kedykoľvek, na niektoré si budete musieť počkať do budúceho roka, keď sa spolu s novými čarovnými vecami a vecičkami opäť objavia v niektorej z expozícií počas DESIGN DAYS 2008…

Sklo, sklo a ešte sklo…


Dizajn? Áno!

120939

Aj tak možno označiť životnú dráhu Patrika Illa, ktorý je stálicou na európskej dizajnérskej scéne. Pri pohľade na dizajn, ktorý vytvára – či už ide o sériové nápojové sklo, autorské úžitkové sklo a najnovšie aj sklenené nábytkové solitéry –, zajasá každý so zmyslom pre nefalšovane svojské a príťažlivé krásno. Výpočet ocenení a prestížnych prehliadok, na ktorých zažiaril dizajn Patrika Illa, by bol dlhý, po miestach, na ktorých sa predáva na Slovensku, však treba pátrať. Známe porekadlo, že doma nie je nikto prorokom, stále platí, a tak si na stretnutie s Patrikovými kreáciami v skle zrejme budeme musieť počkať do ďalších dní dizajnu… (www.illo.sk)


Dizajn? Áno!

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

120933

Lavička Polienko a rodinka

Príbeh ako z učebnice: dizajn lavičky vytvoril Matej Brzý ako semestrálnu prácu na Katedre dizajnu VŠVU v Bratislave na jar v roku 2006. Vtipné riešenie lavičky, ktorá zároveň umožňuje (nielen) chalupárom uskladniť polienka na oheň, oslovilo dynamického českého výrobcu, ktorý pomohol premene dobrého nápadu na hotový produkt. Lavička, dostupná na trhu od konca roka 2006, sa už medzičasom dočkala aj súrodencov v podobe stola a regálov. Zaradila sa tak k dizajnom Radka Hegmona, Davida Karáska či Radima Vrtišku do rozrastajúcej sa rodiny autentického vonkajšieho nábytku egoé. Za osobným zoznámením netreba chodiť ďaleko: v Bratislave na Robotníckej ulici nájdete dizajnérske kúsky do vašej záhrady až do konca roka za lákavé mimosezónne ceny. (www.egoe.sk)

Dizajn par excellance


Dizajn? Áno!

120934

Ako inak charakterizovať sedací nábytok, ktorý získava na súťažiach dizajnu v ČR jednu cenu za druhou, nadchýna nadšencov nadčasovej moderny a krášli nejeden moderný interiér? Skvostné kreslá, kresielka, pohovky, leňošky tvoria pre značku mminterier mladí talentovaní českí autori Jerry Koza, Jan Čtvrtník, Radim Babák, René Šulc a Miroslav Maňas ml., o ktorých ešte určite budeme počuť. Precíznosť vypracovania, kvalitné čalúnnické materiály v trendových farbách a vzoroch sú pre etablovaného českého výrobcu príznačné. Komfort sedenia? Tiež na jednotku! Pri sedacom nábytku platí železné pravidlo: raz vyskúšať je viac, než trikrát vidieť. Čas, kedy bude možné spojiť výlet za liečivými účinkami prameňov v Luhačoviciach s exkurziou do nových priestorov plných originálneho a pohodlného sedenia, sa blíži. (www.mminterier.cz)


Dizajn? Áno!

120937

Na stôl, aj „na zjedenie“…

… sú porcelánové drobnosti, ktoré navrhuje dizajnér Martin Bu. Jeho doménou je keramika, dizajn a výroba stolovacích a reklamných predmetov. So soľničkami a koreničkami v podobe žabiek zahviezdil na výstave stredoeurópskeho dizajnu Design Exchange 07 vo Viedni a nadchol malé i odrastené publikum. Niet divu: Martinove práce nesú originálny rukopis, založený na nadhľade a vtipe. Aktuálne boli dva jeho návrhy zaradené do najužšieho výberu spomedzi 5 000 prác z celého sveta v prestížnej súťaži www.designboom.com na tému Keramika na raňajky. (www.designslovakia.sk)

Magic Box


Dizajn? Áno!

120938

Často pracujete doma? Chceli by ste, aby sa váš pracovný neporiadok stal neviditeľným v momente, keď sa rozhodnete vstať od práce a oddychovať? Nijaký problém: slovenský dizajnér Yannick Terray ponúka riešenie, ako doma schovať prácu pred sebou i ostatnými, keď už padla: v jeho mobilnom kontajneri Magic Box budú vaše povinnosti a s nimi súvisiace materiálne vybavenie ukryté do momentu, keď sa rozhodnete opäť si sadnúť a pracovať. Keďže domáce pracovisko Magic Box je nielen dômyselné, ale aj mobilné, bez námahy ho presťahujete, otvoríte a pripravíte na prácu kdekoľvek. (www.cuccuma.sk)


Tohtoročný október sa v Bratislave už tradične niesol v znamení výstav, prednášok a prezentácií zaujímavého tuzemského i zahraničného dizajnu, a výnimkou nebude ani október v roku 2008 – opäť by mal byť mesiacom dizajnu a architektúry. Ing. arch. Ľubica Fábri, riaditeľka Design Slovakia/DESIGN IN: „Festival DESIGN DAYS 2008 sa uskutoční od 21. do 31. 10. 2008. Pri tvorbe programu DD 08 uvítame spoluprácu každého, kto chce prezentovať kreatívne a kvalitné produkty či diela, a na návštevu podujatí DD 08 srdečne pozývame všetkých, ktorí dobrý dizajn a architektúru vyhľadávajú a vedia oceniť.“ (www.designdays.sk)

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajn
Zdieľať článok

Diskusia