Zdroj: iStock

Sú záclony a závesy nemoderné? Interiéroví dizajnéri radia, ako si vybrať a čo použiť namiesto nich

07. 09. 2022
Zdieľať

Záclony a závesy boli po celé stáročia neodmysliteľným doplnkom okien. Talianske renesančné vzory na ťažkých závesoch, luxusný zamat, plávajúce plátno či sieťované záclony v štýle našich babičiek – to všetko malo svoje čaro. Čo sa zmenilo? Sú ešte potrebné pri modernom dizajne?

Záclony a závesy nemali len dekoratívnu funkciu, ale v prvom rade mali tieniť, chrániť súkromie, skvalitniť spánok a dokonca môžu v zime znížiť tepelné straty. Problémom je, že látkové závesy a záclony po rokoch používania vyblednú, zachytávajú množstvo prachu, dokonca niektoré látky sa môžu vplyvom slnka aj rozpadnúť.

Moderná obývacia izba so závesmi

Zdroj: iStock

Naozaj záclonám a závesom odzvonilo?

Napriek tomu, že ostatné roky sa namiesto záclon a závesov používajú modernejšie alternatívy – žalúzie a rolety, záclony a závesy podľa dizajnérov ešte úplne v interiéroch neskončili. Ťažké látky a zdobené vzory používané počas viktoriánskej éry, keď kraľoval zamat, hodváb a brokát, v 20. storočí uvoľnili cestu prírodným textíliám ako bavlna, ľan, vlna a tiež funkčnejšiemu štýlu.

Prečítajte si tiež
Čo dokážu závesy a záclony? Útulný a praktický bratislavský byt aj napriek atypickému pôdorysu

Dnešná ponuka znamená pre každého niečo. Pre mnohých je však štýl záclon a závesov zastaraný. V skutočnosti to, či bude váš byt pôsobiť so závesmi moderne alebo nie, závisí od látky. Ak použijete na závesy ťažké a lesklé látky, skutočne môžu vyvolať dojem preťaženia priestoru a zastaraného vzhľadu.

Neblokujte si výhľad a prirodzené svetlo

Dnes hrá v moderných interiéroch dôležitú úlohu kontakt s exteriérom a použitie veľkých presklení. Narušenie výhľadu závesom či záclonou by v tom mohlo prekážať. Na druhej strane, keď na závesy v modernom interiéri s bielymi stenami použijete tenkú bielu látku, pridáte zaujímavú vrstvu jemnosti a textúry.

Moderná obývacia izba so závesmi

Zdroj: iStock

V tradičnejších bytoch a domoch sú závesy príležitosťou pridať do fádneho interiéru farbu a vzor. Do spálne sú vhodné závesy so zatemňovacou podšívkou, ktoré blokujú svetlo zvonku a dokážu absorbovať hlukom. Odpoveď na otázku, či sú závesy a záclony staromódne alebo nie, je teda jasná: všetko záleží od toho, aké si vyberieme a ako ich použijeme.

Prečítajte si tiež
Podľa čoho vyberať záclony?

Ako docieliť, aby závesy vyzerali moderne?

Vyberte si ležérny materiál, najlepšie funguje ľan, bavlna alebo tenká vlnená zmes. Tieto materiály sú ľahké a nezaťažujú miestnosť. Jemný vzor alebo jednoliata farba vyzerá vždy pekne. Moderné závesy by mali byť upravené do jednoduchých záhybov, nepoužívajte žiadne masívne ozdobné prvky. Ak máte koľajnicový systém, mal by byť zapustený do stropu a zodpovedať jeho farbe.

Interiérové závesy farebná paleta

Zdroj: iStock

Spôsob, akým závesy zavesíte, tiež výrazne ovplyvňuje pocit z nich. V ideálnom prípade by závesy mali visieť len pár milimetrov nad podlahou. Príliš krátke závesy vyzerajú ako zlý omyl a príliš dlhé závesy, ktoré sa ťahajú po zemi, zbytočne zaťažujú priestor. Závesy sa dnes nepoužívajú len na okná – môžu zarámovať veľké dvere, vymedziť priestor, rozdeliť miestnosť podľa potreby a dodať dramatickosť.

Prečítajte si tiež
Najlepšie interiérové stromy, ktoré sa ľahko udržiavajú a vytvoria vám doma čarovnú atmosféru

Aké alternatívy si vybrať, ak nechcete závesy?

Elegantným a štýlovým prvkom, ktorý môžete prispôsobiť podľa vašej farebnej schémy, sú rímske rolety z mäkkého plátna. V spálni dobre fungujú zatemňovacie rolety, ale oplatí sa ich kombinovať so svetlejším závesom, ktorý zjemní tvrdšie okraje roliet. Ďalšou možnosťou do spální sú žalúzie z masívneho dreva.

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: Istock

Kategória: Dekor
Tagy: dekorácie doplnky do interiéru interiérový dizajn zaclony závesy
Zdieľať článok

Diskusia