Dizajn naživo!

Dizajn naživo!

08. 12. 2006
Zdieľať

Tradičná jesenná pražská dizajnérska prehliadka napísala v októbri už svoju ôsmu kapitolu. Pre mnohých návštevníkov predstavuje jedinečnú príležitosť „ochutnať“ novinky z ponuky interiérových štúdií, zoznámiť sa s tvorbou bytových architektov, miestnych dizajnérskych hviezd a – to predovšetkým – naučiť sa zopár nových mien, ktoré bude možno o pár rokov skloňovať celý český dizajnérsky svet.

Čo nové u susedov?


Dizajn naživo!

72747

Designblok je každoročná prehliadka noviniek svetového dizajnu prostredníctvom samostatných výstav, ale i prezentácií v prirodzenom prostredí predajných miest a galérií. Nosnú časť programu tvorí prehliadka ponuky významných hráčov na miestnom interiérovom trhu. Tí pre svojich stálych i potenciálnych zákazníkov pripravili nejeden dizajnový bonbónik. V Prahe bolo možné presvedčiť sa, čo sa zasvätení naučili a čím sa inšpirovali na prestížnych európskych veľtrhoch v Paríži, Kolíne či Miláne. Ak si potrpíte na horúce novinky v oblasti bytových doplnkov či štýlu, mohli ste si ich z Designbloku odniesť „ešte teplé“. Okrem otvorenia výkladov pre najširšiu verejnosť bol týždeň dizajnu i príležitosťou spoznať významné osobnosti, navštíviť prednášky či workshopy. Celú akciu zastrešili odborné kapacity, akými sú Helena Koenigsmarková, riaditeľka Umeleckopriemyselného múzea, dizajnér Jiří Pelcl, či architekt svetového mena Bořek Šípek.


Dizajn naživo!

72746

Súčasťou sprievodného programu bolo už tradične Superstudio Designbloku, tentoraz v priestoroch atraktívnej pražskej novostavby. Miestni architekti a štúdiá „vyzbrojili“ podľa svojich predstáv niekoľko bytov a návštevník tak mal jedinečnú príležitosť prezrieť si ich predstavy o súčasnom bývaní v zhustenom priestore niekoľkých poschodí.

Z noviniek Designbloku 2006
Stolnú lampu Mix majú na svedomí dizajnéri Alberto Meda, Paolo Rizzatto. Vyrába LUCEPLAN. (A.M.O.S. DESIGN)


Dizajn naživo!

72748


Dizajn naživo!

72757


Dizajn naživo!

72749

Známa spoločnosť Kartell vsadila na francúzskeho tvorcu Patricka Jouina. Transparentný úložný box OPTIC po úspechu na zahraničných veľtrhoch dorazil aj do Prahy. (Konsepti) Ďalšie z originálnych svietidiel navrhol Neil Poulton pre Artemide. Svietidlo TALAK sa predáva v stolnej, nástennej i v závesnej verzii. (Selene – Artemide)


Z domácej dielne


Dizajn naživo!

72756

Nemenej dôležitou súčasťou týždňa Designbloku bola prezentácia súčasného českého dizajnu. Okrem predstavenia aktuálnej tvorby známych mien, ako je prof. Jiří Pelcl či populárny mladý dizajnér Maxim Velčovský, ponúklo podujatie možnosť ukázať sa i najmladšej generácii tvorcov. Mnohí z nich ešte študujú, možno i práve preto ich diela predstavujú to najoriginálnejšie, čo na týždni dizajnu vôbec bolo možné vidieť. Niektoré z návrhov prerazili i do výroby a predaja, iné na svojho sériového zhotoviteľa stále čakajú. Uvidíme, či dobu čakania skráti ich účasť na Designbloku.
Dizajn naživo!

72751


Dizajn naživo!

72753

Bývalý rektor VŠUP Jiří Pelcl patrí medzi české dizajnérske stálice. Jeho univerzálny stôl Uitable pre bytové a nebytové priestory sa dostal i do sériovej výroby. (Exbydo) Štúdio Brothers tvoria mladí dizajnéri Tomáš Hovorka a jeho sestra Dagmar Macáková. Tomáš dokonca ešte študuje. Na Designblok 2006 pripravili novú kolekciu, ktorej súčasťou je aj príbor s názvom „Kosť“.


Dizajn naživo!

72755


Dizajn naživo!

72754

Štúdio MANU tvoria dve mladé dizajnérky Halka Maršáková a Tereza Šmahová. Tohtoročnou novinkou je dekoračná stena, ktorú oceníte napríklad v kúpeľni. Fľaštičky na ocot a olej, novinky z manufaktúry Daniela Piršča, môžu patriť medzi ozdoby vašej kuchyne.

Kategória: Dizajn
Tagy: dekor design dizajn nábytok
Zdieľať článok

Diskusia